Polmic - FB


muzyka dla dzieci

Nowy obywatel Wrocławia czyli „Tajemnica Krasnala Szomola”

Krasnal SzomalW przeddzień mikołajek, 5 grudnia 2014 roku na koncert do Filharmonii Wrocławskiej zaprasza Krasnal Szomol i gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej. Kapitalna bajka muzyczna z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorem Tajemnicy Krasnala Szomola jest Włodzimierz Szomański, założyciel zespołu Spirituals Singers Band. Postać i twórczość tego wybitnego artysty, który w maju 2014 roku zginął w wypadku samochodowym, na zawsze pozostanie w pamięci melomanów dzięki licznym kompozycjom, takim jak Missa gospel's, Litania do polskich Świętych – Santo Subito czy właśnie Tajemnica Krasnala Szomola.

Podczas koncertu najbardziej znane i lubiane wiersze poety Juliana Tuwima z muzyką Włodzimierza Szomańskiego. Pan Tralaliński, Okulary, Zosia Samosia, Lokomotywa czy Spóźniony słowik to tylko niektóre z utworów, jakie znajdą się w programie tego wieczoru. Podczas koncertu wystąpią lubiani przez wrocławian Spiritualsi, córka kompozytora, Olga Szomańska, popularna wokalistka młodego pokolenia, a także znany miłośnikom musicali i polskich seriali Marcin Kołaczkowski. Zagra Kameleon Trio, który popularność zyskał dzięki rock operze Krzyżacy oraz Kwartet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej NFM.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają na wyjątkowe wydarzenie – o godz. 18:00 przed budynkiem Filharmonii nastąpi odsłonięcie figurki Krasnala Szomola. Nowy obywatel miasta Wrocławia ma charakterystyczną brodę i uśmiech (którym Szomol, jak nazywali Włodzimierza Szomańskiego przyjaciele, obdarzał zawsze wszystkich ludzi), okulary na czubku nosa, partyturę i batutę, którą drapie się po głowie.

Muzyka i zabawa w Warszawie - koncerty muzyki współczesnej dla dzieci

Wariacje i odmieńce Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza wszystkie osoby zainteresowane edukacją muzyczną na kolejne koncerty muzyki współczesnej dla dzieci z cyklu "Muzyka i zabawa w Warszawie".

Tym razem będzie to autorski koncert utworów audiowizualnych Jarosława Siwińskiego pt. Wariacje i odmieńce. Wystąpią: Bogdan Kraski (klarnet), Leszek Lorent (perkusja), Dagny Baczyńska-Kissas (fortepian), Małgorzata Kołcz (kontrabas) oraz Grzegorz Ociepka (aktor).

Koncerty odbędą się w środę, 3 grudnia 2014 roku trzykrotnie - o godz. 9:00, 10:30 i 12:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie (ul. Podskarbińska 2).

Wstęp wolny (miejsca dla dzieci są już niestety zarezerwowane).

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W Filharmonii w Gdańsku obejrzysz… kosmos

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza najmłodszych do Fan Clubu Muzyki Wielkiej.

Fan Club Muzyki Wielkiej, to nazwa cyklicznych koncertów dla dzieci i młodzieży organizowanych we wnętrzu Filharmonii Bałtyckiej w ramach wydarzeń edukacyjnych. Pierwsza okazja do zapoznania się z nowym cyklem pojawi się 27 i 28 października 2014 roku w ramach koncertów pt. Muzyczny Kosmos. Wtedy to, elektronika połączy grające na żywo instrumenty z pejzażami kosmosu, a na scenie pojawi się prawdziwa luneta.

Koncerty edukacyjne organizowane przez Filharmonię Bałtycką od kilku sezonów cieszą się powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców, bo w prosty, przystępny dla młodych słuchaczy, a co najważniejsze interaktywny sposób, opowiadają o instrumentach i muzyce.

Magdalena Malara – Świtońska – Rzecznik PFB: „Zgodnie z założeniami nowego cyklu, w ciągu roku szkolnego prezentować będziemy pięć różnych tematycznie koncertów, atrakcyjnych pod względem formy, doboru artystów i muzyki. Na estradzie pojawią się wszystkie grupy instrumentów orkiestry symfonicznej: instrumenty smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane, perkusyjne. Zaprezentujemy także króla instrumentów - organy przybliżymy różne formy śpiewu czy tańca.”

