Polmic - FB

aktualności

Warszawa | „Scena muzyki polskiej”: Gidaszewska / Łaguniak / Koziak Trio

ScenaMuzyki 24.1.23Program realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca "Scena Muzyki Polskiej" ma na celu przywracanie do życia i prezentację całego bogactwa polskiej twórczości kompozytorskiej. W ramach IV edycji tego programu 24 stycznia 2023 o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi Gidaszewska / Łaguniak / Koziak Trio. Wykonawcy zaprezentują repertuar stworzony z mało znanych, odkrytych na nowo utworów rodzimych kompozytorów.

Program koncertu zawiera utwory czterech polskich twórców, których kompozycje są wykonywane wciąż zbyt rzadko na estradach w kraju i za granicą.

Romantyczna Suita op.71 Maurycego Moszkowskiego oraz reprezentująca przełom okresów neoklasycznego i ekspresjonistycznego w twórczości Romana Palestra Sonata na dwoje skrzypiec i fortepian należą do wybitnych dzieł w literaturze kameralnej napisanych na ten rzadko spotykany na estradach skład instrumentalny. Partita na skrzypce i fortepian również została napisana w szczytowym momencie rozwoju nurtu neoklasycznego - w twórczości Grażyny Bacewicz. Natomiast na początku recitalu usłyszymy neoklasyczną Sonatinę Aleksandra Tansmana na flet lub skrzypce i fortepian (1925).

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/gidaszewska-laguniak-koziak-trio-scena-muzyki-polskiej/