Polmic - FB


nasze projekty

Dokumentacja polskiej kultury muzycznej na nowej stronie POLMIC: tworzenie portali o tematyce artystycznej w systemie CMS Joomla!

WJ 20.9.23Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na spotkanie online pt. „Dokumentacja polskiej kultury muzycznej na nowej stronie POLMIC: tworzenie portali o tematyce artystycznej w systemie CMS Joomla!", które odbędzie się w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" 20 września 2023 roku o godz. 16.00.

Spotkanie poprowadzi dr Mieczysław Kominek – prezes ZKP, dyrektor POLMIC. Udział w wydarzeniu wezmą: ekspert w dziedzinie Joomla! Marcin Równicki, Izabela Zymer  - koordynator projektu, oraz redaktor portalu polmic.pl dr Wiktoria Antonczyk.

Podczas pierwszej prezentacji projektu „Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl” opowiemy również o historii Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, działającego od 2001 roku.

Projekt realizowany w latach 2022–2024 dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa”.

Link do wydarzeniahttps://meet.google.com/crs-qogu-uay

ZOBACZ: wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/686289939688140 

Renewable Music. V4 Composers for Sustainability

renmus color

‘Renewable Music. V4 Composers for Sustainability’ to międzynarodowy projekt realizowany w latach 2023-2025 przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Berg Orchestra (Czechy), Waves Bratislava (Słowacja) oraz UMZE Association (Węgry) w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027.

Głównym celem projektu jest ożywienie współpracy międzynarodowej po pandemii COVID-19 oraz podniesienie świadomości na temat narastającego kryzysu klimatyczno-energetycznego poprzez wypracowanie proekologicznych praktyk w sektorze muzycznym. U wybranych kompozytorów reprezentujących kraje Grupy Wyszehradzkiej zamówione zostaną cztery nowe utwory muzyczne inspirowane ideą „odnawialności”. Zamówione utwory zostaną wykonane podczas czterech różnych koncertów (w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie) przez lokalne zespoły, których skład zostanie powiększony o muzyków z krajów partnerskich w ramach międzynarodowego programu wymiany artystów. Koncerty odbędą się w lokalizacjach, które zostaną dostosowane do unikalnych warunków plenerowych miejsc koncertowych, odzwierciedlając więź każdej lokalizacji z otaczającym ją środowiskiem. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty, lekcje mistrzowskie, próby otwarte i wykłady. Podsumowaniem projektu będzie międzynarodowa konferencja poświęcona ideom ekologii i zrównoważonego rozwoju w muzyce.

Czytaj więcej: Renewable Music. V4 Composers for Sustainability

Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Mycielski 16.5.23Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zapraszają 16 maja 2023 o godz. 18.00 na prezentację portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl, poświęconego kompozytorowi i pisarzowi Zygmuntowi Mycielskiemu (1907–1987). Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne w Sali Koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. Wstęp wolny!

Jest to kolejny z portali dedykowanych wybranym kompozytorom i muzykologom, zrealizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich i udostępnianych na stronie polmic.pl. Na portalu można znaleźć teksty, fotografie i nagrania, związane z postacią Mycielskiego oraz jego twórczością kompozytorską i pisarską. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Podczas spotkania twórcy portalu: Beata Bolesławska-Lewandowska, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska i Marek Zagańczyk przedstawią zawartość portalu, omówią wybrane teksty Mycielskiego, nagrania jego utworów muzycznych oraz fragmenty poświęconych mu audycji radiowych.

Czytaj więcej: Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina

Gorski 26.4.23Wątki polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie w jednej operze! Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zapraszają 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00 na spotkanie muzyczno-artystyczne „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina”. Przedsięwzięcie z udziałem maestra, prezesa ZKP Mieczysława Kominka, Grzegorza Seroczyńskiego – prezesa nowopowstałego Towarzystwa Muzycznego im. K. Gorskiego – oraz artystów, którzy zaprezentują fragmenty dzieła, będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie PWM w centrum stolicy (ul. Fredry 8). Wstęp wolny!

KIM BYŁ AUTOR OPERY „MARGIER”?

