Polmic - FB

nasze patronaty

Katowice | Zakończenie sezonu Śląskiej Orkiestry Kameralnej

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

17 czerwca 2022 o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny – 41. już w historii tego zespołu Filharmonii Śląskiej. Podczas koncertu, który zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Maciej Tomasiewicz, zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Béli Bartóka i Kazimierza Serockiego. W roli solisty wystąpi znakomity artysta, pianista Piotr Sałajczyk.

Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Polskiego Radia. Może być on wykonywany zarówno na fortepianie, jak i klawesynie, bo właśnie wirtuozka tego drugiego instrumentu – Elżbieta Chojnacka – była artystką, dla której dzieło zostało napisane.

Nim przejdziemy do drugiego utworu z fortepianem, zabrzmi Sinfonietta na dwie orkiestry smyczkowe Kazimierza Serockiego. Solista powróci na estradę w II Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara, powstałym w 2011 roku.

Na zakończenie koncertu usłyszymy Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Bogactwo barw, bogata faktura i niezwykle zajmująca konstrukcja tego dzieła z pewnością zachwyci każdego – zarówno tego, który usłyszy je po raz pierwszy, jak i tego, który już zdążył się w nim dawniej zakochać.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/zakonczenie-sezonu-slaskiej-orkiestry-kameralnej-salajczyk-tomasiewicz/