Polmic - FB

aktualności

Warszawa | „Myślę. Nie płaczę”: udźwiękowienie pomnika Umschlagplatz na podstawie wiersza Ireny Klepfisz

POLMIC31 lipca 2022 o godz. 18.00 przy warszawskim Pomniku Umschlagplatz (ul. Stawki 4) będzie miała miejsce premiera utworu kuratorki Festiwalu WarszeMuzik i współzałożycielki Instytutu Mieczysława Wajnberga Ani Karpowicz, będącego udźwiękowieniem monumentu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

31 lipca 2022, w roku 80. rocznicy akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie, pomnik zagra własną muzykę, daleką od klezmerskiego folkloru, żałobnych pieśni, muzykę "tu i teraz". Inspiracją do nakreślenia formy muzycznej stał się wiersz Ireny Klepfisz zatytułowany Umschlagplatz z 1983 roku, wydany w języku polskim w antologii Moja dzika koza w tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty.

Dźwiękowo punktem wyjścia do napisania utworu stały się nagrania terenowe zrealizowane w pomniku, a także wrażenia dźwiękowe zasłyszane i zapamiętane z interwencji WarszeMuzik. Z treści wiersza usłyszymy w utworze jedynie kilka wybranych słów, między innymi tytułowe: "Myślę. Nie płaczę". Całość zapisana została na flet i flet basowy z towarzyszeniem warstwy audio, złożonej wyłącznie z przetworzonych dźwięków miasta zarejestrowanych w pomniku.

Kompozycja zaprezentowana zostanie również 4, 11, 18 sierpnia (środy), o godz. 18.00.

Organizatorem projektu jest Fundacja Sfera Harmonii. Projekt współfinansuje Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

Informacja prasowa organizatorów

Dodatkowe informacje: https://polin.pl/pl/wydarzenie/mysle-nie-placze-udzwiekowienie-pomnika-umschlagplatz