Polmic - FB

nasze patronaty

Opole | Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICOstatni i najważniejszy koncert 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej 26 czerwca 2022 o godz. 18.00 zainauguruje prawykonanie Uwertury jubileuszowej, zamówionej u Aleksandra Kościowa dla uczczenia jubileuszu istnienia Filharmonii.

Pisarz i kompozytor Aleksander Kościów pochodzi z Opola. Od 2016 roku pełni funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego powieści bywają określane mianem polskiego realizmu magicznego. O tym, czy zamówiona przez Filharmonię Opolską Uwertura jubileuszowa okaże się bliska temu nurtowi, słuchacze będą mogli przekonać się w przededniu 70. rocznicy pierwszego koncertu Opolskiej Orkiestry Symfonicznej.

Tego wieczoru Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje przede wszystkim polską muzykę. Usłyszymy dwie wirtuozowskie fantazje na tematy operowe, ze skrzypcami w roli głównej. Najpierw autorstwa Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, który w rok po ukończeniu swojej jedynej opery Monbar wrócił do jej motywów i utkał z nich autorską Wielką fantazję w stylu brillant. Muzyka z Fausta Charlesa Gounoda zainspirowała najpopularniejszego polskiego skrzypka w historii Henryka Wieniawskiego, który stworzył swoją Fantazję na tematy z tej opery. Partię solową w tych utworach wykona światowej sławy polski skrzypek Janusz Wawrowski!

Ostatnie dźwięki 70. sezonu należeć będą do Witolda Lutosławskiego: zabrzmi jedna z jego najpopularniejszych kompozycji – Koncert na orkiestrę.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl