Polmic - FB


relacje i recenzje wydarzeń

Dąbrowa Górnicza | Kolędowy koncert charytatywny

p6 stycznia 2022 roku w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej odbył się charytatywny koncert kolęd zatytułowany „Kolędy, pastorałki i nie tylko”. Studenci obrali szczytny cel – wsparcie finansowania Wspólnoty Burego Misia, zajmującej się opieką nad osobami niepełnosprawnymi.

Orkiestra utworzona w większości ze studentów katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Andrzeja Mandryki wykonała aranżacje znanych kolęd oraz autorskie utwory koleżanek i kolegów z uczelni: Moniki Kozakiewicz, Julii Mazur, Andrzeja Mandryki oraz Macieja Segeta. Wykonane zostały również opracowania autorstwa Vaughana Jonesa, Huberta Kowalskiego, Wiktora Lorensa, Pawła Mazura, Piotra Pałki oraz Zbigniewa Preisnera.

Podczas koncertu wolontariusze zebrali kwotę 2413,50 złotych, co osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie określiły sukcesem, szczególnie ze względu na trudny czas pandemii. W cały proces organizacyjny zaangażowano niemal 60 osób, bez których nic nie zafunkcjonowałoby tak, jak mieliśmy okazję zobaczyć. Dzięki hojności uczestników wydarzenia podopieczni Wspólnoty będą mieli zapewnione lepsze warunki podczas tegorocznego letniego obozu Burego Misia.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pana Marcina Bazylaka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Alexander Kalischewski – laury na Festiwalu Grünebergowskim w Szczecinie oraz na konkursach w Rosji, Danii, we Włoszech, na Łotwie i w USA

KalischewskiNa potrzeby konkursów online Alexander Kalischewski nagrał nowe utwory, wśród których znalazła się wymagająca aria Vagausa z oratorium Juditha Triumphans Antonia Vivaldiego oraz znana aria Cherubina Voi che sapete z opery Mozarta Wesele Figara. W nagraniach towarzyszył mu przy fortepianie ojciec, pianista Romuald Kalischewski. Jednak zanim ogłoszono wyniki konkursów, Alexandra czekała wielka niespodzianka.

Jeszcze w czerwcu Aleksander Kalischewski wraz z rodzicami i organistką wziął udziału w recitalu pieśni w Szczecinie. Po raz pierwszy 15-letni wówczas artysta wykonał tak wiele utworów przed publicznością na jednym koncercie. Śpiewał pieśni neapolitańskie, arie Haendla, Francka i Mozarta, a także pieśni Schuberta i Moniuszki. Koncert odbył się w ramach renomowanego cyklu Koncertów Grünebergowskich w Szczecinie, a dokładnie w kościele Ducha Świętego w Szczecinie-Zdrojach, gdzie przez ponad 40 lat swoją siedzibę miała rodzina budowniczych organów – Grünebergów. Na początku grudnia Alexander wystąpił jako solista na koncercie szczecińskiego Chóru Dziecięcego Don Diri Don i został wyróżniony przez organizatorów Festiwalu Grünebergowskiego za znakomite interpretacje: otrzymał I nagrodę i statuetkę.

W regularnych odstępach po odebraniu nagrody w Szczecinie Alexander otrzymywał wyniki konkursów internetowych, w których brał udział. Młody sopranista zdobył nagrodę Grand Prix na 4. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Vivo Vocal w Petersburgu w Rosji, nagrodę Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Magic stars of Riga" na Łotwie w kategorii „śpiew solowy". Tu, nagrodą specjalną dla najlepszego pedagoga śpiewu solowego uhonorowana została także mama sopranisty, prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska. Alexandrowi przyznano także I nagrodę i złoty medal na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Copenhagen Stars" w Danii w kategorii „Vocal Art / Soloists", I nagrodę i złoty medal na Konkursie w Moskwie, I nagrodę na Konkursie Muzycznym w Wielki Ustiug w Rosji, I nagrodę na Konkursie Wokalnym „Sanremo" we Włoszech, a także II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Voice of Los Angeles" w USA.

Sylwia Burnicka-Kalischewska

Światowe granie w Rzeszowie

MKMP10 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej rozbrzmiał pierwszy akord II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Przed zgromadzoną w sali publicznością i widzami śledzącymi transmisję on-line wystąpili zwycięzcy I edycji Konkursu z 2019 roku: pianista Pavel Dombrovsky i duet skrzypcowy Polish Violin Duo w składzie: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak.

