Polmic - FB


muzyka dla dzieci

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - U Chopinów i Skarbków

VI Dzień Dziecka w Żelazowej WoliOrganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dzień Dziecka to doskonała okazja do rodzinnego świętowania. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku – 31 maja w godz. od 10.00 do 17.00 – na najmłodszych będą czekać niezliczone atrakcje, w tym koncerty i warsztaty oraz liczne niespodzianki. Wstęp wolny!

Tegoroczny Dzień Dziecka będzie miał wyjątkowy charakter: zostanie uświetniony przez szczególne wydarzenie – otwarcie trzeciej w historii powojennej Polski stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Uroczystego przecięcia wstęgi dokona Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Arturem Szklenerem – Dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nowa stała ekspozycja akcentuje powiązania Żelazowej Woli jednocześnie z dwiema rodzinami: Chopinów i Skarbków. Prezentuje historię obu rodzin na tle tego miejsca. Warto wspomnieć, że pierwsza stała ekspozycja została zrealizowana w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Druga stała ekspozycja, którą można było oglądać do listopada 2014 roku, została przygotowana i otworzona w 2010 roku, w roku 200-lecia urodzin Chopina. Cechowała się prostą, oszczędną stylistyką. Nowa ekspozycja stała zostanie otwarta i udostępniona 31 maja 2015 roku o godzinie 13.30.

A przed otwarciem i w jego trakcie organizatorzy zapraszają na artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką z okazji Dnia Dziecka. Tytuł tegorocznego wydarzenia – U Chopinów i Skarbków, wiąże się tematycznie z nową ekspozycją. Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu – historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów. Na dzieci będą czekać niespodzianki specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. gra terenowa, warsztaty taneczne prowadzone przez balet Dworski Cracovia Danza, a także warsztaty śpiewu, kostiumologiczne, rękodzielnicze czy florystyczne a nawet zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Najmłodsi będą mogli stworzyć wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu oraz posłuchać bajek opowiadanych dzieciom w czasach Chopina.

Nie zabraknie także muzyki Chopina na żywo. Przez cały dzień będzie można posłuchać koncertów w wykonaniu dzieci ze szkół muzycznych oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W ramach tradycyjnych niedzielnych recitali wystąpią dwaj uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Łukasz Mikołajczyk (godz. 12.30) oraz Piotr Nowak (godz. 15.00).

Alicja w Krainie Czarów - prapremiera baletu Przemysława Zycha

Alicja w Krainie CzarówŚwiatowa prapremiera baletu Alicja w Krainie Czarów Przemysława Zycha z choreografią Jacka Tyskiego odbędzie się 30 maja 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

To historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland z udziałem Johnego Deepa. Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

Kolejne spektakle odbędą się 1 czerwca o godz. 11.00 i 17.30.

Dzieło jest zamówieniem kompozytorskim Opery na Zamku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejW niedzielę, 31 maja 2015 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w Dniu Dziecka na Grochowskiej. Będzie można nie tylko słuchać muzyki, ale też wspólnie, śpiewać, tańczyć i budować instrumenty!

Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godz. 11:00 koncertem Smykofonii, podczas którego wszyscy wspólnie zaśpiewają piosenkę o tańczących krasnoludkach oraz urządzą wesołe pląsy na trawie. Do tanecznych zabaw dzieci zaprosi zespół w składzie: klarnet, akordeon, kontrabas. Popłyną piękne taneczne melodie z różnych stron świata. Koncert poprowadzi Adriana Wdziękońska.

Z okazji Dnia Dziecka, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprosiła też do siebie celtycki Zespół STOUT, który rozstawi namiot wędrownych muzyków z IX wieku. Muzycy ubrani w historyczne stroje, opowiedzą kim byli Celtowie i jakie znaczenie w ich życiu miały muzyka i taniec. Zabiorą słuchaczy w muzyczną i taneczną podróż po krajach celtyckich, czyli terenach dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii Francuskiej i Galicji Hiszpańskiej. Zdradzą, czym dudy różnią się od kobzy, pokażą też whistle, bodhran i bouzuki. A nawet pozwolą uderzyć w średniowieczne bębny! Historię ubarwią grą skrzypiec i gitar. Dla wszystkich chętnych, o godz. 12:00, warsztaty tańców celtyckich (bretońskich i irlandzkich). Koncert zespołu STOUT rozpocznie się o godz. 14:00.

Read more: Dzień Dziecka na Grochowskiej

Eksperymenty na głos i instrumenty - w Łodzi

Na Eksperymenty na głos i instrumenty zaprasza w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku Filharmonia Łódzka.

