Polmic - FB

nasze patronaty

Toruń | II Festiwal Młodej Muzyki

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPomorskie Towarzystwo Muzyczne w Toruniu, które w 2021 roku z okazji 100-lecia istnienia zorganizowało pierwszy Festiwal Młodej Muzyki, kontynuuje to ważne w życiu miasta wydarzenie. Druga edycja Festiwalu będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej, skupiającą się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Podczas koncertów w dniach 11–18 września 2022 zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z wykonawcami oraz kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce.

Przypomniana będzie twórczość wielu znaczących przedwojennych toruńskich kompozytorów, w tym wybitnego twórcy polskiej awangardy, Kazimierza Serockiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Wspominać będziemy również zmarłą we wrześniu 2021 znakomitą kompozytorkę, Bernadettę Matuszczak, absolwentkę toruńskiego konserwatorium muzycznego. Pielęgnowanie pamięci o takich twórcach jest priorytetem działalności Towarzystwa. Poza tym będziemy mieli okazję podziwiać wywodzących się z Torunia kompozytorów działających obecnie w różnych ośrodkach muzycznych w Polsce i zagranicą, którzy specjalnie na Festiwal napisali swoje utwory.

Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęła Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, która po raz pierwszy wystąpi w Toruniu. Ponownie usłyszymy w Toruniu poznański zespół Sepia Ensemble i Cappellę Gedanensis. Wysłuchamy też wspaniałego kwartetu rodziny Bałabanów wraz z Krzysztofem Sowińskim oraz nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wystąpią również dzieci i młodzież z efektami warsztatowej pracy podczas Wakacji Muzycznych z Pasją, a w koncertach Głos Młodych wezmą udział uczniowie i studenci wyższych uczelni muzycznych.

Oprócz koncertów odbędą się warsztaty edukacyjne Elektro-Legendy oraz spotkanie ze znakomitym dyrygentem i kompozytorem pochodzącym z Torunia, Rafałem Kłoczko, który podczas Festiwalu zadyryguje koncertem inauguracyjnym oraz finałowym.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp na koncerty jest wolny!

Magdalena Cynk

Program: http://www.ptm.info.pl/