Polmic - FB


relacje i recenzje wydarzeń

Jerzy Stankiewicz udekorowany Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul

POLMICW dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2022 w Toul w Lotaryngii odbył się francusko-polski Festiwal Oliviera Messiaena w 30. rocznicę śmierci kompozytora. Inicjatorem i organizatorem jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, który przygotowując to wydarzenie w Toul, w miejscu uwięzienia i osadzenia kompozytora w czerwcu 1940 r. w pierwszym obozie jenieckim (przed transportem do Görlitz), pragnął to dotąd wzmiankowane tylko fragmentarycznie wydarzenie przywrócić w biografii kompozytora. Podczas tego przedsięwzięcia mer miasta Alde Harman dokonał dekoracji Jerzego Stankiewicza Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul. Ponadto Jerzy Stankiewicz zaproszony został do Komitetu Honorowego Bachowskiego Festiwalu Organowego, istniejącego w Toul ponad dwadzieścia lat.

Sprawozdanie z projektu i jego realizacji „Colloque O. Messiaen, Toul 1940”

Czytaj więcej: Jerzy Stankiewicz udekorowany Złotym Medalem za zasługi dla Miasta Toul

Zwycięzcy II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku

POLMIC13 kwietnia 2022 podczas Koncertu Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody. Koncert Laureatów dostępny jest na kanale YouTube organizatora.

W grupie I: I nagrodę (w wysokości 4000 PLN) otrzymał duet Hanna Pozorska i Kacper Kukliński. II nagrody – nie przyznano. III nagrodę (w wysokości 1000 PLN) otrzymał duet Julian Weilandt i Jakub Drabiński. Wyróżnienie (w wysokości 500 PLN) ufundowane przez Fundację Lotos otrzymał duet Alicja Rydel i Alicja Leczkowska.

W grupie II: I nagrodę (w wysokości 10000 PLN) otrzymał duet Jan Lewandowski i Piotr Pawlak. II nagrodę (w wysokości 6000 PLN) ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdyni otrzymał duet Piotr Thieu-Quang i Paweł Popko. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki muzycy otrzymali wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC). III nagrodę (w wysokości 3000 PLN) ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdyni otrzymał duet Justyna Bujak i Jan-Kanty Mikosz. Wyróżnienie I stopnia w wysokości 2000 PLN ufundowane przez Fundację Lotos otrzymał duet Sylwia Ziółkowska i Jacek Bies. Wyróżnienia II stopnia w wysokości 1000 PLN otrzymały duety: Alicja Olekszak i Tomasz Białynicki-Birula, Emilia Maria Jarocka i Julia Łozowska, Oliwia Filipczak i Michalina Zasada, Jakub Wydrzyński i Szymon Orliński.

Nagrodę Specjalną w wysokości 2000 PLN ufundowaną przez Fundację Lotos za najlepsze wykonanie obowiązkowego utworu z epoki baroku lub klasycyzmu otrzymał również duet Piotr Thieu-Quang i Paweł Popko. Fundatorem pozostałych nagród i wyróżnień jest JM Rektor prof. dr. hab. Ryszard Minkiewicz.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje: https://amuz.gda.pl/wydarzenia/ii-ogolnopolski-konkurs-duetow-z-fortepianem,674 

Marta Ptaszyńska została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej!

Ptaszynska18 marca 2022 roku podczas koncertu kompozytorskiego w Konsulacie Generalnym RP w Chicago światowej sławy polska kompozytorka, perkusistka i pedagog Marta Ptaszyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne osiągniecia w dziedzinie kompozycji!

Marta Ptaszyńska ukończyła kompozycję w klasie Tadeusza Paciorkiewicza oraz teorię muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie UMFC) w Warszawie, a rok później – grę na perkusji pod kierunkiem Jerzego Zgodzińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Poznaniu. Jako stypendystka Rządu Francuskiego odbyła podyplomowe studia kompozytorskie u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena w Paryżu, a następnie kształciła się w Cleveland Institute of Music w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała tytuł Artist Diploma Degree in Percussion Performance.

Wykładała kompozycję na wielu amerykańskich uczelniach, od 1998 zatrudniona jest jako Professor of Music and the Humanities na University of Chicago (od 2005 – z tytułem Helen B. & Frank L. Sulzberger Professor in Composition). Jej wkład w rozwój kultury muzycznej został doceniony na różnych kontynentach: kompozytorka niejednokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody, utwory Marty Ptaszyńskiej są w repertuarze renomowanych zespołów i znanych solistów.

Podczas koncertu w Chicago znakomity zespół młodych muzyków The Zafa Collective zaprezentował jej utwory kameralne: Red Rays, White Shadows, Graffito, Lullaby for Benjamin, The Gates of Light i Sappho Songs. W finale wieczoru konsul Małgorzata Bąk-Guzik w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczyła artystkę Krzyżem Komandorskim. Po oficjalnej ceremonii odbyło się spotkanie z kompozytorką.

