Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Koncert specjalny pamięci „Dziewięciu z Wujka”

NOSPR15 grudnia 2021 roku o godz. 19.30 – w przeddzień 40. rocznicy tragedii – w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert specjalny pamięci „Dziewięciu z Wujka”.

Protest w kopalni „Wujek” rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej „Solidarności” Jana Ludwiczaka. W wyniku pacyfikacji kopalni przez siły milicyjne, która miała zastraszyć społeczeństwo, 16 grudnia 1981 roku od kul zomowców zginęło dziewięciu górników. Ich śmierć była największą tragedią stanu wojennego. Ten górniczy protest był walką o godność człowieka, w obronie takich wartości, jak wolność i solidarność.

Częścią obchodów 40. rocznicy pacyfikacji kopalni będzie uroczysty koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi skomponowany przez Piotra Mossa Tren pamięci zabitych górników z kopalni Wujek na 9 wiolonczel, orkiestrę symfoniczną i orkiestrę dętą. Utwór ten, zamówiony przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zabrzmią ponadto Stabat Mater Karola Szymanowskiego oraz wersja zrewidowana pieśni Gdy... Eugeniusza Knapika.

Te dzieła usłyszymy w wykonaniu Chóru Polskiego Radia, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej KWK „Wujek” pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W roli solistów wystąpią Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Jan Jakub Monowid (alt) i Sebastian Szumski (baryton).

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-pamieci-dziewieciu-z-wujka-w-40-rocznice-pacyfikacji