Polmic - FB

aktualności

Nowy portal „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie” już dostępny!

POLMICUnikatowe źródła muzyczne – druki i starodruki, rękopisy muzyczne i autografy twórców od średniowiecza do początku XX wieku – dzięki digitalizacji są już dostępne online. Bezcenne zasoby biblioteczne kilkunastu instytucji z całej Polski można od teraz badać bez wychodzenia z domu w nowym portalu „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie”: https://polish.musicsources.pl/pl 

Zakończył się właśnie okres realizacji tego przedsięwzięcia. Stanowi ono rozszerzenie sfinalizowanego już przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina projektu ,,Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie”. Ostatecznym efektem prac jest portal posiadający możliwość przeszukiwania źródeł, oglądania i pobierania ich oraz wykonywania analizy muzycznej.

W wolnym dostępie umieszczono ponad 25000 dokumentów i ponad 6500 transkrypcji cyfrowych unikatowych źródeł muzycznych, w większości wcześniej niepublikowanych. Przejrzysty interfejs strony umożliwia łatwe i szybkie odnajdywanie interesujących materiałów na podstawie m.in. miejsca ich przechowywania, typu dokumentu i tematyki.

W portalu „Dziedzictwo muzyki polskiej w otwartym dostępie” znajdziecie teraz zbiory takich instytucji jak: Archiwum Jasnogórskie, Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, Biblioteka Książąt Czartoryskich, Biblioteka Opactwa św. Wojciecha SS. Benedyktynek w Staniątkach, Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Biblioteka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Projekt jest odpowiedzią na wielokrotnie diagnozowany problem trudnej dostępności zabytków polskiej kultury muzycznej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod archiwizacji i katalogowania zbiorów bibliotecznych.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina liczy, że efekty projektu w dużej mierze ułatwią pracę badaczy, wykonawców i wszystkich zainteresowanych, a także przyczynią się do ochrony bezcennych zabytków polskiej kultury.

Projekt ,,Dziedzictwo muzyki polskiej” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.