Polmic - FB


nasze patronaty

Kraków | Wirtuozki z Sinfoniettą: Theodosia Ntokou i Sulamita Ślubowska

SC 28.2.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 2023 roku cykl „Gwiazdy z Sinfoniettą” powraca z mocą dwóch wyrazistych artystek, które wystąpią w solowych partiach 28 lutego o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej w koncercie łączącym romantyczną wirtuozerię z tym, co w polskiej muzyce XX wieku najpiękniejsze. 

W programie znajdą się dwa utwory polskich kompozytorów: Etiuda Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, którego dokonała Agnieszka Duczmal oraz Symfonia na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, w intrygujący sposób nawiązująca do muzycznych tradycji. Dopełnieniem programu będzie wirtuozerski, wczesnoromantyczny Podwójny koncert d-moll, napisany przez czternastoletniego Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego.

Czytaj więcej: Kraków | Wirtuozki z Sinfoniettą: Theodosia Ntokou i Sulamita Ślubowska

Wieliczka | VI Konkurs Pianistyczny Piano e Forte

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

logo piano e forte

VI Konkurs Pianistyczny Piano e Forte 2023 z zakresu historycznych i współczesnych praktyk wykonawczych oraz wiedzy i umiejętności z zakresu historii i budowy instrumentu, podstaw strojenia oraz literatury fortepianowej odbędzie się w dniach 27 lutego - 5 marca 2023. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 lutego. Udział w Konkursie jest bezpłatny.

Celem Konkursu jest inspirowanie młodych pianistów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii instrumentu, podstaw strojenia fortepianu, zwiększanie świadomości dotyczącej praktyk wykonawczych różnorodnego repertuaru na fortepianach współczesnych i historycznych, a także poznawanie nurtów interpretacyjnych oraz literatury fortepianowej różnych epok.

Konkurs jest skierowany do uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I i II stopnia kształcących się w szkołach publicznych i niepublicznych. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa uczniów klas fortepianu dodatkowego / obowiązkowego.

Czytaj więcej: Wieliczka | VI Konkurs Pianistyczny Piano e Forte

Poznań | Penderecki / Wajnberg

TWPoznan 8.2.23Patronat medialny – Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem… Wajnberg i Penderecki to bohaterowie koncertu 8 lutego 2023 o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, na którym zagra Anna Krysztofiak.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Czytaj więcej: Poznań | Penderecki / Wajnberg

Wrocław | Nieskończone przemijanie

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 11.2.23Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą cenionego dyrygenta i kompozytora Francesca Bottigliera 11 lutego 2023 o godz. 18.00 zabrzmią różnorodne kompozycje z XX i XXI wieku. m.in. autorstwa Ottorina Respighiego, Antona Weberna czy Marcela Chyrzyńskiego. Będziemy również świadkami polskiego prawykonania dwóch utworów Francesca Bottigliera.

„Nie poddając się przygnębieniu, jak tykwa płynąć z nurtem rzeki, to właśnie nazywamy światem, który przemija” – to słowa pochodzące z Opowieści przemijającego świata pióra Asaia Ryōia. Inspiracją do napisania Ukiyo-E były dla Chyrzyńskiego japońskie drzeworyty o tej samej nazwie – obrazy przemijającego świata. Dzieło, które otworzy koncert, jest w istocie dekonstrukcją tej tradycji drzeworytniczej – składa się z dziesięciu ogniw, z których pierwsze jest jego ostateczną wersją. Kolejne zaś są składowymi pierwszego obrazu, symbolizującymi poszczególne kolory ukiyo-e.

Po raz pierwszy w Polsce zabrzmią kompozycje pióra Bottigliera: Muzyka trwa i Bodensee Suite, która zwieńczy koncert.

Czytaj więcej: Wrocław | Nieskończone przemijanie

Wrocław | XI Musica Electronica Nova. Co się będzie działo? Znamy program!

MusicaElectronicaNova 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

11. Festiwal Musica Electronica Nova odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13–21 maja 2023 roku. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło "Kaleidophonia".

Jak podkreśla dyrektor Festiwalu Pierre Jodlowski "Planujemy kontynuować niektóre z projektów, które rozpoczęliśmy w poprzednich edycjach: dedykowane muzyce akustycznej Akusma Forum, projekty performatywne, zamówienia nowej muzyki u kompozytorów polskich i zagranicznych, projekty skierowane do młodszych odbiorców oraz partnerską relację z NFM Filharmonią Wrocławską. Chcemy zaprosić publiczność na zróżnicowane drogi, którymi podążają dzisiejsi kompozytorzy, oraz stworzyć festiwal, który będzie przestrzenią wolnej ekspresji i dialogu z odbiorcą".

W programie znalazły się prawykonania światowe Just a little beat Pawła Hendricha, W biały, biały dzień Marty Śniady, Ogród cyklów Mateusza Śmigasiewicza. Osobny koncert poświęcony zostanie Oddziałowi Wrocławskiemu Związku Kompozytorów Polskich.

