nasze patronaty

Warszawa | José Torres & Sinfonia Iuventus

POSIProgram koncertu José Torresa i Sinfonii Iuventus 15 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego składa się z popularnych kompozycji wybitnych artystów z największej wyspy na Morzu Karaibskim – Kuby.

Wraz z Sinfonią Iuventus wystąpi wspaniały muzyk, José Torres (ur. w 1958 r. w Hawanie), który od czasów swych studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu związał się z Polską. Jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej José Torres y Salsa Tropical, a także grupy Havana Dreams gromadzącej muzyków polskich i zagranicznych wyspecjalizowanych w stylu gry i śpiewu muzyki latynoamerykańskiej. Ta właśnie grupa weźmie udział w koncercie, który z pewnością rozgrzeje słuchaczy w chłodny styczniowy wieczór!

Utwory Benny Moré, Gonzala Roiga, Adolfa Utrery, Nila Menéndeza Barneta, Marcelina Guerry, Moisésa Simonsa ze „złotych czasów” muzyki kubańskiej przypomną szczególnie ważną jej rolę na wyspie, także społeczną. W programie pojawi się również charakterystyczny dla kultury kubańskiej folklor afroamerykański, np. w utworze Drume negrita (Elisea Greneta). W finale koncertu zabrzmi kompozycja, która stała się wręcz emblematem muzyki kubańskiej zdobywając status światowego przeboju: Guanatanamera José Fernándeza.

Dyrygentem będzie południowoamerykański muzyk, od młodości związany z Polską, pochodzący z Boliwii Ruben Silva.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/