Polmic - FB

aktualności

Laureaci nagrody Paszporty „Polityki” 2021

Polityka18 stycznia 2022 ogłoszono nazwiska laureatów nagrody kulturalnej Paszporty „Polityki”, wręczonej za najciekawsze dokonania 2021 roku. Laureatką w kategorii „Muzyka poważna” została kompozytorka Teoniki Rożynek, natomiast w kategorii „Teatr” Paszport „Polityki” odebrał kompozytor Dominik Strycharski.

Uczennica prof. dr. hab. Krzysztofa Baculewskiego otrzymała nagrodę „za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych. Za niezależność, kreatywność, oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać”. Dominik Strycharski zmienia mniemanie o pozycji muzyki i dźwięku w polskim teatrze – nagrodę przyznano mu „za tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”.

Pozostałych laureatów Bartek Chaciński scharakteryzował w następujący sposób: „Niepewność sytuacji artystów przełożyła się na sztukę próbującą coś zmienić. Aleksandra Terpińska [kategoria „Film”] – zmienia styl, w jakim się ekranizuje prozę Doroty Masłowskiej. Łukasz Barys [kategoria „Literatura”] – naszą wizję Pabianic. Ralph Kaminski [kategoria „Muzyka popularna”] – to, jak patrzymy na stary repertuar Kory. Tomasz Ostafin [kategoria „Kultura cyfrowa”] przesuwa granicę między tym, co fizyczne, a tym, co wirtualne. Niekryjący ambicji związanych z aktywizmem społecznym Jana Shostak i Mikołaj Sobczak [kategoria „Sztuki wizualne”] poszerzają dziedzinę sztuk wizualnych, chcąc najwyraźniej w ogóle zmienić nasze spojrzenie na otaczający nas świat”. Ponadto nagrodę specjalną za przedsięwzięcia realizowane zdalnie przyznano twórcom Unsound Festival – Małgorzacie Płysie i Matowi Schulzowi. Katarzyna Nosowska zdobyła nagrodę specjalną „Polityki” „Kreator Kultury”.

Materiały prasowe organizatora

Więcej: https://www.polityka.pl/