Polmic - FB


patronaty

Warszawa | „Nie bój się improwizować!": koncert na finał warsztatów dla młodych muzyków

Nie bój się improwizować w grudniuPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Młodzi muzycy nie boją się improwizować, a znakomitym dowodem na to jest bardzo duże zainteresowanie, jakim cieszyła się kolejna edycja warsztatów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej dla muzycznej młodzieży „Nie bój się improwizować"! Tym razem wzięli w niej udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. 2 grudnia 2023 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM (ul. Globusowej 24, Warszawa) z udziałem uczestników warsztatów i prowadzących. Wstęp wolny!

Warsztaty przygotowali i prowadzili: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując nowoczesne metody w edukacji, propagują ideę nauczania improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski.

Czytaj więcej: Warszawa | „Nie bój się improwizować!": koncert na finał warsztatów dla młodych muzyków

Katowice | Dopamina, degrengolada i księżyc planetoidy

NOSPR 10 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program koncertu 10 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 w NOSPR został skomponowany na zasadzie kontrastu – prawykonania młodych kompozytorów zestawiono z klasyką muzyki współczesnej. Taki zresztą jest cel programowy całego cyklu "Muzyka najnowsza", któremu przewodzi zespół Orkiestry Muzyki Nowej pod batuta Szymona Bywalca.

Dimorphos (księżyc planetoidy Didymos) Tomasza J. Opałki na klarnet basowy, bassethorn i orkiestrę, daje duże pole do popisu wykonawcom na wykorzystanie wszystkich ciekawych efektów współczesnych technik wykonawczych tych niskobrzmiących instrumentów.

Dopamina Mateusza Ryczka skomponowana została na trąbkę i orkiestrę. Prawykonanie utworu ma szansę spowodować wzrost tego hormonu u słuchaczy!

Czytaj więcej: Katowice | Dopamina, degrengolada i księżyc planetoidy

Warszawa | Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TuwimWajnberg 8 12 23Instytut Mieczysława Wajnberga zaprasza w dniach 8-10 grudnia 2023 roku na 104. urodziny swojego patrona w Warszawie. W programie muzyczno-literackim znalazły się: koncert w wykonaniu Ewy Leszczyńskiej (sopran), Katarzyny Budnik (altówka), Marcina Zdunika (wiolonczela) i Marii Sławek (skrzypce), spotkanie poświęcone poezji Juliana Tuwima i spacer po terenie małego getta. Wstęp wolny

W urodzinowy piątek o 18:00 w Księgarni Czarnego na warszawskiej Woli dr Magdalena Piotrowska-Grot (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kuś i dr Aleksander Laskowski (NIFC) opowiedzą o wyjątkowej relacji Wajnberga z twórczością Tuwima, o tym jak przekłada się słowo na muzykę, a także o znaczeniu poezji Tuwima dla mieszkańców i mieszkanek warszawskiego getta. Pospotkaniu zabrzmią dwa cykle pieśni: „Biblia cygańska” op.57 i „Stare listy” op.77 w opracowaniu Marii Sławek.

10 grudnia o 11:00 spacer po terenie małego getta śladami Mary Berg poprowadzi Agnieszka Kuś. Spotykamy się na ulicy Siennej 41.

Czytaj więcej: Warszawa | Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

NOSPR 7 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dwaj wielcy artyści zaliczani do polskiej szkoły kompozytorskiej z pasją pisali muzykę kameralną. III Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, którzy w 2023 roku obchodziliby 90. urodziny, zaprezentują w NOSPR 7 grudnia o godz. 19.30 Beata Ogryzek (skrzypce), Aleksander Daszkiewicz (skrzypce), Martyna Dziechciarz (altówka) i Natalia Kurzac-Kotula (wiolonczela).

Czterowiersz Władimira Chlebnikowa zakończony słowami „Gdy umierają ludzie – śpiewają pieśni” stał się mottem III Kwartetu „...pieśni śpiewają” Góreckiego, kierując uwagę ku sprawom ostatecznym. Po premierze utworu Bohdan Pociej w „Tygodniku Powszechnym” nazwał go „Kwartetem pieśni żałobnych”.

