Polmic - FB

ogłoszenia

Szczecin | Tym, którzy nie powrócili z morza...”: premiera cyklu pieśni „Było kiedyś morze szkliste” Michała Dobrzyńskiego

POLMICOpera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza”, który odbędzie się 11 czerwca 2022 o 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Orkiestra Opery na Zamku pod batutą Przemysława Zycha i znana mezzosopranistka Urszula Kryger zaprezentują utwory Mieczysława Karłowicza, Krzysztofa Pendereckiego oraz prawykonają cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego, specjalnie skomponowany na to wydarzenie.

Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego pt. Było kiedyś morze szkliste na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony został przez Operę na Zamku w Szczecinie. Skomponowanie i prawykonanie utworu podczas corocznie odbywającego się w Szczecinie już od wielu lat koncertu ma dla kompozytora, jako rodowitego szczecinianina, znaczenie szczególne i wymiar głęboko osobisty, jako że członkowie z kręgu najbliższej rodziny (ojciec kompozytora), znajomi i przyjaciele od zawsze związani byli ze szczecińskim portem, z polskim morzem. Jak podkreśla kompozytor, „Ale jest też druga, bardzo mroczna inspiracja – to wstrząsające, katastrofalne i nieludzkie informacje, jakie dochodziły do nas z Ukrainy, w szczególności z portowego Mariupola, w czasie, gdy pisałem ten utwór. Nie mogło to pozostać bez wpływu na ostateczny kształt utworu, jego brzmienie, jak i dobór tekstów”.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza...” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, by uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie.

Dodatkowe informacje: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/tym-ktorzy-nie-powrocili-z-morza-2