Polmic - FB

archiwum

ZMARŁ HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010)
W piątek, 12 listopada 2010 roku w Katowicach zmarł
Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitnieszych kompozytorów w dziejach muzyki polskiej i światowej. Od września przebywał w szpitalu. Miał 77 lat.
Przez zagranicznych krytyków muzycznych uznawany był za najbardziej polskiego ze wszystkich żyjących kompozytorów współczesnych. Brytyjski dziennik „The Telegraph” w 2007 roku zaliczył go do grona stu żyjących geniuszy (na 32. miejscu na liście). Liczne uczelnie muzyczne i uniwersytety na świecie przyznając mu tytuły doktora honoris causa doceniały jego „wybitne dokonania twórcze wyznaczające nowe kierunki w muzyce XX i XXI wieku, wierność ideałom artystycznym i życiowym, niezłomną postawę twórcy niezależnego i głębię niesionego w muzyce przesłania” . Tym zaszczytnym mianem został uhonorowany przez Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie (1993), Uniwersytet Warszawski (1994), Uniwersytet Jagielloński (2000), Katolicki Uniwersytet Lubelski (2004), Akademie Muzyczne w Katowicach (2004) i w Krakowie (2008) oraz Uniwersytet Katolicki w Waszyngtonie, Uniwersytet Michigan w Ann Arbor, Uniwersytet Victoria w Victorii i Uniwersytet w Montrealu (British Columbia, Kanada), a w roku 1996 Uniwersytet Soka w Tokio wyróżnił go „Award of Highest Honor”. Wyrazy uznania oraz liczne nagrody przyznały mu także instytucje państwowe i organizacje społeczne – otrzymał dwukrotnie Nagrodę Muzyczną Województwa Katowickiego (1958 i 1975), trzykrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1965, 1969 i 1973), Nagrody Państwowe I stopnia (1967, 1970), Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych (1992) oraz Złoty Krzyż Legii Honorowej Związku Narodowego Polski w Stanach Zjednoczonych (1994) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 1970 roku odebrał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w środowisku kompozytorskim – doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Media publiczne od wielu lat uważnie śledziły jego wzrastającą z roku na rok ogromną popularność na świecie; już w 1974 roku otrzymał nagrodę Komitetu do spraw Radia i Telewizji, w 1995 roku - Nagrodę TV Polonia „za sławienie Polski i Polskości”, a w roku 2003 wyróżniony został Nagrodą Muzyczną Polskiego Radia S.A. „za wybitne osiągnięcia o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego w zakresie twórczości, wykonawstwa i inicjatyw kulturotwórczych związanych z działalnością Polskiego Radia”. W 2002 roku Fundacja Nowego Tysiąclecia Episkopatu Polski honorując go nagrodą „Totus”, doceniła jego działalność jako wybitnie przyczyniającą się do podkreślenia wartości człowieka. Podobnie metropolita katowicki abp Damian Zimoń wyróżniając go w 2003 roku nagrodą „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) wskazał na trwały wkład jego twórczości dla rozwoju kultury duchowej. W październiku tego roku został odznaczony najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.
Tymczasem Artysta skromnie przyznawał: „dla mnie muzyka jest rezultatem religijnej koncentracji i medytacji... Zobaczyć czystą wodę, zieloną ziemię, zdrowe lasy, odetchnąć czystym powietrzem. Widzieć Stwórcę wszystkiego – i Jemu pisać” .
Górecki rozpoczynał swoją wielką karierę kompozytorską utworem Scontri, który wykonany po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1960 roku, był wyzwaniem dla słuchaczy i ze swoimi szokującymi nowoczesnością brzmieniami stał się symbolem polskiej awangardy muzycznej. W 1976 roku Górecki rzucił nowe wyzwanie: w III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych”, wykonanej również na „Warszawskiej Jesieni”, przeszedł na pozycje radykalnie odmienne, upraszczając swój język i redukując środki wyrazu, ale nasycając muzykę niezwykłą żarliwością. Niespodziewanie trafił z nią do najszerszych rzesz odbiorców, odsłaniając im świat najbardziej podstawowych emocji. Odszedł Wielki Kompozytor i niezwykły Człowiek...

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 17 listopada 2010 roku o godz. 13.00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (
przy ul. Plebiscytowej 49a). Przed mszą Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają Stabat Mater Karola Szymanowskiego, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona Beatus Vir Henryka Mikołaja Góreckiego, a połączone chóry Radia Kraków, Filharmonii Śląskiej, krakowskiej Akademii Muzycznej, Filharmonii Krakowskiej i Camerata Silesia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego wykonają Amen H. M. Góreckiego. Mszę świętą odprawią kard. Franciszek Macharski i abp metropolita katowicki Damian Zimoń. Podczas mszy orkiestra kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia wykona fragment utworu Metamorfozy Ryszarda Straussa, a Chór Polskiego Radia w Krakowie pod kierownictwem Stanisława Krawczyńskiego - Totus Tuus H. M. Góreckiego. Po Mszy i przemówieniach pożegnalnych nastąpi, w asyście kapel góralskich, odprowadzenie Zmarłego na cmentarz przy ul. Sienkiewicza.