Czytaj więcej: Katowice | Kwartet pieśni żałosnych

Opole | Niebiańska wizja w Filharmonii Opolskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Opolska 15.12.23W 2023 roku minęło 150 lat od narodzin Witolda Maliszewskiego. Jego dzieła zabrzmią 15 grudnia o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana". Orkiestrę Filharmonii poprowadzi maestro Przemysław Neumann. W roli solistów wystąpią Joanna Kędzior (sopran) i Maciej Kułakowski (wiolonczela).

Dzięki pracy wielu zaangażowanych osób (między innymi dyrektora Przemysława Neumanna, edytorów materiałów nutowych, muzyków i reżyserów dźwięku) w dorobku Orkiestry znajduje się trzypłytowy album prezentujący symfoniczne kompozycje Maliszewskiego, a w przygotowaniu jest już kolejna płyta, tym razem z utworami koncertowymi.

Podczas grudniowego koncertu usłyszymy wariacje Królewna Basia na sopran i orkiestrę op. 33 do słów Janiny Gillowej oraz Suitę na wiolonczelę i orkiestrę op. 20, która (w późniejszej wersji z towarzyszeniem fortepianu) uzyskała II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. de Smitha w Paryżu (1923).

Czytaj więcej: Opole | Niebiańska wizja w Filharmonii Opolskiej

Znamy wyniki V Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

GrandPrix 26 11 2326 listopada podczas koncertu laureatów poznaliśmy laureatów "Konkursu konkursów" - V Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza!

Nagrodę główną – Grand Prix – w wysokości 25 000 zł oraz statuetkę (przechodnią) otrzymał Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym  pod dyrekcją Anny Olszewskiej.

Dwa wyróżnienia w wysokości 3000 zł przyznano: Chórowi Dziewczęcemu SKOWRONKI pod dyrekcją Alicji Szelugi oraz Chórowi La Musica (grupa młodsza) pod dyrekcją Joanny Knap.

Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu poznańskiego kompozytora w wysokości 3000 zł za utwór „Wiwat bratu memu” Andrzeja Koszewskiego odebrał Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" pod dyrekcją Pawła Łuczaka. 

Czytaj więcej: Znamy wyniki V Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza!

Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wstępem do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego – wielkiego kompozytora i patrona Filharmonii Śląskiej – będzie koncert kameralny w miejscu jego narodzin. Odbędzie się on 3 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Zameczek” w Czernicy. To będzie wyjątkowe preludium do wydarzeń, które zaplanowano na 9 grudnia – tym razem już w murach gmachu Filharmonii Śląskiej.

Podczas koncertu w Czernicy wystąpi barytonista Jakub Burgieł, a towarzyszyć mu będzie Kwintet Smyczkowy Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści zaprezentują zgromadzonej publiczności utwory, które wybrzmią także niecały tydzień później z estrady Filharmonii Śląskiej. Pierwszym z nich będą Trzy pieśni będące wyrazem żałoby Góreckiego po matce – zmarłej, gdy kompozytor miał zaledwie 2 lata. Dalsza część koncertu będzie okazją do wysłuchania kwartetów smyczkowych Już się zmierzcha i Quasi una fantasia.

Czytaj więcej: Czernica | Wstęp do obchodów 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie

Opowiedz 2 12 23Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza dzieci w wieku 3-8 lat z rodzicami na ostatnie w tym roku bezpłatne warsztaty improwizacji „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się w sobotę 2 grudnia 2023 roku o godz. 11.00 w warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (ul. Tyniecka 40a). W planie jak zawsze dużo: muzyki, improwizacji, grania na instrumentach i dobrej zabawy.

Warsztaty poprowadzą improwizatorzy: akordeonista Bartosz Kołsut, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć.

Czytaj więcej: Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" na Mokotowie

Katowice | „Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim": Henryk Mikołaj Górecki i Joanna Wnuk-Nazarowa

NOSPR Kwartet 3 12 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kluczem do ułożenia programu koncertu w NOSPR ramach cyklu pt. „Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim" 3 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 jest 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Specjalnie na tę okazję Joanna Wnuk-Nazarowa skomponowała Kwintet smyczkowy pamięci Krzysztofa Pendereckiego, będący jej hołdem dla zmarłego przed trzema laty kompozytora.

