Polmic - FB

patronaty

Nowa płyta Collegium Cantorum: „Juliusz Łuciuk – Aniphonae. Apocalypsis”

Luciuk 28.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Juliusz Łuciuk – Aniphonae. Apocalypsis (DUX 1905) to ósma już płyta wydana w ramach „Antologii polskiej twórczości a cappella” zapoczątkowanej w 2018 r. przez maestro Janusza Siadlaka. Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum po raz trzeci już sięga po twórczość Juliusza Łuciuka. Album trafi do dystrybucji cyfrowej 28 lutego 2023.

Na płytę składają się 2 obszerne dzieła - Aniphoanae z 1984 r., Apocalypsis z 1985 r. - oraz mniejsze Partes Variabiles z tego samego roku.

Cykl Antiphonae do Najświętszej Maryi Panny przeznaczony jest na chór męski a cappella. Każda z czterech antyfon – Alma Redemptoris Mater (Święta Matko Odkupiciela), Ave Regina caelorum (Witaj Królowo Niebios), Regina coeli laetare (Królowo Nieba wesel się) i Salve Regina (Witaj Królowo) – szeroko czerpały z tradycji europejskiej muzyki religijnej związanej z chorałem gregoriańskim.

W skomponowanym rok później monumentalnym dziele Apocalypsis na cztery głosy solowe i chór mieszany artysta sięgnął z kolei do tradycji biblijnej (słowa wg św. Jana), stawiając w centrum muzycznych rozważań walkę dobra ze złem. Sposób potraktowania materii dźwiękowej odpowiada postawie twórczej Łuciuka – w Apocalypsis dominują przejrzyste typy faktury i wyraziste melodie, a podstawowymi środkami wyrazu są barwa dźwiękowa i artykulacja uwypuklająca tekst.

Rzadziej wykonywaną biblijną kompozycję Łuciuka – Partes Variabiles według Księgi Psalmów, przeznaczoną na chór dziecięcy lub żeński (w wersji wokalno-instrumentalnej z organami lub orkiestrą smyczkową), wyróżnia neotonalna harmonika, gęstaj, ale klarowna faktura, bogata kolorystyka i wyrafinowane operowanie barwami.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem zadania jest ZAiKS. Współwydawcy: DUX i Instytut Rozwoju Sztuki.

https://www.instytutsztuki.com/antologia-polskiej-tworczosci-a-cappella/