Ten niezwykły artysta, aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor, skrzypek i pedagog Konstanty Gorski urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego (w Lidzie, obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu, uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, na Ukrainie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Jego piękna muzyka, prezentująca otwartość polskiej kultury na tradycje innych narodów, zasługuje na popularyzację wśród szerokiego kręgu odbiorców, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada 165. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Konstantego Gorskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera...

Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów Polskich

logo APDzięki dotacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Wspieranie działań archiwalnych 2022” w drugiej połowie roku 2022 mogliśmy kontynuować prace rozpoczęte rok wcześniej, kiedy to przy wsparciu NDAP w ramach konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2021” realizowany był projekt „Archiwum Związku Kompozytorów Polskich – opracowanie i profilaktyka konserwatorska”. Prace dotyczą akt ZKP z lat 1945 –1989 i polegają na porządkowaniu dokumentów, tworzeniu nowego, spójnego inwentarza oraz zabezpieczaniu archiwaliów przed zniszczeniem zgodnie z aktualnymi wymogami konserwatorskimi.

Czytaj więcej: Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów...

Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Okładka Kroniki WJ 2020

Nadal z opóźnieniem - wynikającym z kłopotów ze zdobyciem dofinansowania produkcji „Kroniki” w latach ubiegłych - prezentujemy kolejną edycję „Kroniki Dźwiękowej Warszawskiej Jesieni”. Najnowszy box zawiera wybór kompozycji wykonanych na 63. Festiwalu, który odbył się w 2020 roku.

Mimo wysiłków nie udało się uzyskać dotacji na dawnym poziomie (kiedy publikowaliśmy zestawy od 7 do 10 płyt), dlatego też wydana obecnie „Kronika” podobna jest do ubieglorocznej. Składa się ona z trzech płyt audio (polmic 168, 169, 170) i zawiera rejestracje dokonane podczas kilku koncertów 63. Festiwalu, w tym inauguracyjnego i finałowego.

Jednocześnie w tym roku kontynuujemy równoległy plan „Kroniki w sieci” – prezentację wybranych utworów w Internecie. Zależnie od uzyskanych zgód można posłuchać części „Warszawskiej Jesieni” 2020 w naszej zakładce „Czytelnia/Posłuchaj” oraz na stronie Biblioteki ZKP: https://bibliotekazkp.org.pl/.

Czytaj więcej: Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Witold Lutosławski w fotografiach Polskiego Centrum Informacji Muzycznej

200 fotografii Witolda LutosławskiegoPonad 200 fotografii Witolda Lutosławskiego w serwisie www.polmic.pl !

Prezentowane zdjęcia pochodzą z różnych okresów - najstarsze z 1946 roku, a najnowsze (już w kolorze) z roku 1993. Kompozytor uwieczniony został podczas najróżniejszych wydarzeń, organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich - jako dyrygent swoich kompozycji na festiwalu "Warszawska Jesień" (m.in. z Krystianem Zimermanem), słuchacz festiwalowych koncertów, czy też po prostu kolega, przyjaciel wielu znakomitych artystów podczas zakulisowych spotkań. Wśród tych ostatnich do najcenniejszych obrazów należą fotografie Witolda Lutosławskiego z Andrzejem Panufnikiem, Henrykiem Mikołajem Góreckiem, Krzysztofem Pendereckim, Michałem Bristigerem, Andrzejem Dobrowolskim, Mieczysławem Tomaszewskim oraz Nadią Boulanger, Johnem Carterem i Olivierem Messiaenem. 

Część zdjęć udostępnionych w cyfrowej galerii pochodzi również z prywatnych zbiorów fotografików, zwłaszcza Andrzeja Zborskiego, który wielokrotnie gościł w domu Witolda Lutosławskiego (tak powstały cykle portretów w 1960, 1961, 1966 i 1972 roku) oraz na posiedzeniu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w styczniu 1968 roku, które miało miejsce m.in. w bibliotece ZKP (czyli obecnej siedzibie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej).

Czytaj więcej: Witold Lutosławski w fotografiach Polskiego Centrum Informacji Muzycznej

Konkurs foto/video z dziećmi rozstrzygnięty!