W programie znajdzie się również I Kwartet „Już się zmierzcha” Góreckiego. Kwartet Śląski wielokrotnie sięgał po kwartety mistrza, a pierwszego „Fryderyka” w 1995 roku muzycy otrzymali właśnie za nagranie płyty z muzyką Góreckiego.

Gościem specjalnym Kwartetu Śląskiego będzie Tymoteusz Bies – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Muzycy wspólnie podejmą się wykonania Kwintetu fortepianowego Roberta Schumanna, ze słynnym marszem pogrzebowym w drugiej części.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski 

„Rezydencje mobilne Orkiestry Muzyki Nowej" 2023

RezydencjeMobilne 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Rezydencje mobilne OMN" to nowy cykl koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, który potrwa do 20 grudnia 2023 roku. Koncerty zorganizowano we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi (w ramach 11. AŻ Festiwalu), Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach (w ramach wyjątkowego I Międzynarodowego Sympozjum Naukowego „Perspektywy Nowych Mediów: sztuka – design – nauka – technologia”, zapowiadającego obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024) i z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu.

W programie koncertów znajdą się arcydzieła światowej literatury muzycznej ostatnich dekad zestawiane z najciekawszymi polskimi utworami XX i XXI wieku oraz prawykonaniami kompozycji twórców związanych z lokalnymi środowiskami artystycznymi. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty artystyczne, prelekcje i wydarzenia interdyscyplinarne. Ważnym elementem tego projektu będzie udział studentów, uczniów i … publiczności w wykonaniach niektórych utworów!

Czytaj więcej: „Rezydencje mobilne Orkiestry Muzyki Nowej" 2023

Call for Papers: Międzynarodowa konferencja online na temat muzyki odnawialnej

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

RenMus konf callZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza kompozytorów, muzyków, muzykologów, teoretyków muzyki, przedstawicieli organizacji i instytucji muzycznych, ekologów i innych badaczy zainteresowanych przedstawioną tematyką do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej idei odnawialności w muzyce. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 stycznia 2024 roku.

Termin „muzyka odnawialna” (renewable music) powstał w odniesieniu do zasobów odnawialnych, mając na celu zwrócenie uwagi na globalny kryzys zrównoważonego w środowisku muzyki współczesnej. Niniejsza konferencja ma za zadanie otwarcie międzynarodowego dialogu na temat szeroko rozumianej odnawialności muzyki na poziomie produkcji, wykonania i konsumpcji, a także pogłębienie poszukiwań rozmaitych znaczeń tej wielowymiarowej metafory. Pełen zakres tematyczny konferencji jest dostępny tutaj.

Czytaj więcej: Call for Papers: Międzynarodowa konferencja online na temat muzyki odnawialnej

Wrocław | Skrzypce w ogniu: Polish Violin Duo

NFM 30 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023/2024 NFM objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Ta suita to zabawka dla mnie i strasznie bym się cieszył gdybyście obie się nią bawiły” – pisał Michał Spisak w 1957 roku do słynnych skrzypaczek Ireny Dubiskiej i Eugenii Umińskiej, dla których napisał Suitę na dwoje skrzypiec. Polish Violin Duo Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka to wyjątkowy zespół o umiejętnościach, pozwalających na takie właśnie podejście do wykonywanego repertuaru, w którym obok Suity Spisaka znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, a także kompozytorów węgierskich. Zespół wystąpi w Narodowym Forum Muzyki 30 listopada 2023 roku o godz. 19.00.

W ich wykonaniu usłyszymy neobarokową Suitę na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz. Duet wykona też świetną Sonatę na dwoje skrzypiec Mieczysława Wajnberga, którego twórczość nie traci na popularności po obchodzonym w 2019 roku jubileuszu setnej rocznicy jego urodzin. Zabrzmią ponadto kompozycje Miklósa Rózsy, Gabora Barty i Andrása Derecskeiego.

