Polmic - FB

nasze patronaty

Zakopane | 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego: w 140. rocznicę urodzin

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program 45. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w dniach 24– 31 lipca w Zakopanem zdominuje muzyka patrona: obchodziłby on w 2022 roku swoją 140. rocznicę urodzin.

Muzyka Szymanowskiego zawsze jest obecna w programie Festiwalu, jak również dzieła współcześników kompozytora. W programie tegorocznych Dni znajdzie się twórczość prawie rówieśnika Szymanowskiego, kompozytora rumuńskiego urodzonego rok wcześniej George Enescu (1881 r.). Usłyszymy też utwory Grażyny Bacewicz, Marcina Błażewicza, Sławomira Czarneckiego, Jerzego Fitelberga, Witolda Friemanna, Wojciecha Kilara, Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego i Mieczysława Wajnberga.

Eksperymentalnie będziemy mogli posłuchać tych samych kompozycji w dwóch wersjach: oryginalnej i w transkrypcjach. Dotyczy to Sonaty skrzypcowej op. 9 Szymanowskiego (transkrypcja na wiolonczelę). Warte usłyszenia będzie również jeden z najważniejszych utworów na kwartet smyczkowy w literaturze XX wieku – Suita liryczna Albana Berga. Nie zabraknie również prawykonań: Kwartetu smyczkowego Sonii Brauhoff, Koncertu fortepianowego Zbigniewa Bargielskiego oraz nowych dzieł chóralnych Joanny Wnuk-Nazarowej, Piotra Tabakiernika i Szymona Godziemba-Trytka.

Wykonawcami, jak co roku będą cudowni artyści, pełni entuzjazmu dla muzyki Karola Szymanowskiego.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów „Muzyka” i „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: https://zakoplan.pl/45-dni-muzyki-karola-szymanowskiego/