Polmic - FB


M jak młodzi

Wygrać lato czyli wakacyjne warsztaty muzyczne w Gorzowie Wlk.

Wygrać lato Filharmonia Gorzowska zaprasza w dniach 11-13 sierpnia 2015 roku na Wakacyjne warsztaty muzyczne pt. Wygrać lato.

Uczestnicy trzydniowych warsztatów będą mieli okazję dać upust pozytywnej, wakacyjnej energii w różnoraki sposób: grając, tańcząc, a przy okazji tworząc wiersze i obrazy inspirowane muzyką. Spróbujemy nazwać i w twórczy sposób pokazać pozytywne uczucia, które budzi w nas letnia, wakacyjna pora. Kreatywną, niekonwencjonalną drogą dotrzemy do tego, co nam w duszy gra i damy temu upust.

Terminy zajęć: 11-13 sierpnia 2015, godz. 10.00 – 13.00
Miejsce zajęć: sala kameralna Filharmonii Gorzowskiej / sale prób / patio
Prowadzący: Agnieszka Doberschuetz (Projekt Multikulti), Paulina Szaja (Filharmonia Gorzowska) i goście.
Warunki uczestnictwa: wiek 9-16 lat, dobry humor, telefoniczna rezerwacja miejsca (27 lipca – 7 sierpnia – tel: 95 7392 749). Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Mała Akademia Chopinowska. LATOW czasie wakacji Frycek nigdy nie zapominał o rozwijaniu swoich talentów – grał na fortepianie, komponował, rysował, a nawet tańczył i śpiewał. Okazją, by spędzić letnie miesiące równie kreatywnie, jak młody kompozytor będą zajęcia muzyczno-plastyczne „Mała Akademia Chopinowska. LATO” Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Przez całe wakacje poznamy dźwięki różnych zakątków Europy. Jakiej muzyki słuchano wtedy w Czechach czy Norwegii? Jak wyglądało życie w ówczesnej Rosji czy Hiszpanii? Odpowiedzi szukać będzie można w każdą sobotę od 4 lipca 2015 roku na Skwerze im. Bohdana Wodziczki w Warszawie! O kulturze ludowej Mazowsze czasów młodego Chopina dowiedzieć się będzie można natomiast w każdą niedzielę od 5 lipca w Parku w Żelazowej Woli.

Interdyscyplinarne zajęcia pobudzą kreatywność i rozwiną zainteresowaniamałych chopinologów. Każde ze spotkań ma inspirować do samodzielnych poszukiwań, twórczego pogłębiania wiedzy i doskonalenia różnych umiejętności. Podczas „Małej Akademii Chopinowskiej. LATO” muzyka klasyczna i ludowa będą przeplatać się ze sztukami wizualnymi, zarówno tradycyjnymi, jak i nowszymi, oraz tańcem i słowem. Dzieci poznają instrumenty muzyczne - ich brzmienie, budowę, spróbują też same zagrać na skrzypcach, perkusji, klarnecie czy fortepianie…

Zajęcia z cyklu„Mała Akademia Chopinowska. LATO” rozpoczynają się o godz. 13.00 - w każdą wakacyjną sobotę na Skwerze im. Bohdana Wodiczki przy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a w niedziele w Parku w Żelazowej Woli.

Read more: Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina dla młodych twórców

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza młodych twórców do udziału w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe to wykonanie portretu Chopina dowolną techniką malarską lub graficzną. Z najlepszych prac wyłonionych w Konkursie powstanie niezwykła wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina, a praca nagrodzona Grad Prix zostanie włączona do kolekcji Muzeum.

Muzeum dedykowane Fryderykowi Chopinowi, samo w sobie jest próbą portretu kompozytora. Portretu osobowości, jak wskazywał już Ferenc Liszt, pierwszy biograf Chopina, nieuchwytnej, jawiącej się jak kształt wymykający się jednoznacznym definicjom. Osobowości, którą w następnych biografiach poddawano reinterpretacjom albo modelowano na kształt i podobieństwo powszechnie przyjętych stereotypów. Kolekcja muzealna jako rodzaj portretu Chopina – autografy muzyczne kompozytora, jego listy, ikonografia i świadectwa recepcji – staje się punktem wyjścia kolejnych ujęć o zacięciu analitycznego szkicu albo syntetycznego obrazu. Poddając kolekcję ustawicznym rekonfiguracjom, Muzeum portretuje Chopina przez ekspozycję stałą i wystawy czasowe. Nie tylko dokumentuje zmieniające się wizerunki kompozytora, ale stawia pytania o ich aktualność i próbuje wyczytać w ich genezie postawy i systemy wartości, którymi posługują się twórcy i odbiorcy.

Prace należy przesyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. do dnia 15 września 2015 roku.

Więcej informacji oraz regulamin: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/competition/portrait

Nowe obrazki z wystawy - w Filharmonii Narodowej

Nowe obrazki z wystawy11 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert finałowy projektu „Nowe obrazki z wystawy”, którego celem jest przybliżenie młodym słuchaczom procesu powstawania dzieła sztuki.

Podczas wieczoru publiczność odwiedzi dwie główne sale Filharmonii: Koncertową i Kameralną, foyer przyległe do Sali Koncertowej, foyer położone przy I balkonie oraz szatnię. Koncert rozpocznie się w Sali Koncertowej, gdzie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, powiększona o muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej, wykona wybrane Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Następnie publiczność zostanie podzielona na grupy, a każda z grup podąży za przewodnikiem do innego miejsca w gmachu Filharmonii. W ten sposób rozpocznie się „zwiedzanie wystawy” polegające na obejrzeniu i wysłuchaniu nowych kompozycji, które będą prezentowane w różnych salach oraz poznaniu multimedialnej dokumentacji projektu.

Wspomniane nowe kompozycje - etiuda teatralna, etiuda choreograficzna i improwizacja do obrazu - to sposób, aby podzielić się z odbiorcą wrażeniami wyniesionymi z wystawy plastycznej „Geometria relacyjna”. Wystawa ta była prezentowana na przełomie grudnia i stycznia w warszawskiej Galerii Działań. Etiuda teatralna została przygotowana przez młodzież z XXVII LO im. T. Czackiego, etiuda choreograficzna zrealizowana przez uczniów klas rytmiki warszawskich szkół muzycznych, a improwizować do obrazów będą Miłosz Pękala i Mateusz Pęciak (UMFC). Na zakończenie wieczoru wszyscy słuchacze ponownie spotkają się w Sali Koncertowej, aby pożegnać Filharmonię przy dźwiękach Wielkiej Bramy Kijowskiej.

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w Poznaniu

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w PoznaniuPremiera dedykowanego najmłodszym melomanom spektaklu operowego Mikołajek i inne chłopaki, skomponowanego przez absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, Radosława Mateję do libretta Magdaleny Lubockiej na podstawie zbiorów opowiadań o Mikołajku René Goscinnego odbędzie się w 6 czerwca 2015 roku na Scenie Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Mikołajka nie sposób nie lubić, choć każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójką z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach opowie tym razem muzyka – w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli poznańskiego zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.

Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala, reżyseria i choreografia - Regina Lissowska, dekoracje - Karolina Kasprzyk, kostiumy - Justyna Kuchta, reżyseria świateł Marek – Rydian. W projekcie udział wezmą studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Stand-By Orchestra – zespół, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci uczelni.

Projekt współorganizowany z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Spektakl zostanie powtórzony 7 czerwca.