Więcej o koncercie: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10239 

Bydgoszcz | VI Festiwal Muzyka w Willi Blumwego

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzyka w willi 23VI edycja Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego w dniach 27 listopada - 3 grudnia 2023 roku odbędzie się w dwóch przestrzeniach: Studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK (Willa Blumwego) oraz Przestrzeniach koncertowych Młynów Rothera. W programie znajdą się koncerty specjalne poświęcone Andrzejowi Szwalbemu (w 100-lecie urodzin) oraz Szymonowi Laksowi (z okazji 40. rocznicy śmierci). Wszystkie koncerty festiwalowe będą miały retransmisję radiową.

Podczas inaugurującego Festiwal recitalu tenor Karol Kozłowski i pianista Bartłomiej Wezner przedstawią cykle pieśni Roberta Schumanna, Stefana Kisielewskiego oraz Arnolda Schönberga. Tytułowymi poetami będą m.in. Heinrich Heine i Konstanty Ildefons Gałczyński.

29 listopada przeniesiemy się do Studia koncertowego im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PiK, gdzie wystąpią tegoroczni laureaci konkursów muzycznych: mezzosopranistka Iryna Haich i pianista Georgi Vasilev, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, organizowanego przez NIMiT.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | VI Festiwal Muzyka w Willi Blumwego

Katowice | NOSPR pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 3 12 233 grudnia 2023 roku o godz. 12.00 NOSPR poprowadzi Anna Sułkowskaj-Migoń, zwyciężczyni międzynarodowego konkursu dyrygenckiego La Maestra w Paryżu. W roli solisty wystąpi waltornista Paweł Cal, laureat czołowych nagród na wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.

W jego interpretacji usłyszymy Concertino e-moll na waltornię i orkiestrę op. 45 Carla Marii von Webera - utwór, który należy do najtrudniejszych dzieł przeznaczonych na róg.

Koncert rozpocznie wykonanie Scherzo symfoniczne „Stańczyk” op. 1 Ludomira Różyckiego. „Już w tem dziele młodzieńczem wyciśnięte jest wyraźnie piętno indywidualności Różyckiego. Groteskowość postaci królewskiego trefnisia na tle tragizmu ówczesnej epoki uplastycznia się tu za pomocą kilku doskonałych, wzajemnie kontrastujących tematów” – pisał w biografii kompozytora Adam Wieniawski w 1928 roku. Jako ostatnia zabrzmi VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń

Chopin Project: najnowsza płyta NFM

NFM88 ACD326Na płycie Chopin project wydanej w 2023 roku nakładem NFM i CD Accord, znalazł się wybór dzieł i gatunków kluczowych dla twórczości Chopina: mazurki, walce, preludia, nokturny i etiuda. Album zawiera transkrypcje na kwartet wiolonczelowy chopinowskich utworów zamówione przez zespół Polish Cello Quartet u trojga kompozytorów: Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego.

"Płyta zespołu Polish Cello Quartet z utworami Chopina (…) przynosi transkrypcje na kwartet wiolonczelowy autorstwa Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego. Uwagę zwraca już sam nieczęsto spotykany skład wykonawczy: cztery wiolonczele. W kontekście życia i twórczości Fryderyka Chopina ta obsada ma pewien wyjątkowy walor, a dotyczy on specyfiki instrumentu. Otóż Chopin lubił wiolonczelę i chętnie tworzył muzykę na ten instrument. Co więcej, przyjaźnił się z wiolonczelistami. Jako młodzieniec bywał w Antoninie, w dworku myśliwskim księcia Antoniego Radziwiłła – mecenasa sztuki, polityka, wiolonczelisty i kompozytora. Chopin doceniał talent kompozytorski arystokraty, obaj razem muzykowali, a dla poszerzenia wspólnego repertuaru młody Fryderyk skomponował Poloneza C-dur na wiolonczelę i fortepian (później dopisał jeszcze do niego Introdukcję).

Czytaj więcej: Chopin Project: najnowsza płyta NFM