Polmic - FB

patronaty

Katowice | „Zamówienia kompozytorskie” 2023: Grażyna Pstrokońska-Nawratil

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zamowienia 22.9.23Najnowszy utwór Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil AvalancheSonata (Lawina) nawiązuje do twórczości Mieczysława Karłowicza, który jako zapalony taternik przedwcześnie zginął właśnie zasypany lawiną pod Małym Kościelcem. 22 września 2023 o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice dzieło zaprezentują po raz pierwszy muzycy o światowej renomie: małżeństwo flecistów – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz – oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Wstęp wolny!

Utwór, zamówiony przez Katowice Miasto Ogrodów - Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Poza prawykonaną kompozycją Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w programie koncertu znajdą się zarówno dzieła oryginalnie przeznaczone na dwa flety i fortepian, jak i aranżacje na ten skład. Usłyszymy m.in. muzykę Fryderyka Chopina, Adama Wesołowskiego i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Powtórzenie prawykonania 30 września będzie miało miejsce w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W tym koncercie trio państwa Długoszów i A. Jungiewicza wykona dwa utwory, pozostałą część wypełnią współwykonawcy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: Polskie Radio Katowice, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego.

Dodatkowe informacje: https://www.miasto-ogrodow.eu/strona/avalanchesonata/mid/853