Polmic - FB

nasze patronaty

Premiera albumu „Vespere, Nox et Aurora" z muzyką Marka Raczyńskiego

POLMICPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 września 2022 odbędzie się premiera międzynarodowa i cyfrowa albumu Vespere, Nox et Aurora (RecArt 0047) z muzyką Marka Raczyńskiego w wykonaniu Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. To swoisty hołd dla światła, dla odwiecznego porządku świata, w którym noc i dzień nie konkurują sobą, bo są nawzajem sobie i nam potrzebne.

Koncepcja płyty jest bardzo spójna i głęboko przemyślana. W udany sposób łączy tradycję muzyki dawnej z ambicjami muzyki współczesnej, harmonię z przyprawiającą o dreszcze, charakterystyczną sekundą, różnego rodzaju cytaty i myśli z literatury. A wszystko to kompozytor czyni w sposób ujmujący, a jednocześnie rzetelny i szczery.

Zespół wokalny Minimus, gdy wykonuje kompozycje Marka Raczyńskiego, brzmi soczyście i miękko. W każdym utworze przygotowuje nas na nadejście tego, co nieuchronne, ponieważ światło też takim (szczęśliwie dla nas) jest. Wędrujemy zatem przyobleczeni w dźwięki przez noc, przez zadziwiające i niepewne pogranicze wieczoru i poranka. Towarzysząca nam muzyka przynosi więc zarówno refleksję, jak i ukojenie. Łagodne współbrzmienia zaś o rozszerzonej tonalności w niewymuszony sposób wspierają nas w drodze do nowego jutra. Czy lepszego? Bez względu na wszystko – z pewnością godnego nadejścia.

Maja Baczyńska

Dodatkowe informacje - na stronie wydawcy: https://www.recart.pl/pl 

Teledysk promujący album - https://www.youtube.com/watch?v=ObQzulI8H4Y