Polmic - FB

aktualności

Poznań | 12. Enter Enea Festival

POLMICW dniach 13–16 czerwca 2022 w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim odbędzie się 12. Enter Enea Festival, w programie którego znalazło się prawykonanie nowego orkiestrowego utworu Leszka Możdżera MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE, powstałego na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu.

To z orkiestrą tego teatru pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak Możdżer wystąpi w nowym utworze 14 czerwca. Do prawykonania utworu artysta zaprosił też fińskiego trębacza Verneriego Pohjolę, basistę Bartka Królika, perkusistę Łukasza Sobolaka i saksofonistę Adama Bławickiego. MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE to reinterpretacja Leszka Możdżera i oparta na utworze Moniuszki Uwertura Fantastyczna „Bajka". To przykład redefinicji języka muzycznego jednego z najważniejszych twórców muzyki polskiej i również bardzo wyjątkowy sposób uczczenia 150. rocznicy śmierci patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Enter Enea Festival to muzyczne spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji.

W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy francuskiego pianistę i kompozytora Chassol. Wystąpią włoski wirtuoz trąbki Paolo Fresu, pianiści Marialy Pacheco i Omar Sosa, francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud, który do Poznania przyjedzie z zespołem 5 -ISH. Z północy Europy przyjadą do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola. Na zakończenie Enter Enea Festival zagra po raz pierwszy w Polsce indyjska królowa gitary basowej – Mohini Dey. Polska scena reprezentowana będzie przez Adama Bałdycha oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations.

Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival od 8 lat jest firma Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Program: http://enterfestival.pl/