Polmic - FB

official patronage

Katowice | „PGE – HoloGramy”: muzyka teatralna

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC27 listopada 2022 o godz. 17.00 w Filharmonii Śląskiej odbędzie się koncert w ramach obchodów Roku Jubileuszowego w Teatrze Śląskim, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door. Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Bywalca zaprezentuje muzykę teatralną Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Udział w wydarzeniu wezmą również aktorzy Teatru Śląskiego.

Listopadowa odsłona cyklu „PGE – HoloGramy” połączy sztukę dźwięku, słowa i obrazu w innowacyjny sposób. Wraz z muzykami wystąpią aktorzy i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk, który wyreżyseruje to niezwykłe spotkanie.

Tego wieczora zabrzmi muzyka teatralna, skomponowana w latach 50-tych ubiegłego wieku do dwóch spektakli, które były wystawiane na deskach Teatru Śląskiego. Pierwszy z nich to Wieża samotności według tekstu Roberta Ardreya (tu muzykę napisał Henryk Mikołaj Górecki), drugi – Śmierć Dantona Georga Büchnera w reżyserii Józefa Wyszomirskiego z muzyką Wojciecha Kilara.

27 listopada usłyszymy także Małe Requiem dla pewnej polki H.M. Góreckiego i Orawę Kilara.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/muzyka-teatralna/