Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Marek Janowski i Sinfonia Varsovia – koncert nadzwyczajny

SV 21.1.23Kolejne, trzecie spotkanie Sinfonii Varsovii z Markiem Janowskim i Ludwigiem van Beethovenem 21 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można traktować jak zaproszenie do tego kręgu Dantejskiego raju, w którym przebywają muzycy: Beethoven, Schubert, Penderecki, a za sprawą muzyki Schuberta także Mozart.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwierającą koncert Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II można odczytać jako hołd Sinfonii Varsovii dla Krzysztofa Pendereckiego, jej wieloletniego dyrektora muzycznego i artystycznego.

Siła woli bijąca z utworów Pendereckiego ma swój archetyp w twórczości Ludwiga van Beethovena, a w szczególności jego III Symfonii Es-dur – znanej pod lakonicznym określeniem Eroiki. Pomiędzy dwoma utworami składającymi hołd wielkim jednostkom znalazła się w programie V Symfonia B-dur D. 485 Franza Schuberta, najskromniejsza obsadowo i najbardziej optymistyczna ze wszystkich symfonii wiedeńskiego kompozytora.

Koncert zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Paweł Siechowicz

Informacja o biletach – na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2022-2023/marek-janowski-i-sinfonia-varsovia-koncert-nadzwyczajny/termin/2023-01-21_19-00/