„To był koncert na najwyższym światowym poziomie. Po prostu rewelacja! Myślę, że teraz przed nami jurorami jest takie właśnie zadanie, żeby wyłowić następnych tak wspaniałych muzyków jak, ci którzy grali dzisiaj wieczorem” – powiedziała po koncercie maestra Lidia Grychtołówna, nestorka polskiej pianistyki oraz jurorka w kategorii pianistycznej.

W pierwszej części koncertu w repertuarze złożonym m. in. z preludiów Henryka Pachulskiego i etiud Karola Szymanowskiego wystąpił rosyjski pianista Pavel Dombrovsky, nota bene także juror tegorocznej edycji konkursu. Następnie młodzi, utalentowani i utytułowani skrzypkowie, Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, zaprezentowali repertuar m. in. Tadeusza Paciorkiewicza, Henryka Wieniawskiego oraz brawurowo wykonali Two Contrasts for a Duo współczesnej kompozytorki Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

„Koncert był niesamowity, naprawdę. Najwyższy światowy poziom, moim zdaniem. Fantastyczny. To było po prostu wow!” – skomentował występy Gary Guthman, amerykański trębacz i juror w kategorii zespołów kameralnych.

„Poziom koncertu był super wysoki, ale spodziewałem się tego. Jestem bardzo wzruszony poziomem koncertu inauguracyjnego i czekam niecierpliwie na przesłuchania. Na pewno będzie dużo ciekawych wykonawców i nowych utworów, które odkryjemy wspólnie z publicznością. Jestem pewien, że będzie to cudowny tydzień spędzony tu w Rzeszowie” – entuzjastycznie podsumował Alexandros Jusakos, chilijski pianista i juror.

Zmagania uczestników można śledzić na żywo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: https://www.youtube.com/playlist?list=PL-vEE7TX3aIcCR-Q20HVfYeqnCPWfRrN4.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Justyna Galińska

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://konkursmuzykipolskiej.pl/ 

Spektakularny debiut operowy Joanny Wnuk-Nazarowej!

PWMNa dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu 10 i 11 września 2021 wystawiona została pierwsza opera Joanny Wnuk-Nazarowej – Wanda na podstawie misterium Cypriana Kamila Norwida.

Wydarzenie to stało się centralnym punktem obchodów 200. rocznicy urodzin poety. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński objął je honorowym patronatem, był także obecny na prawykonaniu dzieła. W dniu premiery, 10 września, na Wawelu odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na symbolicznym grobie Norwida w Krypcie Wieszczów, w którym uczestniczyli, obok Ministra KDNiS prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Członkini Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy, dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak oraz kompozytorka Joanna Wnuk-Nazarowa.

Opera, choć bardzo uniwersalna w wymowie, pozostaje dziełem mocno powiązanym z Krakowem: kompozytorka od lat związana z tym miastem podjęła temat, którego akcja rozgrywa się na Wzgórzu Wawelskim, a spektakl wystawiony został na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu przez artystów Opery Krakowskiej.

Czytaj więcej: Spektakularny debiut operowy Joanny Wnuk-Nazarowej!

Premiera „EkoOpery” w Elektrowni Powiśle w Warszawie

EkoOpera21 czerwca 2021 w Elektrowni Powiśle w Warszawie miała miejsce premiera sztuki EkoOpera, którą wystawił Teatr Pijana Sypialnia w ramach autorskiego cyklu “Teatr na leżakach”. I rzeczywiście, licznie zgromadzona publiczność oglądała spektakl pod chmurką (pogoda była bardzo sprzyjająca), siedząc na leżakach lub na... trawie. EkoOpera została przyjęta entuzjastycznie. Ta wielowątkowa opowieść o skomplikowanej ludzkiej psychice niesie pewną prawdę o nas samych, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Relacje międzyludzkie są wdzięcznym (podejrzewam, że i kuszącym) tematem dla twórców sztuk wszelakich. Ale jak opowiedzieć je na nowo - tak, aby nie otrzeć się o banał i odnaleźć w nich choć cień oryginalności? W końcu (ponoć) wszystko już było. A jednak… Sławomir Narloch - reżyser i scenarzysta EkoOpery, sięgnął do mrocznej strony ludzkiej psychiki, odkrywając, czego boimy się najbardziej. Nie, wcale nie drugiego człowieka, ale tego, co tkwi w każdym z nas. Całości dopełniają utwory Daniela Zielińskiego śpiewane przy akompaniamencie zespołu muzycznego, które wnoszą do tego świata powiew opery.

Czytaj więcej: Premiera „EkoOpery” w Elektrowni Powiśle w Warszawie