Polmic - FB


M jak młodzi

Fryderyk Chopin w roztańczonym salonie

Fryderyk Chopin jest uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 14 marca 2016 roku odbędzie się koncert edukacyjny, który przybliży nie tylko sylwetkę słynnego Polaka, ale także historię jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, organizowanego co roku w Warszawie.

Nie bez powodu koncert Fryderyk Chopin w roztańczonym salonie odbywa się właśnie w gdańskiej filharmonii. W 2000 roku Sejmik Województwa Pomorskiego nadał jej imię Fryderyka Chopina. Któż mógłby jednak lepiej zaprezentować kompozycje mistrza, niż najmłodszy, 17-letni uczestnik ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Piotr Pawlak. Towarzyszyć mu będzie Natalia Zaleska, z którą pianista zagra na cztery ręce, tak jak kiedyś, prawie 200 lat temu, mały Frycek grywał ze swoją siostrą w muzycznym salonie. Ten salon z czasów Chopina organizatorzy postarają się także odtworzyć na scenie filharmonii; będą stylowe meble, a goście salonu oraz artyści ubrani będą w romantyczne stroje. Podczas koncertu swoje taneczne umiejętności zaprezentują: Para taneczna – Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, Małe Studio Piosenki i Tańca oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Gdańsku, przygotowane przez Annę Mielczewska i Wiktorię Dekiert. Kierownictwo artystyczne nad wydarzeniem objęła Pani Barbara Żurowska-Sutt.

Opera B/O w Krakowie

Opera B/O23 marca 2016 roku o godz. 11.00 na Dużej Scenie Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl edukacyjny dla dzieci i młodzieży zatytułowany Opera B/O. Wystąpi Balet oraz Orkiestra Opery Krakowskiej.

O specyfice przedstawień operowych, o tradycji i historii gatunku, o kompozytorach i śpiewakach, o orkiestrze i dyrygencie, o skalach głosu i talencie, o scenie, jej kulisach i widowni – jednym słowem, wszystko, co o operze powinien (choć nie musi) wiedzieć wykształcony nastolatek można będzie odnaleźć w tym spektaklu. A że o operze organizatorzy mówią bez ograniczeń, uczestnicy przeniosą się do mediolańskiej La Scali, gościć będą samego W. A. Mozarta, odwiedzą kuzynostwo opery – wiedeńską operetkę i musical na Brodwayu. Publiczność posłucha także sławnych arii, zobaczy taniec Śpiącej Królewny, zajrzy do orkiestronu, garderób i pracowni. Przez tą operową czasoprzestrzeń zainteresowanych przeprowadzi jej gospodarz, uzupełniając muzyczny wykład bogato ilustrowany pokazami, ćwiczeniami i eksperymentami anegdotą, oczywiście muzyczną.

Spektakl adresowany jest do młodzieży w wieku 12-15 lat. Kierownictwo artystyczne: Laco Adamik, Grzegorz Brajner, Elena Korpusenko, Bogusław Nowak, Marek Pacuła, Bożena Pędziwiatr.

Kolejne przedstawienia odbędą się 13 kwietnia oraz 24 maja 2016 roku.

„Zbuntowana Orkiestra” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJKW niedzielę 20 marca 2016 roku o godz. 11.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się spektakl muzyczny Zbuntowana Orkiestra w wykonaniu Studentów Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Bohaterem przedstawienia jest marudny kontrabas, który nie chce grać tak, jak chce dyrygent, a na dodatek buntuje inne instrumenty… Tę opowieść przekażą studenci kieleckiego IEM – każdy z wykonawców kreować będzie inny instrument. Niezbędnych objaśnień udzieli narrator, a autentyczny zespół akompaniujący będzie miał za zadanie uwiarygodnić całe opowiadanie. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Sitkowski, który jest również aranżerem piosenek. Opracowaniem scenariusza zajęła się dr Joanna Sztejnbis-Zdyb, zainspirowana książeczką dla dzieci Mariana Orłosia Zbuntowana orkiestra. Wraz z Anną Grochulską jest ona również reżyserem widowiska.

Koncert przeznaczony jest dla dzieci od lat 4.

Ruszają zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Muzycznego w Łodzi

Dziecięcy Uniwersytet MuzycznyJak się gra na darabuce? Czy każdy może zostać rzeźbiarzem? Czy instrumenty też mają swojego króla? A czy ciało może być instrumentem? Czy można narysować przedmioty niemożliwe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawią się na zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, które rozpoczną się w sobotę 5 marca 2016 roku w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej.

DUA to wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prowadzony jest przez Filharmonię Łódzką oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Łódzcy artyści i performerzy zarażają swoją pasją, odkrywają tajniki pracy orkiestry, eksperymentują z różnorodnymi technikami plastycznymi i zdradzają wiele ciekawostek z różnych dziedzin sztuki. Spotkania mają charakter interaktywny, warsztatowy. Studenci DUA mogą zarówno zwiedzać ciekawe budynki, pracownie, sale koncertowe, jak i poczuć klimat pracy artystycznej. Mogą pogłębiać swoje zainteresowania lub odkrywać całkiem nowe. A przede wszystkim przekonują się, że studiowanie jest fajne!

Podczas pierwszego spotkania Orkiestra Dęta OSP Wieruszów zaprezentuje wykład ilustrowany dźwiękiem W ogniu muzyki. Tego samego dnia Anna Krysztofiak poprowadzi warsztat Instrumenty chińskie, o tradycji i przysmakach Chin, zaś Agata Kawełczyk zajęcia: Malowane dźwiękiem – związki malarstwa i muzyki.

Zajęcia DUA będą odbywać się trzy razy w miesiącu, w soboty o godzinie 10.00 i 11.30, w FŁ i ASP.

Szczegółowy plan zajęć na stronie: www.filharmonia.lodz.pl/pl/DUA

Koncert szkolny #Dęciaki_1 w Szczecinie

29 lutego 2016 roku w sali symfonicznej Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o o godz. 9.00, 10.30 oraz 12.00 odbędą się pierwsze koncerty z cyklu „Przed orkiestrę”, skierowanego do dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Koncert zatytułowany #Dęciaki_1 to spotkanie poświęcone grupie instrumentów o niezliczonej wręcz liczbie elementów składowych. Stroiki, esy, skrzydło, stopa, rura basowa, czara głosowa, klapy… I równie wielu czynności trzeba najpierw dokonać, by instrumenty mogły należycie zabrzmieć. Mowa tu o sekcji dętej drewnianej, w skład której wchodzą flety, oboje, klarnety, i fagoty. Utwory na te właśnie instrumenty wykonają muzycy Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pod batutą Marka Siwki.

W programie znajdą się wybrane fragmenty z kompozycji takich twórców jak: Gabriel Fauré – Fantazja e-moll na flet i orkiestrę op. 79; Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert obojowy C-dur KV 314 (271k); George Gershwin – Promenade (1937); Witold Lutosławski Preludia taneczne (1955) ; Antonio Vivaldi – Koncert fagotowy a-moll RV 497; Camille Saint-Saëns – Tarantella a-moll na flet, klarnet i orkiestrę op. 6. Spotkanie poprowadzą Rafał Hajdukiewicz i Przemysław Żychowski.