Polmic - FB

aktualności

Bydgoszcz | 100 lat Niepodległej: prawykonanie Symfonii Nikoli Kołodziejczyka

FP20 stycznia 2022 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy będzie miało miejsce prawykonanie Symfonii w 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy Nikoli Kołodziejczyka na orkiestrę symfoniczną i solistów. Utwór został napisany na zamówienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

Nikola Kołodziejczyk – pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent – zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie nagrodę „Fryderyk”. Jego muzyka była wykonywana oraz zamawiana m.in. przez Metropole Orkest, Festiwal Jazztopad, Jazz Orchester Regensburg, Nigel Kennedy Orchestra of Life Strings, Amine et Hamza czy Concept Art Orchestra.

W nowej Symfonii kompozytor zastosował tak instrumenty orkiestry symfonicznej, jak również dawne instrumentarium – fidele kolanowe. To instrument smyczkowy szeroko rozpowszechniony w Polsce w XVI w., który został niemal całkowicie zapomniany. Zainteresowanie współczesnego świata muzycznego fidelami kolanowymi zawdzięczamy postaci wybitnej instrumentalistki, badaczki i animatorki życia muzycznego, Marii Pomianowskiej. W wykonaniu utworu pod batuta autora udział wezmą pięć artystek, grających na fidelach, jak również Iwona Kmiecik (sopran), Agnieszka Kiepuszewska (alt), Łukasz Lipski (tenor) i Kacper Malisz (skrzypce). Symfonia składa się z 6 części: Kujawy, Haller, Morze, Kaszuby, Kopernik, Paderewski.

Materiały prasowe organizatora

Informacja o biletach: https://filharmonia.bydgoszcz.pl/kalendarz/z-okazji-powrotu-bydgoszczy-do-macierzy/