Polmic - FB

nasze patronaty

Zielona Góra | Inauguracja 67. sezonu artystycznego w Filharmonii Zielonogórskiej

Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

polmic67. sezon artystyczny w Filharmonii Zielonogórskiej zainauguruje koncert symfoniczny, który odbędzie się 17 września 2022 w Sali MCM. Wystąpią znakomici soliści: Hubert Zapiór (baryton) oraz skrzypek Tareq Matar. Orkiestrę FZ poprowadzi Rafał Kłoczko. Usłyszymy m.in. muzykę polską, w tym arcydzieło patrona instytucji, jak i skomponowane specjalnie na te okazję Sonety do słów Szekspira Adama Wesołowskiego.

Koncert inaugurujący 67. sezon artystyczny w FZ rozpocznie uwertura do opery Maria Romana Statkowskiego, kompozytora uważanego za najważniejszego twórcę przez Szymanowskim. Podobnie jak w poprzednim, tak i w tym roku, w programie koncertu inaugurującego kolejny sezon nie mogło zabraknąć 4 Sonetów miłosnych do słów Szekspira Tadeusza Bairda, w dorobku którego liryka wokalna zajmowała szczególne miejsce. 17 września ich interpretacji podejmie się znakomity polski śpiewak młodego pokolenia, Hubert Zapiór, który zadebiutuje na zielonogórskiej scenie.

W jego wykonaniu usłyszymy także skomponowane specjalnie na tę okazję Sonety miłosne do słów Szekspira Adama Wesołowskiego. Podobnie jak Baird, Wesołowski wybrał teksty w przekładzie Macieja Słomczyńskiego (sonety nr 20, 21 i 22). Inspiracją do ich stworzenia jest chęć gloryfikacji patrona zielonogórskiej Filharmonii. Jak podkreśla Rafał Kłoczko – dyrektor FZ – „zamawianie dzieł u polskich kompozytorów ma stać się nową tradycją koncertów inauguracyjnych. Ideą, która będzie obecna także w kolejnych latach”.

Całość wydarzenia dopełni arcydzieło literatury skrzypcowej, jakim jest Koncert e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: http://filharmoniazg.pl/events/inauguracja-sezonu-artystycznego-2022-2023/