Polmic - FB

nasze patronaty

Kraków | Świąteczne koncerty Sinfonietty Cracovii

SCOrkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza na świąteczne koncerty „Urodziny Bottesiniego” i „Noworoczne balety” w dniach 21 grudnia 2021 oraz 7 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej.

Wiek XIX to bez wątpienia epoka wielkich wirtuozów. Obok wielkich skrzypków czy pianistów, nie zabrakło też i wirtuozów kontrabasu, wśród których jednym ze słynniejszych był Giovanni Bottesini, urodzony 200 lat temu, 22 grudnia 1821 roku. Ten następca Domenica Dragonettiego, nazywany „Paganinim kontrabasu", rozchwytywany był po obu stronach Atlantyku. Od momentu opuszczenia rodzinnej Cremy w północnych Włoszech, przez całe życie wiele podróżował, wszędzie entuzjastycznie przyjmowany jako wykonawca i kompozytor – w tym na dworach królowej Wiktorii i cesarza Napoleona III. Jurek Dybał i Rainer Honeckk wykonają Gran Duo Concertant Bottesiniego na kontrabas, skrzypce i orkiestrę, które stało się jedną z najpopularniejszych kompozycji Włocha. Sam Bottesini wykonywał ten utwór m. in. z Henrykiem Wieniawskim. Usłyszymy podczas koncertu również jego słynną Legendę op. 17, która powstała w 1859 roku pod wpływem uczucia do Isabelli Hampton, przyszłej żony Wieniawskiego.

Natomiast podczas styczniowego koncertu w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Jurka Dybała zabrzmią suity baletowe dwóch rosyjskich geniuszy: suita z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz suita z Pulcinelli Igora Strawińskiego.

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://sinfonietta.pl/koncerty/