Polmic - FB

nasze patronaty

Wrocław | Koncerty „Gwiazda Europy” dedykowane pamięci Edyty Stein

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia rok 2022 jest Rokiem Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Jej pamięć uhonorują m.in. koncerty „Gwiazda Europy" w dniach 6–29 sierpnia w wykonaniu solistów, Chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, które odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.

Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami.

Edyta Stein była związana z Wrocławiem, bowiem to w stolicy Dolnego Śląska urodziła się w 1891 roku i tu spędziła młodzieńcze lata życia. Zginęła tragicznie 9 sierpnia 1942 roku z rąk hitlerowców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Koncert z udziałem solistów oraz zespołów działających w Narodowym Forum Muzyki zadedykowany będzie tej wyjątkowej postaci. Wśród wykonywanych kompozycji znajdą się dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych, w tym utwory współcześnie działających artystów: Marcina Tadeusza Łukaszewskiego i Łukasza Urbaniaka. Misterna konstrukcja programu nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem.

Organizatorem wydarzeń odbywających się w ramach Roku Edyty Stein jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii Zajezdnia).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: www.nfm.wroclaw.pl 

Więcej o obchodach Roku Edyty Stein:

www.wroclaw.pl/rok-edyty-stein 

www.facebook.pl/SlademEdytyStein