Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Filharmonicy i chór Ave na dwusetne urodziny Felińskiego

POLMICW 2022 roku przypadają 200. urodziny wyjątkowego człowieka – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce, w których w czasie wojny uratowano 200 dzieci żydowskich. Z tej okazji 11 września 2022 o godz. 19.15 w warszawskim kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu Jerzego Cembrzyńskiego napisanego specjalnie na tę okazję Mówiono o Nim, że przegrał z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

Utwór Mówiono o Nim, że przegrał na chór, solistów i orkiestrę składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa na podstawie myśli św. Zygmunta ułożył Bartłomiej Włodkowski. Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej

Utwór wykonają soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach (gdzie znajdują się relikwie św. Zygmunta) jest Fundacja AVE. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na https://fundacjaave.pl/pl/mowiono-o-nim-ze-przegrak-koncert-11-ix-2022-g-19-15-rezerwacja-miejsc