Polmic - FB

aktualności

Kraków | 15. Festiwal „Wawel o zmierzchu”

POLMICJubileuszowy 15. plenerowy festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu”, który łączy muzykę z tym historycznym miejscem, odbędzie się w dniach 5–14 sierpnia 2022. Miejscem koncertów będzie rozświetlony Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu będzie: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natury.

„Wawel o zmierzchu” to jedyny, organizowany na tak szeroką skalę, festiwal plenerowy w Krakowie. Muzyka rozbrzmiewa w przestrzeni otwartej, nacechowanej historycznie i symbolicznie, a unikatowa sceneria zapadającego zmierzchu sprawia, że wawelska architektura zyskuje niepowtarzalny koloryt i nabiera nowych kulturotwórczych znaczeń.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Aleksandra Kuls i Marcin Koziak – laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Piętnasta edycja przyniesie ofertę programową zogniskowaną na twórczości kompozytorów romantycznych: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin). Tradycja romantyczna spotka się ze współczesnością – utworami Grażyny Bacewicz, Mikołaja Góreckiego i Marka Stachowskiego, w których do głosu dochodzą obok wartości klasycyzujących – te romantyczno-emocjonalne.

Słowo o muzyce na rozświetlonych zamkowych dziedzińcach – Arkadowym i Batorego – wygłosi Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Szczegółowy program: https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-o-zmierzchu