Polmic - FB

patronaty

Tarnowskie Góry | II Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 17–19 października 2022 roku Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza do udziału w II Konkursie klawesynowym im. Elżbiety Chojnackiej w Pałacu w Rybnej, który odbędzie w 5. rocznicę śmierci Patronki Konkursu – wybitnej interpretatorki muzyki współczesnej. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół muzycznych I i II st. oraz studentów studiów licencjackich.

Celem Konkursu jest pielęgnowanie pamięci o Elżbiecie Chojnackiej, popularyzacja literatury klawesynowej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX i XXI wieku i obowiązkowym utworem kompozytora polskiego, a także promocja klawesynu współczesnego z dźwigniami pedałowymi do zmian rejestrów. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami i pedagogami, przełamania barier w zakresie wykonawstwa muzyki XX i XXI wieku.

Uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania programu na unikatowym klawesynie zbudowanym specjalnie dla Elżbiety Chojnackiej przez Anthony’ego Sideya, obecnie należącym do Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Fundatorem nagrody specjalnej (zestawu publikacji klawesynowych) za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz wydawnictwo Ars Musica.

Konkursowi towarzyszyć będzie wystawa „Elżbieta Chojnacka – Paganini klawesynu” oraz wykład dr Urszuli Jasieckiej-Bury pt. „Nostalgiczny powrót do przeszłości czy poszukiwanie brzmienia? O wykorzystaniu klawesynu współczesnego w wykonawstwie muzyki dawnej”.

Aleksandra Gajecka_Antosiewicz

Regulamin: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/konkurs-klawesynowy-im-el%C5%BCbiety-chojnackiej/