nasze patronaty

Wrocław | Gala Noworoczna 2022 w NFM

NFMPierwszy koncert w nowym roku w Narodowym Forum Muzyki 14 stycznia 2022 o godz. 19.00 to znakomita okazja do radosnego świętowania. Będzie to także sposobność do rozkoszowania się pięknem ludzkiego głosu, program bowiem wypełnią arie i duety operowe cieszące się niesłabnącą popularnością. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Piotr Sułkowski, zaś partie solowe wykonają międzynarodowej sławy artyści: sopranistka Ewa Płonka i gruziński tenor Giorgi Sturua.

Galę otworzy uwertura do rzadko obecnie wykonywanej opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku op. 28. Skomponowane w 1924 roku dzieło opowiada o miłości Bogny i Domana, a libretto oparto na motywach legendy o Winecie, mieście zatopionym przez Bałtyk. Impulsem do powstania utworu było odzyskanie przez Polskę w 1919 dostępu do morza. Opera cieszyła się olbrzymią popularnością w okresie międzywojennym, a ze względu na wykorzystanie muzycznych motywów ludowych była nawet określana mianem ludowej.

Po tym „marynistycznym” utworze zabrzmią wybrane fragmenty z oper werystycznych. Na początku udamy się do Rzymu, gdzie poznamy losy miłości śpiewaczki Florii i malarza Maria Cavaradossiego – bohaterów opery Tosca Pucciniego. Po instrumentalnym intermezzo z najbardziej znanej opery Pietra Mascagniego Cavalleria rusticana wysłuchamy wzruszającej arii Cavaradossiego. W drugiej części gali śpiewacy zaprezentują najpiękniejsze arie i duety autorstwa Giuseppe Verdiego. Po uwerturze do Nabucca Ewa Płonka wykona arię z Makbeta. Następnie Giorgi Sturua w roli Rudolfa, śpiewając arię z Luizy Miller, zabierze nas do siedemnastowiecznego Tyrolu, z którego przy dźwiękach marsza triumfalnego z Aidy udamy się w muzyczną podróż do czasów faraonów.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/