Polmic - FB

nasze patronaty

Sanok | III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przed nami III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się w dniach 17–22 maja 2022 w Sanoku. Przez sześć dni (codziennie o godz. 19.00) miłośnicy muzyki będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych koncertach w sanockich kościołach. W ramach Festiwalu odbędą się również Międzynarodowe Kursy Muzyki Organowej i Kameralnej i II Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów.

Poza solowym brzmieniem organów podczas tegorocznych koncertów będziemy mogli usłyszeć w interpretacji znakomitych polskich wirtuozów dzieła na organy z klarnetem, wiolonczelą czy saksofonem autorstwa kompozytorów z całego świata, w tym prawykonanie światowe utworu Ave Maria Mirosława Gąsieńca oraz kompozycje Piotra Rojka, Zdzisława Nowackiego, Mieczysława Surzyńskiego, Konstantego Gorskiego.

Melomani, którzy nie będą mogli być obecni na koncertach w kościołach, w czasie rzeczywistym będą mogli obejrzeć ich transmisje w czasie rzeczywistym w Internecie. Streaming realizować będzie firma Ars Sonora z Łodzi.

POLMIC

Wystąpią dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL, mgr Łukasz Kot (dyrektor organizacyjny festiwalu), mgr Paweł Kopiec, prof. Dalia Jatautaitè (Litwa), dr hab. Krzysztof Lukas, prof. Stanislav Šurin, prof. dr hab. Renata Marzec, prof. dr hab. Radosław Marzec oraz dr hab. Ryszard Żołędziewski, prof. AMKL.

POLMIC

II Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów jest dedykowany dla uczniów klas organów polskich szkół muzycznych II stopnia. Do zmagań konkursowych II edycji zgłosiło się 19 uczestników z całej Polski (Częstochowa, Katowice, Konin, Kraków, Mielec, Poznań, Rybnik, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Jasło). Każdy z uczestników konkursu (grupa młodsza i grupa starsza) będzie wykonywał obowiązkowy program w dwóch etapach: pierwszy z nich odbędzie się na zabytkowym mechanicznym instrumencie Jana Śliwińskiego, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Drugi etap odbędzie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Posadzie, gdzie znajduje się instrument symfoniczny, o trakturze elektropneumatycznej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pro Artis. Patronat nad III edycją Festiwalu objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński, Poseł na Sejm RP – Piotr Uruski, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Metropolita Przemyski – abp Adam Szal.

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/proartis.sanok/