Polmic - FB

nasze patronaty

Gdańsk | VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”

polmicPatronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”, organizowany przez Oddział Gdański Związku Kompozytorów Polskich i Fundację „Sinfonietta Pomerania”, potrwa do 26 listopada 2022. Wstęp wolny!

Szczególne znaczenie w programie tegorocznego festiwalu mają dzieła, które są wyrazem protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i innym konfliktom, przymusowi emigracji, a także degradacji środowiska naturalnego. Współczesny świat przeraża zarówno starszych twórców, jak i tych najmłodszych, którzy dopiero debiutują na niwie artystycznej i w publicznym dyskursie. Deklarują swoje postawy rożnymi środkami, sięgając zarówno do klasycznego potencjału muzyki jako mowydźwięków, jak i nowszych sposobów, związanych z użyciem elektroniki, czy odwołujących do techniki soundscapeu, czyli włączania do kompozycji odgłosów otaczającego świata.

Obecność w programie najnowszych kompozycji stworzonych w Europie i USA umożliwi porównanie ze sobą zarówno warsztatu kompozytorów, jak i tego, co mają nam do powiedzenia o sobie i o świecie. Będziemy świadkami premier kompozycji Andrzeja Dziadka (dyrektora Festiwalu), Adama Diesnera, Tadeusza Dixy, Piotra Kasiłowskiego, Marcina Kopczyńskiego, Jakuba Pawlaka, Adama Dzieżyka, Szymona Wieczorka, Anny Janowicz, Piotra Jędrzejczyka, Krzysztofa Falkowskiego, Kamila Cieślika i Szymona Kusiora.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program na stronie: https://nowefale.pl/