Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Koncert w Międzynarodowy Dzień Pamięci: „Pieśni do słów Zuzanny Ginczanki”

POLIN27 stycznia 2022 o godz. 19.00 w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w Audytorium Muzeum POLIN usłyszymy 7 premierowych kompozycji – pieśni do słów Zuzanny Ginczanki polskich kompozytorek: Alicji Gronau, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Moniki Kędziory, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Łucji Szablewskiej, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Martyny Koseckiej.

Pieśni wykona pomysłodawczyni projektu, znakomita sopranistka Aleksandra Resztik. Przy fortepianie partnerować jej będzie ceniona kameralistka Katarzyna Ewa Sokołowska.

Zuzanna „Sana" Ginczanka, zachwycona poezją Tuwima i Szelburg-Zarembiny, wybrała język polski jako język swojej sztuki, mimo że w jej domu mówiono po rosyjsku. Związana z warszawską awangardą poetka była nazywana „żydowską gazelą", „Sulamitą" z Pieśni nad Pieśniami i „Gwiazdą Syjonu". Stolica żyła jej mitem – budziła zachwyt nie tylko za sprawą wierszy, ale także oszałamiającej urody. W czasie wojny zadenuncjowana poetka została rozstrzelana przez Niemców.

Premierę pieśni do jej słów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy. Organizatorami projektu są Fundacja Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni" i Muzeum POLIN.

Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie https://bilety.polin.pl/  od 17 stycznia

Dodatkowe informacje: https://polin.pl/pl/wydarzenie/koncert-w-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu