Polmic - FB


nasze projekty

ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

PRM 2023„Polski Rocznik Muzykologiczny”, wydawany przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, zaprasza na swoją nową stronę. „Rocznik” zamieszcza artykuły i komunikaty w języku polskim i angielskim z zakresu wszystkich subdyscyplin muzykologicznych, w tym wybrane materiały z Ogólnopolskich Konferencji Muzykologicznych ZKP.

„Polski Rocznik Muzykologiczny” został powołany do życia za sprawą Adolfa Chybińskiego w 1935 roku. Niestety wówczas ukazały się tylko dwa tomy (drugi w 1936 roku). W roku 2004, po prawie 70 latach, z inicjatywy Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich został wydany trzeci tom „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”, który dedykowano pamięci twórców polskiej muzykologii Profesorom Zdzisławowi Jachimeckiemu i Adolfowi Chybińskiemu.

Począwszy od rocznika 2011 (nr 9) zawartość kolejnych tomów prezentowana jest online w otwartym dostępie na licencji Attribution–ShareAlike 4.0 International (CC BY–SA 4.0). Wraz z XIV tomem „Rocznika” rozpoczął się nowy etap w dziejach czasopisma związany ze współpracą z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, które podjęło się wydawania i dystrybucji drukowanej wersji czasopisma. Strona czasopisma w 2023 roku przeszła przebudowę, została zaktualizowana i otrzymała nową oprawę graficzną.

Czytaj więcej: ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

Dwaj Regameyowie – Vol. 2. Nowa, promocyjna płyta CD z muzyką Konstantego i Konstantego Kazimierza Regameyów (polmic 171)

Nowa płyta, wydana w roku 2023 przez Związek Kompozytorów Polskich w ramach serii „Muzyka polska dzisiaj – portrety współczesnych kompozytorów polskich”, nawiązuje do dwupłytowego albumu sprzed trzech lat „Regamey&Regamey – Pasiecznik&Pasiecznik” i jest jego kontynuacją, co podkreśliliśmy w tytule: „Regamey&Regamey – Vol. 2”.

Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach programu „Muzyczny ślad” i bardzo udanej współpracy z Polskim Radiem - Programem 2 i Agencją Muzyczną / Studiami Nagrań PR mieliśmy możliwość zorganizowania sesji nagraniowych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z udziałem fantastycznych artystów: śpiewaka barytona Roberta Kollera z Bazylei oraz pianistów Dominiki Peszko, Justyny Danczowskiej i Radosława Goździkowskiego. Pan Jerzy Stankiewicz, który za odkrywanie Regameyów został niedawno nagrodzony Nagrodą ZKP, wyposażył nas w nowo odkryte nuty.

Podobnie jak płyta z roku 2020, również teraz przedstawiamy publiczności muzykę „polskiego kompozytora szwajcarskiego” Konstantego Regameya oraz jego ojca, Konstantego Kazimierza Regameya, postaci, o której do niedawna nie pamiętał niemal nikt, kompozytora i pedagoga, który działał głównie w dalekiej Ukrainie, a w roku 1938 został skazany przez reżim radziecki na śmierć.

Nagrań, tak jak w roku 2020, dokonała w pięknym stylu słynna, najbardziej zasłużona i doświadczona reżyser dźwięku Ewa Guziołek-Tubelewicz.

Książeczka zawiera esej Jerzego Stankiewicza, który zatytułowaliśmy Konstanty Regamey i Konstanty Kazimierz Regamey. Ojciec i syn – Muzyczne spotkanie po latach. Jest to wyraz naszego przejęcia się tematem tej nieznanej dotąd muzyki i historii życia w sposób - obok czysto zawodowego poczucia obowiązku - również bardzo ludzki. Po wyjeździe Regameya syna do Polski po wybuchu rewolucji w roku 1917 tych dwoje ludzi tak sobie bliskich już nigdy się nie spotkało. Dlatego też, publikując ich muzykę na wspólnych płytach, chcemy stworzyć namiastkę ich duchowej współobecności. W książeczce zawarliśmy teksty wszystkich utworów wokalnych w językach: oryginalnych (niemiecki, francuski, rosyjski, polski) oraz w tłumaczeniach na polski i angielski. Przekłady tekstów poetyckich są dziełem Anny Bednarczyk, Marty Kaźmierczak oraz Tomasza Zymera, który przełożył również na język angielski esej Jerzego Stankiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Logo_NIMIT logo_MKiDN

 

 

 

 

 

Płyta powstała również dzięki wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a Partnerem ZKP była Repliq Media Sp. z o.o., której wydawca niniejszym dziękuje za bezcenne wsparcie na wszystkich etapach produkcji.

logo_Repliq logo_ZAiKS

 

 

 

 

 

Współproducentem nagrania muzycznego i wydania płyty jest Program 2 Polskiego Radia.

          


Płyty wydawane przez Związek Kompozytorów Polskich przeznaczone są wyłącznie do celów promocyjnych, edukacyjnych i naukowych. Nie są sprzedawane. Przekazywane są nieodpłatnie zainteresowanym instytucjom i osobom, przy czym ze względu na bardzo mały nakład i duże zainteresowanie pierwszeństwo mają biblioteki muzyczne, gdzie z każdego egzemplarza może korzystać większy krąg osób. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką ZKP (kontakt: kTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Zapraszamy też do zakładki Posłuchaj na stronie Biblioteki ZKP, gdzie wybranych nagrań można posłuchać online.

„Spotkania u Kompozytorów": Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl

Małe Archiwum Wielkich spraw - spotkanie onlineBiblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich zaprasza na spotkanie online pt. „Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich na portalu zbioryspoleczne.pl", które odbędzie się 21 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 na platformie Google Meet. Spotkanie podsumowuje projekt „Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich w Otwartym Systemie Archiwizacji OSA", który realizowano w tym roku dzięki wsparciu uzyskanemu w programie „Kultura cyfrowa". Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni partnerzy - Pan Piotr Maculewicz, kierownik Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW, i Pani Magdalena Borowiec, kustosz Archiwum Kompozytorów Polskich BUW - opowiedzą o owocach swojej współpracy.

Celem projektu jest opracowanie, digitalizacja i umożliwienie ponownego wykorzystywania do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i naukowych 300 dokumentów z Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich, przechowywanych w Bibliotece-Fonotece ZKP. Akta Archiwum Związku Kompozytorów Polskich przez wiele dekad można było czytać wyłącznie stacjonarnie w siedzibie ZKP. Obecnie część dokumentów udostępniono bezpłatnie w Internecie, tak aby każdy zainteresowany, z Polski i ze świata, mógł z niego korzystać w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Czytaj więcej: „Spotkania u Kompozytorów": Małe archiwum wielkich spraw. Archiwum Akt Związku Kompozytorów...

Dokumentacja polskiej kultury muzycznej na nowej stronie POLMIC: tworzenie portali o tematyce artystycznej w systemie CMS Joomla!

WJ 20.9.23Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zaprasza na spotkanie online pt. „Dokumentacja polskiej kultury muzycznej na nowej stronie POLMIC: tworzenie portali o tematyce artystycznej w systemie CMS Joomla!", które odbędzie się w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" 20 września 2023 roku o godz. 16.00.

Spotkanie poprowadzi dr Mieczysław Kominek – prezes ZKP, dyrektor POLMIC. Udział w wydarzeniu wezmą: ekspert w dziedzinie Joomla! Marcin Równicki, Izabela Zymer  - koordynator projektu, oraz redaktor portalu polmic.pl dr Wiktoria Antonczyk.

Podczas pierwszej prezentacji projektu „Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl” opowiemy również o historii Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, działającego od 2001 roku.

Projekt realizowany w latach 2022–2024 dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa”.

Link do wydarzeniahttps://meet.google.com/crs-qogu-uay

ZOBACZ: wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/686289939688140 

Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Mycielski 16.5.23Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC zapraszają 16 maja 2023 o godz. 18.00 na prezentację portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl, poświęconego kompozytorowi i pisarzowi Zygmuntowi Mycielskiemu (1907–1987). Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu 37. Warszawskie Spotkania Muzyczne w Sali Koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie. Wstęp wolny!

Jest to kolejny z portali dedykowanych wybranym kompozytorom i muzykologom, zrealizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich i udostępnianych na stronie polmic.pl. Na portalu można znaleźć teksty, fotografie i nagrania, związane z postacią Mycielskiego oraz jego twórczością kompozytorską i pisarską. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Podczas spotkania twórcy portalu: Beata Bolesławska-Lewandowska, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska i Marek Zagańczyk przedstawią zawartość portalu, omówią wybrane teksty Mycielskiego, nagrania jego utworów muzycznych oraz fragmenty poświęconych mu audycji radiowych.

Czytaj więcej: Mycielski w sieci. Prezentacja portalu internetowego www.mycielski.polmic.pl

Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina

Gorski 26.4.23Wątki polskie, litewskie, ukraińskie i białoruskie w jednej operze! Związek Kompozytorów Polskich, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zapraszają 26 kwietnia 2023 o godz. 17.00 na spotkanie muzyczno-artystyczne „Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera „Margier” i pełna rekonstrukcja jej partytury autorstwa dyrygenta Ivana Kostyakhina”. Przedsięwzięcie z udziałem maestra, prezesa ZKP Mieczysława Kominka, Grzegorza Seroczyńskiego – prezesa nowopowstałego Towarzystwa Muzycznego im. K. Gorskiego – oraz artystów, którzy zaprezentują fragmenty dzieła, będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie PWM w centrum stolicy (ul. Fredry 8). Wstęp wolny!

KIM BYŁ AUTOR OPERY „MARGIER”?

Ten niezwykły artysta, aktywny i znaczący na mapie kultury muzycznej swoich czasów, wiódł żywot „wiecznego” migranta i prawdopodobnie właśnie dlatego obecnie jest w Polsce niemal całkiem zapomniany. Kompozytor, skrzypek i pedagog Konstanty Gorski urodził się w roku 1859 na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego (w Lidzie, obecnie miasto na Białorusi), zmarł w roku 1924 w Poznaniu, uczył się w Grodnie, Wilnie, Warszawie i Petersburgu, działał w Gruzji, na Ukrainie i w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Jego piękna muzyka, prezentująca otwartość polskiej kultury na tradycje innych narodów, zasługuje na popularyzację wśród szerokiego kręgu odbiorców, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada 165. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Konstantego Gorskiego.

Czytaj więcej: Warszawa | Zmartwychwstanie muzyki: zapomniany kompozytor Konstanty Gorski. Zaginiona opera...

Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów Polskich

logo APDzięki dotacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Wspieranie działań archiwalnych 2022” w drugiej połowie roku 2022 mogliśmy kontynuować prace rozpoczęte rok wcześniej, kiedy to przy wsparciu NDAP w ramach konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2021” realizowany był projekt „Archiwum Związku Kompozytorów Polskich – opracowanie i profilaktyka konserwatorska”. Prace dotyczą akt ZKP z lat 1945 –1989 i polegają na porządkowaniu dokumentów, tworzeniu nowego, spójnego inwentarza oraz zabezpieczaniu archiwaliów przed zniszczeniem zgodnie z aktualnymi wymogami konserwatorskimi.

Czytaj więcej: Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów...

Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Okładka Kroniki WJ 2020

Nadal z opóźnieniem - wynikającym z kłopotów ze zdobyciem dofinansowania produkcji „Kroniki” w latach ubiegłych - prezentujemy kolejną edycję „Kroniki Dźwiękowej Warszawskiej Jesieni”. Najnowszy box zawiera wybór kompozycji wykonanych na 63. Festiwalu, który odbył się w 2020 roku.

Mimo wysiłków nie udało się uzyskać dotacji na dawnym poziomie (kiedy publikowaliśmy zestawy od 7 do 10 płyt), dlatego też wydana obecnie „Kronika” podobna jest do ubieglorocznej. Składa się ona z trzech płyt audio (polmic 168, 169, 170) i zawiera rejestracje dokonane podczas kilku koncertów 63. Festiwalu, w tym inauguracyjnego i finałowego.

Jednocześnie w tym roku kontynuujemy równoległy plan „Kroniki w sieci” – prezentację wybranych utworów w Internecie. Zależnie od uzyskanych zgód można posłuchać części „Warszawskiej Jesieni” 2020 w naszej zakładce „Czytelnia/Posłuchaj” oraz na stronie Biblioteki ZKP: https://bibliotekazkp.org.pl/.

Czytaj więcej: Kronika Dźwiękowa „Warszawskiej Jesieni” 2020 dostępna

Witold Lutosławski w fotografiach Polskiego Centrum Informacji Muzycznej

200 fotografii Witolda LutosławskiegoPonad 200 fotografii Witolda Lutosławskiego w serwisie www.polmic.pl !

Prezentowane zdjęcia pochodzą z różnych okresów - najstarsze z 1946 roku, a najnowsze (już w kolorze) z roku 1993. Kompozytor uwieczniony został podczas najróżniejszych wydarzeń, organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich - jako dyrygent swoich kompozycji na festiwalu "Warszawska Jesień" (m.in. z Krystianem Zimermanem), słuchacz festiwalowych koncertów, czy też po prostu kolega, przyjaciel wielu znakomitych artystów podczas zakulisowych spotkań. Wśród tych ostatnich do najcenniejszych obrazów należą fotografie Witolda Lutosławskiego z Andrzejem Panufnikiem, Henrykiem Mikołajem Góreckiem, Krzysztofem Pendereckim, Michałem Bristigerem, Andrzejem Dobrowolskim, Mieczysławem Tomaszewskim oraz Nadią Boulanger, Johnem Carterem i Olivierem Messiaenem. 

Część zdjęć udostępnionych w cyfrowej galerii pochodzi również z prywatnych zbiorów fotografików, zwłaszcza Andrzeja Zborskiego, który wielokrotnie gościł w domu Witolda Lutosławskiego (tak powstały cykle portretów w 1960, 1961, 1966 i 1972 roku) oraz na posiedzeniu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w styczniu 1968 roku, które miało miejsce m.in. w bibliotece ZKP (czyli obecnej siedzibie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej).

Czytaj więcej: Witold Lutosławski w fotografiach Polskiego Centrum Informacji Muzycznej

Konkurs foto/video z dziećmi rozstrzygnięty!

Konkurs

Rozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze zdjęcie lub krótki film Mój muzykalny maluchogłoszony przez serwis Polmic.pl we współpracy z krakowskim Wydawnictwem "Znak" - wydawcą książeczki dla dzieci Mały Chopin. Wybór zdjęć był bardzo, bardzo trudny, gdyż każde zdjęcie było niezwykłe! Dziękujemy wszystkim za nadesłane zgłoszenia. W związku bardzo dużym zainteresowaniem konkursem postanowilśmy przyznać więcej nagród i tak:

 

  • książeczkę Mały Chopin oraz specjalną niespodziankę ufundowane przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej otrzymuje Janek Lasoń, lat 2 i pół za film pt. Mały skrzypek

 

trzy książeczki pt. Mały Chopin ufundowane przez wydawnictwo "Znak" otrzymują:

  • Adaś Plackowski, lat 3 - tytuł: Muzykoterapia domowa (na zdjęciu z siostrą Jagodą)
  • Leon Marut, lat 3 (na zdjęciu miał 11 miesięcy) - tytuł: Zakochany stroiciel
  • Laura Skuza, lat 2 - tytuł: Coś tu nie gra!  

 

dodatkowe trzy książeczki pt. Mały Chopin ufundowane przez jej współwydawcę - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymują:

  • Rysio, 6 miesięcy - tytuł: Musica Moderna Viva (autor zdjęcia: Tomasz Woźniak)
  • Pati, lat 2 - tytuł: dj Pati (autor zdjęcia: Kamila Mazur)
  • Majeczka, 2 i pół roku - tytuł: Brzdąkanie (autor zdjęcia: Tadeusz Robaszyński-Janiec) 
Obejrzyj GALERIĘ fotografii...Konkurs foto/video z dziećmi rozstrzygnięty!