Polmic - FB

nasze patronaty

Toruń | 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

polmicPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Główną ideą 26. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w dniach 24 czerwca – 27 sierpnia 2022 roku, jest tradycyjnie prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach Torunia. W tym roku 16 wydarzeń odbędzie się w Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, kościołach św. Jakuba, św. Szczepana i Ducha Świętego oraz w CKK Jordanki, a 4 – w przestrzeni online. Przyjadą artyści z Hiszpanii, Korei, Finlandii i Litwy.

W trakcie festiwalu odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne, rozrywkowe z udziałem muzyków najwyższej klasy. W trakcie festiwalu pięciokrotnie wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna, prezentująca zarówno wielkie przeboje muzyki klasycznej (dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, G. Bizeta, E. Griega), jak i rozrywkowej (muzyka filmowa Złotej Ery Hollywood, muzyka bałkańska i klezmerska z zespołem Klezmafour, polska muzyka rozrywkowa m.in. A. Zauchy, Z. Wodeckiego, G. Ciechowskiego, zespołu Perfect, Kombi, z Jackiem i Patrycją Kotlarskimi).

Dzieła muzyki kameralnej wykonają Aleksandra Kuls i Marcin Koziak (laureaci III nagrody II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej), Bartłomiej Fraś, Julianna Vinci, Grzegorz Niemczuk oraz zespół Quatuor Europa.

Polską muzykę rozrywkową w jej lirycznej odsłonie przedstawią wokalistka Iza Połońska z towarzyszeniem Bogdana Hołowni, a w energetycznej odsłonie – zespół Infected. Wybrane standardy jazzowe z kolei zagrają dla nas muzycy z Pohjantie Junior Big Band z Finlandii. Tradycyjnie odbędą się również dwa koncerty organowe z prelekcją. Nowością będą cztery panele online.

W programie Festiwalu znalazły się m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Aleksandra Zarzyckiego i Antoniego Wierzbickiego.

Materiały prasowe organizatorów

Szczegółowy program: www.muz-arch.pl