Zdjęcia: Liliana Lark i Jarosław Gołembiowski

Albéniz Trio najlepszym zespołem Konkursu im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi!

POLMICPo sześciu dniach przesłuchań XXI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi jury wyłoniło zwycięskie zespoły. Wręczenie nagród i Koncert Laureatów odbyły się 10 kwietnia 2022 w Sali Koncertowej łódzkiej Akademii Muzycznej. Zwyciężyło „Albéniz Trio”. Koncert Laureatów i wszystkie przesłuchania Konkursu są dostępne na kanale YouTube organizatora.

Hiszpańsko-holenderskie „Albéniz Trio”, czyli Javier Rameix (fortepian), Luis María Suárez (skrzypce) i Paula Brizuela (wiolonczela), zachwyciło interpretacjami Tria Es-dur nr 2 D. 929 Franza Schuberta w pierwszym etapie (dwie części) oraz Tria a-moll Maurice’a Ravela w drugim etapie. Na Konkursie im. Kiejstuta Bacewicza zdobyli – poza pierwszą nagrodą (8 000 zł dla każdego członka zespołu) – również nagrodę pozaregulaminową w postaci koncertu kameralnego ufundowanego przez Filharmonię Łódzką.

Kolejne konkursowe laury zdobyli polscy muzycy. II nagrodę otrzymało skrzypcowo-fortepianowe trio w składzie: Marcin Koziak (fortepian), Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (skrzypce). Temu triu przypadła w udziale również pozaregulaminowa nagroda – recital dla najlepszego polskiego zespołu ufundowany przez Fundację Ars Iuventutis.

Przyznano również dwie III nagrody ex aequo. Ich laureatami zostali: „Upbeat Piano Trio” w składzie Mateusz Krzyżowski (fortepian), Adam Suska (skrzypce) i Maria Leszczyńska-Thieu (wiolonczela) oraz „Capaltome Duo”, które tworzą Tomasz Białynicki-Birula (fortepian) i Alicja Olekszak (klarnet).

Zdobywczynie wyróżnienia – Rozalia Kierc i Maria Moliszewska z „Romarie Piano Duo” – uhonorowano dodatkowo nagrodą w postaci koncertu z Radomską Orkiestrą Kameralną oraz nagrodą za najlepsze wykonanie utworu polskiego – Pearl of Wisdom Pawła Łukaszewskiego.

Kolejny laur za najlepsze wykonanie polskiej muzyki przypadł w udziale duetowi, w którym grają pianista Paweł Popko i klarnecista Piotr Thieu-Quang. Nagrodzono ich za wykonanie kompozycji Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Duo op. 47). Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki muzycy otrzymali wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC).

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: Albéniz Trio najlepszym zespołem Konkursu im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi!

Laury szczecińskich wokalistów w Chinach, Singapurze, Czechach, w Niemczech i Korei Południowej

BurnickaPodopieczni dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie nieustannie pracują nad swoją formą wokalną i sprawdzają się uczestnicząc w różnych konkursach na świecie. Na początku 2022 roku wyśpiewali sobie laury w Europie i Azji.

Szesnastoletni Alexander Kalischewski zdobył nagrodę Grand Prix w całej kategorii wokalnej II Międzynarodowego Konkursu Muzyki i Sztuki w stolicy Korei Południowej – Seulu. Dodatkowo otrzymał nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego udziału w kolejnym międzynarodowym konkursie w Wenecji. Startująca pośród uczestników w wieku 19-25 lat Weronika Włodarczyk, studentka Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie, wygrała w swojej grupie, otrzymując I nagrodę. Te znakomite wyniki Alexandra i Weroniki zadecydowały o przyznaniu przez jury konkursu w Seulu prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej nagrody specjalnej dla najlepszego pedagoga.

Weronika i Alexander zwyciężyli także w swoich kategoriach wiekowych w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w czeskich Karlowych Warach. Alexander przekonał jeszcze jury konkursu w Singapurze i zdobył I nagrodę. Weronice Włodarczyk przyznano srebrny medal i II miejsce w niemieckim konkursie w Dreźnie. Weronice i Alexandrowi udało się również uplasować na drugim miejscu w swoich kategoriach wiekowych w chińskim konkursie „Beijing Stars" w Pekinie, gdzie kolejnej studentce szczecińskiej wokalistyki Fatimie Aldalati przyznano trzecią nagrodę.

Konkursy odbywały się w oparciu o nadesłane nagrania wykonań pieśni artystycznych oraz arii operowych i oratoryjnych. Podczas nagrań studentkom Akademii Sztuki w Szczecinie akompaniowała przy fortepianie Elena Swiridenko, a Alexandrowi – Romuald Kalischewski.