Polmic - FB


relacje i recenzje wydarzeń

11-letni Antoni Ingielewicz zwycięzcą Konkursu „Młody Wirtuoz”

Antoni IngielewiczBezdyskusyjnym zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego "Młody Wirtuoz" został zaledwie 11-letni Antoni Ingielewicz, uczeń NISM II st. Instytutu Suzuki w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Podhajskiej.

Jego gra, cechująca się błyskotliwą wirtuozerią, niesłychaną łatwością i naturalnością oraz głęboką muzykalnością urzekła nie tylko publiczność, ale także Jury, które nagrodziło go także za najlepsze wykonanie kaprysu polskiego kompozytora. Fakt pokonania przez 11-latka dwukrotnie od siebie starszych konkurentów prezentujących wysoki poziom potwierdza słuszność idei przeprowadzania konkursu w jednej grupie wiekowej.

Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Krawczyk, studentka III roku Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Kai Danczowskiej. Trzecią nagrodę ex aequo otrzymały: Ada Dobrowolska i Katarzyna Seremak. Pierwsza jest uczennicą OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, druga zaś studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Przyznano także trzy wyróżnienia, którymi uhonorowano Aleksandrę Juszczak, Annę Paliwodę oraz Sulamitę Ślubowską. Dyplom dla najmłodszego finalisty otrzymała Wiktoria Białostocka. Doceniono także pianistów towarzyszących uczestnikom za wyróżniający akompaniament: mgr Aleksandrę Dallali, mgr Justynę Danczowską, mgr Annę Nowak-Dańdę, mgr Hannę Holeksy, mgr Łukasza Kwiatkowskiego oraz mgr Martę Polańską.

Młodych muzyków oceniało jury złożone z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej wiolinistyki. Honorowym przewodniczącym Jury był Konstanty Andrzej Kulka, wybitny polski wirtuoz, zaś podczas przesłuchań przewodniczył Jury Prof. Mieczysław Szlezer. Członkami Jury byli: Prof. Magdalena Szczepanowska, Prof. Michał Grabarczyk, Prof. Roman Lasocki i Prof. Krzysztof Węgrzyn.

Czytaj więcej: 11-letni Antoni Ingielewicz zwycięzcą Konkursu „Młody Wirtuoz”

Od emocji do merytoryki

Warsztaty REC.enzje - Szczecin, 13 marca 2013Jakie cechy powinny charakteryzować krytyka muzycznego? Jakie cechy powinna posiadać recenzja? Od czego zacząć, przystępując do recenzowania wydarzeń muzycznych? O tym w środę, 13 marca 2013 roku, w kameralnym gronie rozmawiali uczestnicy spotkania warsztatowego. Była to część projektu REC.enzje organizowanego przez szczecińską Filharmonię.

Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami podzielili się dziennikarze i publicyści muzyczni: Roman Kraszewski, Konrad Wojtyła i Daniel Źródlewski. Każdy z prowadzących skupił się na omówieniu bliskiego i znanego mu medium, kolejno: prasa, radio i telewizja. W ten sposób uczestnicy – głównie studenci szczecińskich uczelni – mogli poznać podstawowe zasady przygotowywania różnych form recenzji muzycznych.

Czytaj więcej: Od emocji do merytoryki

„Wisława” live – Tomasz Stańko New York Quartet w hołdzie Szymborskiej

Tomasz StańkoDo niecodziennego spotkania jazzu z poezją doszło 11 lutego 2013 roku w Operze Krakowskiej. Na dzień przed światową premierą albumu Wisława kwartet Tomasza Stańki zaprezentował utwory pochodzące z nagrania inspirowanego twórczością Szymborskiej. Wyjątkowy koncert zwieńczył obchody pierwszej rocznicy śmierci noblistki.

Kontakt z poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej – powiedział w jednym z wywiadów o swoim najnowszym projekcie legendarny polski trębacz.

Czytaj więcej: „Wisława” live – Tomasz Stańko New York Quartet w hołdzie Szymborskiej

Współpraca Akademii Sztuki w Szczecinie z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Bastien und BastienneDnia 11 marca 2013 roku została podpisana umowa o stałej współpracy Akademii Sztuki w Szczecinie z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Stronę niemiecką reprezentowała dr Sylwia Burnicka-Kalischewska – dyrektor artystyczny konkursu oraz Burmistrz Miasta Ueckermünde Gerd Walther, piastujący urząd od 1 marca 2013 roku, stronę polską natomiast Prorektor Akademii Sztuki ds. współpracy z zagranicą dr Piotr Klimek.

Umowa była zwieńczeniem ustaleń o formie wspólnych działań w przyszłości. Ten polsko-niemiecki dialog kulturalny zapoczątkowało wspólne wystawienie opery Mozarta Bastien i Bastienne po obu stronach Odry w 2011 roku (na zdjęciu Friederike Bieber i Sören Eberbach podczas szczecińskiej premiery spektaklu w Akademii Sztuki - foto: dr Frank Bieber). Kolejnym udanym przedsięwzięciem miasta Ueckermünde i Akademii Sztuki w Szczecinie był udział Orkiestry Akademii Sztuki w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jesienią 2012 roku. Z dużym optymizmem władze uczelni patrzą na możliwości nawiązywania nowych kontaktów z niemieckimi partnerami.

Powstała w 2010 roku Akademia Sztuki w Szczecinie, dzięki zręcznie prowadzonej polityce zagranicznej oraz strategii związanej z rozwojem placówki, ma realne szanse w niedługim czasie uzyskać status jednej z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych Europy Zachodniej. Dr Piotr Klimek, uznany kompozytor i jeden z głównych filarów Akademii Sztuki podkreślił, że udział młodych muzyków orkiestry w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde stanowi z jednej strony wyzwanie, ale i jednocześnie niecodzienną okazję obcowania ze znakomitymi śpiewakami z kilkunastu krajów świata. Orkiestra Akademii Sztuki pod batutą dr. Jacka Kraszewskiego podczas minionej edycji Konkursu Perottiego 2012 w niemieckim Ueckermünde zachwyciła publiczność, artystów i jurorów.

Więcej informacji - na stronachwww.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de oraz www.akademiasztuki.eu

Udany debiut Akademii Sztuki w Szczecinie na scenie Filharmonii Szczecińskiej

Debiut Akademii Sztuki w SzczecinieW środę, 16 stycznia 2013 roku w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbył się Koncert Karnawałowy Akademii Sztuki dedykowany Mieszkańcom Szczecina.

Istniejąca od 2010 roku Akademia Sztuki w Szczecinie zorganizowała "ucztę dla ucha" każdego, nie tylko dla ucha melomanów. Kilkudziesięcioosobowy aparat wykonawczy złożony ze studentów, profesorów i gości Akademii Sztuki zaprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny okraszony nutą dobrego humoru. W koncercie wystąpili soliści i zespoły Kierunku Jazzowego (!) z Joanną Gajdą przy fortepianie, chór z kolędami, orkiestra z polkami i walcami J. Straussa pod batutą Jacka Kraszewskiego oraz soliści: Sylwia Burnicka-Kalischewska - sopran (Niemcy), Ewa Filipowicz-Kosińska - mezzosopran (Polska), Lyao Yifu - tenor (Chiny) oraz Zhang Wenjun - tenor (Chiny). Nie zabrakło znanych i lubianych arii, jak Habanera z Carmen G. Bizeta, Przetańczyć całą noc z My Fair Lady C. Loewe, arii ze śmiechem z Pericholi J. Offenbacha, I feel pretty z West Side Story, czy słynnych Kotów G. Rossiniego. Godnym zwieńczeniem wspaniałego koncertu przy owacjach słuchaczy było Libbiamo z Traviaty G. Verdiego. Zachwycona publiczność, wypełniająca widownię do ostatniego miejsca, nie wypuściła artystów ze sceny, nim nie usłyszała ponownie Libbiamo.

Tym samym potwierdziła, że był to niezwykle udany debiut Akademii Sztuki na scenie Filharmonii Szczecińskiej oraz bardzo cenna i potrzebna inicjatywa. Zaraz po koncercie posypały się pytania o kolejny koncert Akademii Sztuki w Filharmonii Szczecińskiej, której dyrekcji należy się specjalne podziękowanie za nieodpłatne udostępnienie sali.

(inf. nadesłana)