Polmic - FB

nasze patronaty

Krościenko nad Dunajcem | 12. Letni Festiwal Pieniny – Kultura – Sacrum

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz dwunasty w Krościenku nad Dunajcem rozbrzmiewać muzyka będzie organowa i kameralna najwyższych lotów. 23 lipca 2022 o godz. 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza rozpocznie się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny – Kultura – Sacrum i potrwa do 13 sierpnia. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Udział w czterech koncertach wezmą utytułowani wirtuozi organów, reprezentujący różne ośrodki muzyczne w Polsce, do tego będący też pedagogami uczelni muzycznych: Marek Stefański z Krakowa, Krzysztof Lukas z Katowic, Jan Bokszczanin z Warszawy oraz śląski artysta Władysław Szymański.

Nie tylko muzyka organowa wypełni letnie sobotnie wieczory w Pieninach.

Podczas koncertu inauguracyjnego zagrają pienińskie dzieciaki, czyli zespół Śpasy, pracujący pod kierunkiem Dariusza Gabrysia. Do tego jedyne w swoim rodzaju piękne wiersze autorstwa nestorki pienińskich artystów, Krystyny Aleksander, zaprezentuje znany dobrze z telewizyjnego ekranu i z teatralnej sceny aktor Piotr Cyrwus, rodem z niedalekiego Waksmundu. Koncert ten będzie poświęcony pamięci zmarłego niedawno mistrza Jerzego Treli, który dziewięć lat temu po raz pierwszy gościł podczas festiwalu i zachwycał publiczność interpretacjami Tischnerowskich tekstów. Projekt połączenia „Filozofii po góralsku” z muzyką góralską i do tego organową narodził się z tej właśnie współpracy i przyjaźni. Choć Mistrza Jerzego Treli nie ma już wśród nas, ale idea współistnienia tych sztuk trwa i ewoluuje, przybierając coraz to nowe formy.

W następnych koncertach usłyszymy grę charyzmatycznej wiolonczelistki Doroty Imiełowskiej, znakomitego klarnecistę Piotra Lato oraz wokalistów: wspaniałego tenora Piotra Kusiewicza oraz docenianą przez krościeńską publiczności sopranistkę Wiktorię Bisztygę.

Wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów pozostaje muzyka organowa oraz jej warianty w kontekście muzyki kameralnej i ludowej, charakterystycznej dla bogatej i wielobarwnej kultury Pienin.

Różnorodny stylistycznie program festiwalu gwarantuje, że każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego.

Tradycyjnie już koncertom będzie towarzyszyć wystawa zatytułowana „Sercem malowane”, przedstawiająca twórczość artystów pienińskich, w różnorodnych jej formach wyrazu.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Szczegółowy program: http://arsproarte.pl/#/kroscienko-nad-dunajcem/12-letni-festiwal-pieniny-kultura-sacrum