Konkurs

Rozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze zdjęcie lub krótki film Mój muzykalny maluchogłoszony przez serwis Polmic.pl we współpracy z krakowskim Wydawnictwem "Znak" - wydawcą książeczki dla dzieci Mały Chopin. Wybór zdjęć był bardzo, bardzo trudny, gdyż każde zdjęcie było niezwykłe! Dziękujemy wszystkim za nadesłane zgłoszenia. W związku bardzo dużym zainteresowaniem konkursem postanowilśmy przyznać więcej nagród i tak:

 

  • książeczkę Mały Chopin oraz specjalną niespodziankę ufundowane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej otrzymuje Janek Lasoń, lat 2 i pół za film pt. Mały skrzypek

 

trzy książeczki pt. Mały Chopin ufundowane przez wydawnictwo "Znak" otrzymują:

  • Adaś Plackowski, lat 3 - tytuł: Muzykoterapia domowa (na zdjęciu z siostrą Jagodą)
  • Leon Marut, lat 3 (na zdjęciu miał 11 miesięcy) - tytuł: Zakochany stroiciel
  • Laura Skuza, lat 2 - tytuł: Coś tu nie gra!  

 

dodatkowe trzy książeczki pt. Mały Chopin ufundowane przez jej współwydawcę - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymują:

  • Rysio, 6 miesięcy - tytuł: Musica Moderna Viva (autor zdjęcia: Tomasz Woźniak)
  • Pati, lat 2 - tytuł: dj Pati (autor zdjęcia: Kamila Mazur)
  • Majeczka, 2 i pół roku - tytuł: Brzdąkanie (autor zdjęcia: Tadeusz Robaszyński-Janiec) 
Obejrzyj GALERIĘ fotografii...Konkurs foto/video z dziećmi rozstrzygnięty!

Nowy portal mycielski.polmic.pl

grafika strona mycielski

Z radością informujemy, że najnowszy portal internetowy Związku Kompozytorów Polskich jest już dostępny. Poświęcony został osobie i twórczości Zygmunta Mycielskiego. Portal w wersji językowej polskiej i angielskiej funkcjonuje pod adresem: mycielski.polmic.pl

Przygotował go zespół w składzie: Beata Bolesławska-Lewandowska, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska, Marek Zagańczyk, Iwona Lindstedt, Izabela Zymer, Filip Wróblewski, Jakub Tomczak, Anna Kijak oraz studio projektowe Rytm Digital.

Portal mógł zaistnieć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” w latach 2021 i 2022. Tytuł projektu: Zygmunt Mycielski - kompozytor, pisarz, myśliciel, świadek epoki. Kwota dofinansowania: 100000,00 zł. Całkowity budżet projektu: 125000,00.

Czytaj więcej: Nowy portal mycielski.polmic.pl

51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”

POLMIC W dniach 13–15 października 2022 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się 51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”. Muzykolodzy i teoretycy muzyki z całej Polski obradowali rozważając problemy związane z ekspresją w muzyce – jej definicją, obecnością, postrzeganiem i różnego rodzaju interpretacjami.

Obradom towarzyszyły dwa koncerty symfoniczne – Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, którą kierował Domingo Hindoyan.

Uczestnicy wysłuchali 42 referatów, jednego panelu dyskusyjnego oraz dwóch wykładów plenarnych, które wygłosili zaproszeni goście: prof. Karol Berger ze Stanford University (Stany Zjednoczone) oraz prof. Krzysztof Guczalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie konferencji uczestnicy odwiedzili także Muzeum Historii Miasta Katowice oraz zabytkową dzielnicę Nikiszowiec.

Konferencja została Zorganizowana przy wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka - wsparcie konferencji naukowych 2021”. Tytuł projektu: 51. Konferencja Muzykologiczna ZKP. Wysokość dotacji: 62975 zł; cały budżet projektu: 96975 zł.

MEiN znak podstawowy kolor biale tlo

mein doskonala nauka on white

Czytaj więcej: 51. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka i ekspresja”