O godz. 10.00 odbędą się warsztaty pt. Morze i marynarze według scenariusza Anniki Mikołajko, która go także poprowadzi. W warsztacie wezmą udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 220 Montessori w Łodzi i podopieczni przedszkola przy Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula.

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na interaktywny koncert o charakterze parateatralnym pt. Eksperymenty na głosy i instrumenty. Wykonawcy - zespół Kwartludium i beat-boxer Patryk „Tik Tak” Matela – wystąpią w kostiumach naukowców (białe fartuchy). Dzieci będą aktywnie uczestniczyć w zabawie z instrumentami i obrazkami. Koncert poprowadzi Malina Sarnowska.

Przed koncertem Navicula zaprezentuje warsztaty pod hasłem Inaczej widzę, słyszę i czuję, ale… próbuję. Warsztaty umożliwią wejście na chwilę w rolę dziecka z autyzmem i poczucie „na własnej skórze”, jak bardzo problemy sensoryczne, z którymi boryka się ono na co dzień, zmieniają jego odbiór bodźców ze świata zewnętrznego i jak trudno mu w związku z tym funkcjonować. Pod hasłem „Alternatywne formy komunikacji” uczestnicy będą mieli okazję poznać inne formy komunikacji niż mowa. Obejrzą różnego rodzaju narzędzia pozwalające na tworzenie komunikatów za pomocą symboli.

Dzień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej

zień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty z okazji Dnia Dziecka: w niedzielę, 31 maja 2015 roku - dzieci z rodzicami - o godz. 10.30 i 13.00 oraz w poniedziałek, 1 czerwca 2015 roku - grupy dzieci i ich nauczycielami - o godz. 9.00, 11.00 i 13.00.

Wraz z Baletem Dworskim Cracovia Danza przeniesiemy się do polskiego dworu szlacheckiego w XVII-wiecznej Polsce, a soliści baletu odegrają kilka scenek z zabaw i waśni naszych kontuszowych przodków. Po obejrzeniu ponad półgodzinnego widowiska, w ramach wspólnej zabawy artyści poprowadzą polonezowy korowód po korytarzach i schodach krakowskiej Filharmonii.

Anna Dereszowska wystąpi w Gdańsku z okazji Dnia Dziecka

Anna DereszowskaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku przygotowała dla najmłodszych i ich rodzin specjalną propozycję – koncert familijny, zaplanowany na niedzielę, 31 maja 2015 roku, który poprowadzi i w którym zaśpiewa aktorka Anna Dereszowska. W programie koncertu znajdą się tematy muzyczne z najpopularniejszych bajek animowanych: Smerfy, Wilk i zając czy Pszczółka Maja.

„Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad" – śpiewał przed laty Kuba Badach. I ta myśl przyświecała twórcom koncertu, który skierowany jest nie tylko do najmłodszych, ale również tych nieco starszych słuchaczy i ich rodziców. Podczas koncertu będzie można wysłuchać najbardziej znanych melodii z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane dobranocki.

Gumisie, Smerfy, Wilk i Zając, bohaterowie Ulicy Sezamkowej, Strażak Sam, Listonosz Pat, Bob budowniczy i Pszczółka Maja, to tylko niektóre dobranocki, których tematów muzycznych będzie można posłuchać. Annie Dereszowskiej towarzyszyć będą: Anna Wandtke-Wypych na skrzypcach, Urszula Borkowska przy fortepianie, Klaudiusz Baran – akordeon, Marcin Świderski, który zagra na saksofonach, klarnecie oraz innych instrumentach dętych oraz Sebastian Wypych kontrabasista i kierownik artystyczny projektu.

Przygody z wyobraźnią - na Dzień Dziecka w Poznaniu

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku na koncert pt. Przygody z wyobraźnią.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Bohaterami wieczoru będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu oraz muzycy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, których poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Artyści zapraszają na muzyczną przygodę z utworem Modesta Musorgskiego Obrazki z wystawy. Odwiedzimy m.in. Stary zamek, mroczne katakumby i chatkę na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga. Urzekną nas tańczące w skorupkach kurczęta, figle dzieci w paryskim parku w Tuileries oraz kłótnia przekupek na targu.

Początek koncertu o godz. 17.00.

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieciWarsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” odbędą się w sobotę, 23 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3). Wydarzenie rozpocznie cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Podczas zajęć uczestnicy również poznają i dotknąmiędzy innymi gongi i misy tybetańskie.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia 23 maja poprowadzi Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch (gongi, misy tybetańskie, skrzypce, śpiew) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Artystki zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kolejne zajęcia odbędą się 6 czerwca. Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Taneczny świat Chopina - w Gdańsku

Taneczny świat Chopina Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku w kwietniu zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką dedykowaną najmłodszym słuchaczom i ich bliskim, w ramach organizowanych przez nią koncertów familijnych. Tym razem, będzie to spektakl muzyczny pt. Taneczny świat Chopina, który podbił serca publiczności w Japonii i Europie. Widowisko zawita do Gdańska w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku o godz. 12:00. Dodatkowo, bilety na ten koncert będzie można kupić w ramach gdańskiego Weekendu za pół ceny.