Październikowe koncerty pod hasłem Muzyczny Kosmos przygotuje Gdańska Grupa Perkusyjna pod kierownictwem Piotra Sutta. Przy instrumentach elektronicznych zasiądzie Benedykt Odya. Tym razem dzieci wraz z dźwiękami muzyki perkusyjnej podążać będą szlakiem gwiazd, planet, mgławic i galaktyk. Do zobrazowania muzycznego kosmosu wybrane zostały „kosmiczne” dźwięki najnowszej generacji muzycznych syntezatorów, dźwięki melodycznych instrumentów perkusyjnych – marimby, wibrafonu, a także potężnych kotłów, werbli, brazylijskich surdo i tam-tamu. Całość uzupełnią wyświetlane na ekranie pejzaże kosmosu.

Cztery Koncerty cyklu odbędą się: w poniedziałek 27 października 2014 roku o godz. 9:00 i 11:15 oraz we wtorek 28 października 2014 roku o godz. 9:00 i 11:15.

Muzyczne opowieści, czyli koncerty dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej

Muzyczne opowieści Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotykanie z Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem (aktorzy: Anna Sokołowska i Sławek Rokita), a także z licznymi przyjaciółmi tej sympatycznej pary, wśród których niewątpliwie najważniejsze miejsca zajmują Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) i tajemniczy Właściciel-Gadającego-Ekranu (muzyk i informatyk, Mateusz Bień).

Pierwsza „muzyczna opowieść” nie będzie wcale taka zwyczajna, bowiem Dziadkowie przeżyli ostatnio niezwykłą przygodę. Wybrali się mianowicie do wielkiego, wspaniałego lasu... na grzyby. I jakież było ich zdumienie, gdy jedna ze ścieżek wyprowadziła ich z gęstwiny na polanę, wprost przed wielką bramę wspaniałego zamku. Ciekawi ogromnie jego wnętrza, usiłowali bramę otworzyć, ale okazało się, że jak to zazwyczaj w zaczarowanych miejscach bywa, trzeba użyć całej swej pomysłowości, sprytu, wiedzy bajkowej, by się do takiego miejsca dostać. A jak się już wejdzie – a no właśnie... To wszystko co spotkało naszych przyjaciół w zamku, którego właścicielem okazał się Czarnoksiężnik Muzyczny, jakie ciekawe postaci tam spotkali, jak się bawili na muzycznej uczcie – o tym już sami opowiedzą wszystkim tym, którzy przyjdą do Filharmonii na pierwsze powakacyjne spotkanie.

Na zamku Czarnoksiężnika bawiło różnorodne, międzynarodowe towarzystwo: grająca na bandurze Zoriana Grzybowska z Ukrainy i grający na bałałajce Rosjanin, Teodor Szulc, dziecięcy zespół taneczny z Węgier (występujący także w Studiu Baletowym Opery Krakowskiej pod opieką Magdaleny Malskiej i Violetty Maciejewskiej), a także kilku wspaniałych, grających na instrumentach dętych muzyków, z racji swej maestrii często zapraszanych na słynące z takiej muzyki festyny Niemiec i Austrii (Wacław Mulak – trąbka, Adam Kozłowski – waltornia, Andrzej Tkaczyk – puzon i Jarosław Jastrzębski – tuba). A uczeń krakowskiej szkoły muzycznej OSM I st. im. I.J. Paderewskiego, Maciek Wilczyński, grał na fortepianie tak pięknie, że porównywano go z małym Mozartem... Pięknie i ciekawie musiało być w tym zaczarowanym muzycznym zamku...

Wszystkich, którzy chcą o tym posłuchać, artyści zapraszają do Filharmonii w Krakowie, tradycyjnie w poniedziałek i piątek 20 i 24 października 2014 roku o godz, 9.00, 11.00 lub 13.00, a w sobotę, 25 października 2014 roku – o godz.10.00 i 12.00.

Probówka - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać

Probówka Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają na „Probówkę” - pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Uczestnicy spotkań będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie drugiego cyklu wydarzeń „Probówki”: Interdyscyplinarność odbędzie się rozmowa, warsztat i koncert/performens pt. O dwóch takich, co uratowali Warszawską Jesień z udziałem Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego i uczestników warsztatów (20 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30), spotkanie, warsztat i prezentacja pt. O nowoczesnych technikach wykonawczych z udziałem Andrzeja Strumiłło, Mikołaja Pałosza i Aliny Mleczko (28 listopada 2014, w godz. 10.00-13.00) oraz spotkanie, warsztat i otwarta próba pt. Historia pewnego utworu, z udziałem Stasysa Eidrigevičiusa, Aliny Mleczko, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera i uczestników warsztatów (28 listopada 2014, w godz. 17.00-20.30). W programie wydarzeń znajdą się kompozycje Krzysztofa Knittla, Tadeusza Wieleckiego, Pawła Mykietyna i Sofii Gubaiduliny. Wystąpią: Tadeusz Wielecki – kontrabas, Krzysztof Knittel – instrumenty elektroniczne, multimedia, Alina Mleczko – saksofon, Klaudiusz Baran – akordeon, Andrzej Bauer – wiolonczela, Andrzej Strumiłło - artysta plastyk, Stasys Eidrigevičius – artysta plastyk, Lech Dzierżanowski – prowadzenie.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona zgłoszenia mailowe (nazwisko + nr telefonu) pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Probówka - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście się zapytać

PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 28 października 2014 roku na „Probówkę” czyli pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia będą wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W programie pierwszego dnia „Probówki” (28 października, w godz. 10.00 – 13.00 i 17.00 – 18.30) organizatorzy zapraszają na wykład kontrabasisty i muzykologa Macieja Kazińskiego o improwizacji w muzyce średniowiecza, spotkanie z perkusistą jazzowym Jackiem Kochanem oraz warsztat improwizacji pod kierunkiem kompozytora i teoretyka Rafała Augustyna. O godz. 19.00 odbędzie się koncert Rafała Augustyna i Macieja Kazińskiego (z udziałem uczestników warsztatów). W programie: Rafał Augustyn - SPHAE.RA. Utwór cykliczny nr 3 v. 2.

UWAGA: NABÓR OTWARTY! ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia mailowe (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do 24 października 2014 roku.

Czytaj więcej: PROBÓWKA 2014 czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej

Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

Teatr Wielki w ŁodziW jubileuszowym roku 60-lecia istnienia sceny operowej w Łodzi Teatr Wielki przygotował bogaty program edukacyjny, obejmujący szeroką gamę form aktywności, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych i seniorów: Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi (zwiedzanie), warsztaty artystyczne, chór dziecięcy, lekcje chóru, Opera bez granic i Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi stawia sobie za cel umożliwienie mieszkańcom miasta i województwa bliższe poznanie opery i baletu jako dziedzin sztuki tworzących teatr operowy, rozwijanie kreatywności za pomocą ćwiczeń w śpiewie i tańcu, kształtowanie potencjalnego widza sztuki operowej, który świadomie korzysta z szerokiej oferty kulturalnej, a także ułatwianie poznania specyfiki teatru operowego. W minionym sezonie w programie uczestniczyło ponad 1 350 osób.

Czytaj więcej: Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

Urodziny u rodziny

Urodziny u rodziny Koncert familijny pt. Urodziny u rodziny w wykonaniu Kwartetu Aulos odbędzie się w niedzielę, 12 października 2014 roku o godz. 11:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Podczas koncertu zaprezentuje się rodzina instrumentów dętych drewnianych w utworach od mistrzów baroku, poprzez kompozycje współczesne (autorstwa Jarosława Kordaczuka, napisane specjalnie dla dzieci do projektu Muzyka i zabawa), aż po klasykę dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej. Młoda publiczność zostanie zaproszona do udziału w zabawie muzycznej zaprojektowanej przez Jarosława Siwińskiego w utworze Gra-nie Gra. Koncert poprowadzą pracownice Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: Hanna Gawrońska oraz Agata Felikszewska-Igiel.

3. edycja programu "filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!"

filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!17 września 2014 roku w Lublinie zainaugurowana została trzecia edycję Programu "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!"

W nowym sezonie artystycznym udział w programie zadeklarowały filharmonie w aż ośmiu miastach: Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku i Łomży. Na pierwsze próby do Filharmonii w Lublinie i Kielcach przyszło niemal 1100 maturzystów. Nowością tegorocznej edycji programu jest utwór o charakterze edukacyjnym - Wariacje na temat Krzesimira Dębskiego autorstwa Krzesimira Dębskiego. Kompozycja zamówiona została przez Filharmonię Lubelską z inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca i została włączona w program "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Prezentuje ona walory brzmieniowe orkiestry symfonicznej, style i techniki kompozytorskie oraz różne systemy tonalne. Każda z filharmonii powtórzy Wariacje podczas prób z udziałem młodzieży oraz na koncercie abonamentowym.

W trakcie prób zaprezentowany zostanie także nowy wspólny projekt Instytutu Muzyki i Tańca i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - 16 filmów edukacyjnych o instrumentach orkiestry symfonicznej.

"filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!" to ogólnopolska akcja edukacyjna mająca na celu przyciągnięcie do sal filharmonicznych maturzystów szkół ogólnokształcących.