Polmic - FB


M jak młodzi

Małe muzyczne improsceny

n9 września 2017 roku w Nowym Teatrze rozpocznie się cykl koncerto-warsztatów dla dzieci w wieku 6+, którego motywem przewodnim jest improwizacja muzyczna.

Scenariusze, opracowane we współpracy z autorytetami sceny improwizacji współczesnej, będą wzbogacone nagraniami utworów w wykonaniu dzieci. Kontakt dzieci z zaproszonymi do projektu wirtuozami improwizacji oparty na wspólnym muzykowaniu da dzieciom szansę wejścia zarówno w rolę widza, jak i artysty. Warsztaty poprowadzi Dagna Sadkowska – skrzypaczka, solistka i kameralista, członkini i współzałożycielka zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, edukatorka, autorka cyklu „Muzyczne Obrazy”, realizowanego we współpracy i w przestrzeni Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, autorka „Internetowego Zbioru do Edukacji Muzycznej", kuratorka i pomysłodawczyni „Warszawskiej Jesieni Klubowo", pomysłodawczyni cyklu koncertów dla dzieci i dorosłych „Dzika Klasyka" oraz „Mała Dzika Klasyka", członkini grupy nadzorującej europejski projekt promujący muzykę współczesną „New:Aud", pracowniczka Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 z 21 letnim stażem pracy w zawodzie nauczyciela.

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy znajdą odpowiedzi na pytania: czy kolekcja trójdźwięków z Warzywniaka Pana Darka zabrzmi dobrze przy akompaniamencie szumiastych topoli?; ile alikwotów mieści się w jednym wagoniku warszawskiego metra? Gościem specjalnym będzie Krzysztof Knittel.

Kolejne warsztaty z udziałem Jarosława Siwińskiego, Michała Górczyńskiego i Jerzego Rogiewicza odbęda się 21 października, 4 listopada i 2 grudnia.

Więcej – na stronie: http://www.nowyteatr.org

Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień” 2017

wjW dniach 15–24 września 2017 roku odbędzie się festiwal dla dzieci „Mała Warszawska Jesień”, towarzyszący 60. jubileuszowej edycji najbardziej znanego polskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej.

Festiwal, tradycyjnie już, zostanie zainaugurowany w Parku Muzeum Rzeźby w Królikarni plenerową instalacją, tym razem dźwiękowo-kinetyczną. Krzysztof Topolski sprawi, że zobaczymy falę akustyczną, układającą się na wodzie w piękne wzory. Tadeusz Wielecki zaprosi do udziału w kolejnej przygodzie w parku: będzie można wziąć do ręki dźwięk, a nawet rzucać nim... W Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski czeka nas perkusyjna uczta oraz opowieść o legendzie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – Eugeniuszu Rudniku.

W ramach towarzyszącej głównemu nurtowi już siódmy rok „Małej Warszawskiej Jesieni”, realizowanej z myślą o dzieciach w wieku od 4 do 12 lat, usłyszymy i zobaczymy koncert perkusyjny duetu Magdaleny Kordylasińskiej i Miłosza Pękali z gościnnym udziałem Warszawskiej Grupy Gamelanowej. Co oznacza, że najmłodsi będą mogli z bliska poznać indonezyjski gamelan, a nawet na nim zagrać. Artyści wprowadzą publiczność w tajemnicę łączenia rytmów i temp.

Wszystkie wydarzenia „Małej Warszawskiej Jesieni” są zamówieniami Festiwalu i odbędą się premierowo.

Więcej – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Koncert dla najmłodszych słuchaczy / Przebojowa perkusja

p19 marca 2017 roku o godz. 13.00 w sali kameralnej NOSPR odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Koncerty dla najmłodszych słuchaczy”. Wystąpią Bacewicz Percussion Group i Sambinha Wratislavia.

W skład zespołów Bacewicz Percussion Group i Sambinha Wratislavia wchodzą uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu oraz ich rodzice. W programie koncertu znajdą się utwory muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej w opracowaniu Andrzeja Waloszczyka, między innymi muzyka z The Pink Panther Henry’ego Manciniego, Fragile Stinga, Bohemian Rhapsody Freddy Mercury, The king of pop Michaela Jacksona, Oye como va Tito Puentego, a także dzieła polskich kompozytorów: Oberek Grażyny Bacewicz oraz Jungle Fever i Kaskada Andrzeja Waloszczyka.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl

Orkiestra Muzyki Nowej / Bajki muzyczne

omn3 czerwca o godz. 17.00 i 4 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR odbędzie się koncert rodzinny, podczas którego zabrzmią cztery muzyczne opowieści o świecie przyrody autorstwa współczesnych polskich kompozytorów.

Na koncert rodzinny składają się utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym, które zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej i sopranistki Joanny Freszel. Młodzi kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Pieśni dziecięce Joanny Szymali napisane do słów M. Konopnickiej opowiadają o świecie przyrody oraz zjawisk z nią związanych, co uwidocznione jest w kolejnych tytułach: Dzień dobry, W lecie, Tęcza i Dobranoc. Świat radosny i jasny – zarówno w poezji, jak i muzyce.

Jarosław Siwiński znany jest między innymi z projektów multimedialnych łączących muzykę improwizowaną z elementami wizualnymi. Ornitologia to muzyczna opowieść o świecie ptaków. Autorką tekstu jest M. Kołcz – kontrabasistka i poetka. Utwór ukazuje pasjonującą grę skojarzeń, łączy różne formy faktur i form muzycznych, kolorów i świergotów. Całość może być niezwykłą pożywką dla wyobraźni, nie tylko dziecięcej.

Owadologia Anny Marii Huszczy opowiada historię Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne dziwne stwory. A Hydrologia Adriana Robaka, napisana do słów M. Baczyńskiej, opowiada o wodnym żywiole. Tę powieść muzyczną wspiera choreografia przygotowana przez Barbarę Dutkiewicz, której wykonawczyniami będą Iga Eckert oraz Olga Czech.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl

Alicja w Krainie Czarów

aW dniach 26 – 29 stycznia 2017 roku w Operze na Zamku odbędą się spektakle baletowe dla dzieci Alicja w Krainie Czarów z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Jacka Tyskiego.

Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia. O zbudowanie krainy ze świata dziecięcej wyobraźni zadbali najzdolniejsi polscy artyści młodego pokolenia. To jedyny w ostatnich latach balet pisany na zamówienie z udziałem pełnej orkiestry symfonicznej. Historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland.

Utwór powstał w 2015 roku na zamówienie Opery na Zamku w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Jacek Tyski otrzymał za balet Nagrodę Najlepszego Choreografa roku 2015.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.opera.szczecin.pl