Spektakl został opracowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Szybko okazało się, że przebojem podbił serca publiczności nie tylko na naszym kontynencie, ale także w Chinach i Japonii. Choreografię do tego projektu stworzyła laureatka II Nagrody na paryskim konkursie „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego Romana Agnel oraz tancerz i choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz dworskich, a także twórca choreografii do wielu spektakli operowych Leszek Rembowski. Piękne, historyczne kostiumy zaprojektowała z kolei autorka wielu projektów i rekonstrukcji strojów historycznych scenograf Monika Polak-Ruścińska.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była próba odtworzenia form tanecznych skomponowanych przez Fryderyka Chopina, które mieszczą się w trzech obrazach: salonu, polskiej tradycji ludowej oraz w przestrzeni sceniczno - teatralnej. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Akcja spektaklu rozgrywa się w różnych miejscach. Widzowie podróżują do salonów Europy, w których koncertował i tańczył Fryderyk Chopin; do Hotelu Lambert, gdzie jego mazurki i polonezy poruszały wspomnienia o Ojczyźnie; do polskich dworków, w których przeplatały się tańce ludowe i szlacheckie - szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa kompozytora. Sam Fryderyk Chopin nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl uzupełnią projekcje multimedialne autorstwa Krzysztofa Antkowiaka.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, o godz. 12:00.

Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i SztukiWe wtorek, 14 kwietnia 2015 roku w ramach XVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Dzień Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W programie warszataty, wykłady i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie i trzydniowe akademickie święto, które poprzez różnorodne formy przekazu stara się pokazać, że uczelnia to coś więcej niż tylko sesje i egzaminy. Co roku Festiwal przyciąga osoby pragnące promować i upowszechniać osiągnięcia poznańskich uczelni, przybliżać tematykę badań naukowych oraz prezentować szeroko rozumiany dorobek artystyczny miasta. Dzięki temu festiwalowe dni stają się specyficzną formą kontaktu środowiska akademickiego ze społeczeństwem, a także ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku, profesji i indywidualnych zainteresowań. W ramach organizacji Festiwalu, tworzonego pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także ludzie z niepełnosprawnościami. Stają oni po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać… W 2015 roku Festiwal odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.

Read more: Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi Teatr Wielki w Łodzi zaprasza dzieci i młodzież na kolejne już spotkanie z cyklu "Lekcja chóru", które odbędzie się na Dużej Scenie dnia 10 kwietnia 2015 roku. Zabrzmią przeboje muzyki europejskiej w wykonaniu gościa specjalnego - Dziecięcego Chóru Miejskiego z Norymbergi, a także Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi.

Lekcja będzie wyjątkową okazją do nauczenia się hymnu Unii Europejskiej w wersji polskiej i niemieckiej. Będzie można posłuchać też piosenek, które stały się przebojami Europy i świata. Goście z Norymbergi zaprosili łódzki chór do Niemiec na wspólne koncerty w lipcu tego roku. Teraz zaśpiewają swoje przeboje, a polski chór zaprosili do wspólnego wykonania kilku utworów. Słuchacze będą mieć również możliwość zaśpiewania jakiegoś przeboju na dużej scenie Teatru Wielkiego.

Spotkanie poprowadzi Waldemar Sutryk, przy fortepianie - człowiek-orkiestra Taras Hlushko.

Wstęp wolny, biletowany.

Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii

Przesłuchania do Młodej Polskiej FilharmoniiFundacja Zwierciadło, organizator Młodej Polskiej Filharmonii, zaprasza uczniów szkół muzycznych II stopnia na uzupełniające przesłuchania do orkiestry w specjalnościach: skrzypce, wiolonczela, kontrabas, fagot, waltornia i trąbka. Przesłuchania odbędą się 16 i 17 maja 2015 roku w Warszawie. Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na www.mpf.zwierciadlo.pl

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy złożona z 39 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 oraz w 2013 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty Night in Calisia, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Celem organizatorów projektu jest promocja młodych i utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami o światowej renomie oraz możliwość debiutu na prestiżowych salach koncertowych w zespole orkiestrowym z udziałem koncertmistrzów sławnych orkiestr: Dmitrij Vassiliev – Moscow Soloists, Edicson Ruiz – Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel i Eyal Ein-Habar – Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz Ensemble Modern oraz Emanuel Salvador – Orquestra do Norte Portugal i Sonig Tchakerian - Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Read more: Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii