Polmic - FB

aktualności

Poznaliśmy laureatów 30. Paszportów „Polityki"!

PaszportyPolityki 23Podczas jubileuszowej 30. gali rozdania nagród Paszporty „Polityki", która odbyła się 17 stycznia 2023 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, do grona najbardziej wyróżniających się twórców polskiej kultury w kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa, dołączyło 11 laureatów.

Przyznawana przez „Politykę" nagroda kulturalna dla młodych twórców jest jednocześnie pewnym podsumowaniem 2022 roku w polskiej kulturze.

W kategorii Muzyka Poważna nagrodzona została dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń, dwukrotna stypendystka programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. Otrzymała tę nagrodę za „ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki. Za konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele".

Jan Holoubek został laureatem Paszportu w kategorii film. Jakub Skrzywanek odebrał Paszport w kategorii teatr. Kolektyw reporterski Outriders, czyli Anna i Jakub Górniccy otrymali Paszport w kategorii kultura cyfrowa. Paszport w kategorii Sztuki Wizualne powędrował do Agaty Słowak. W kategorii Literatura nagrodzono Grzegorza Piątka. Nagrodę w kategorii Muzyka Popularna otrzymał 1988, czyli Przemysław Jankowiak.

Miłosz Bembinow i Katarzyna Kieli wręczyli Paszporty twórcom, którzy przekraczają granice - po raz pierwszy w historii od razu trzy osoby otrzymały tytuł Kreatora Kultury: Ryszard Poznakowski, Dorota Masłowska i Wilhelm Sasnal.

Więcej - na stronie https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty