Polmic - FB

ze świata

Nowy Jork | Amerykańska premiera Sinfonietty Macieja Bałenkowskiego

Balenkowski17 lutego 2022 o godz. 19.30 w Carnegie Hall Orkiestra Kameralna Nowego Jorku prawykona I Sinfoniettę „Time is ticking" Macieja Bałenkowskiego na orkiestrę smyczkową.

Wykonanie jest powiązane z przyznaniem polskiemu kompozytorowi w 2018 roku nagrody „Respighi Prize" przez Orkiestrę Kameralną Nowego Jorku. Patronat honorowy nad The Respighi Prize obejmuje rodzina wybitnego włoskiego kompozytora Ottorina Respighiego – Elsa i Gloria Pizzoli, a także Potito Pedarra – muzykolog, znawca twórczości kompozytora. Nagroda przyznawana jest co w roku w 4 kategoriach: kategoria solowa, fortepian, kompozycja i dyrygentura. W roku 2018 została przyznana po raz siódmy – po raz pierwszy w historii Polakowi. Celem nagrody jest umożliwienie młodym kompozytorom oraz wykonawcom zaistnienia na deskach jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Udział w konkursie był dofinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Koncert był pierwotnie zaplanowany na 2020 rok, ale z powodu pandemii odbędzie właśnie w lutym 2022 roku.

Chamber Orchestra of New York pod dyrekcją Salvatore'a di Vittoria zaprezentuje również Lullaby for strings George'a Gershwina, Ancient Airs i Dances No. 3 Ottorina Respighiego oraz The Four Seasons of Buenos Aires Astora Piazzolli. W roli solisty w utworze Piazzolli zaprezentuje się amerykańska skrzypaczka Elena Urioste.

Dodatkowe informacje - na stronie https://www.carnegiehall.org/Calendar/2022/02/17/Chamber-Orchestra-of-New-York-0730PM