Szczegółowy program - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/musica-electronica-nova

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Monika Sendrowska

FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/

Szczawno-Zdrój | I Zimowy Festiwal Fletowy

ZimowyFestiwalFl 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Europejczyk” zaprasza od 16 do 19 lutego 2023 do Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju na premierową edycję Zimowego Festiwalu Fletowego. W przepięknej scenerii neorokokowego wnętrza Teatru wystąpią światowej sławy wirtuozi fletu - Aldo Baerten, Paolo Taballione, Łukasz Długosz - oraz młodzi adepci sztuki muzycznej. Wstęp wolny!

I Zimowy Festiwal Fletowy to nowa inicjatywa, która stanowi sceniczną emanację odbywających się od 20 lat w Szczawnie-Zdroju „Zimowych Warsztatów Fletowych”. Znanym artystom oraz najbardziej uzdolnionym i znakomicie rokującym na przyszłość uczestnikom Zimowych Warsztatów Fletowych towarzyszyć będą pianiści Andrzej Jungiewicz i Piotr Niewiedział oraz „Trio Wieniawski”, składające się z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Każdy, któremu nieobce jest tradycyjne pojęcie piękna, każdy wrażliwy na emocje, jakie niesie ze sobą muzyka klasyczna, każdy spragniony rozrywki na dobrym poziomie odnajdzie na tym festiwalu coś dla siebie. W trakcie festiwalu będzie można podziwiać słynne dzieła muzyki fletowej, m. in. J.S. Bacha, C.P.E. Bacha, W.A. Mozarta, R. Schumanna, F. Poulenca, J. Iberta, C. Reineckego, G. Fauré, a także K. Pendereckiego, K. Szymanowskiego i H. M. Góreckiego.

Czytaj więcej: Szczawno-Zdrój | I Zimowy Festiwal Fletowy

Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu kompozytorki

Garbal Kalejdoskop 7.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera dwupłytowego albumu Kalejdoskop spojrzeń Aleksandry Garbal (Acte Préalable Ltd AP0552-53) odbędzie się 7 lutego 2023 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Wtedy też płyty trafią do dystrybutorów w Polsce, Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i USA.

Kalejdoskop spojrzeń zawiera 21 kompozycji-improwizacji skomponowanych przez Aleksandrę Garbal pod wpływem wydarzeń minionych lat, jakie miały miejsce na świecie. Album nagrany został przez kompozytorkę w 2022 roku na fortepianie firmy Calisia. Fortepian w koncepcji autorki odgrywa symboliczną rolę neorenesansowego śpiewaka wykonującego madrygały i recytatywy. Źródłem inspiracji stały się teksty Starego i Nowego Testamentu.

Elementami spajającymi cykl fortepianowy są motywika i ewolucyjne traktowanie form poszczególnych miniatur, także neomodalny język harmoniczny nawiązujący do twórczości francuskich i włoskich impresjonistów, ornamentyka i wirtuozeria oraz nadrzędna rola barwy dźwięku, jej migotliwość ukazana poprzez rytmikę.

Czytaj więcej: Premiera albumu „Kalejdoskop spojrzeń" Aleksandry Garbal - muzyka fortepianowa w wykonaniu...

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Wróblewski i Wars

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 18.2.23Już 18 lutego 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmią kompozycje legend polskiej muzyki. Solistą wieczoru będzie saksofonista Henryk Miśkiewicz, który wykona utwór Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W drugiej części zabrzmi wielobarwna I Symfonia Henryka Warsa. Sinfonię Iuventus poprowadzi Zbigniew Graca.

Artyści ci współpracowali z legendą polskiego jazzu. Utwór Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego miał swoją premierę w roku 2000 właśnie w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. A w roku 2004 dzieło zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

Henryk Wars jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi.

Wiecej: https://sinfoniaiuventus.pl/wroblewski-wars/ 

Katowice | Game Music Fest 2023

GameMusic 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wejdź do gry i weź udział w Game Music Fest 2023, organizowanym przez Filharmonię Śląską! Interdyscyplinarny festiwal, który odbędzie się w Katowicach w dniach 17–18 lutego, będzie poświęcony tematyce muzyki w grach wideo. Rozpocznie go spektakularny Game Music Concert w Spodku, konkurs kompozytorski, a zakończy seria wydarzeń w Filharmonii Śląskiej, obejmująca panel dyskusyjny z udziałem autorów muzyki do gier, koncert hologramowy, strefę VR i AR oraz networkingową.

Całość otworzy Game Music Concert w Spodku w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Františka Macka. Będzie to prawdziwe widowisko, wzbogacone animacjami i wizualizacjami przygotowanymi przez artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także widowiskiem tanecznym grupy Seimuse i pokazami cosplay.

Drugiego dnia festiwalu Filharmonia Śląska zaprosi do swojej siedziby, gdzie odbędzie się m.in. prowadzony przez Michała „Wasiu” Wasika Game Music Discussion Panel, poświęcony diagnozie rozwijającego się rynku muzyki z gier wideo. O swoich doświadczeniach opowiedzą doświadczeni polscy autorzy muzyki do gier wideo, m.in. Adam Skorupa i Bartosz Chajdecki.

Czytaj więcej: Katowice | Game Music Fest 2023

Katowice | NOSPR: cykl "Noce i poranki organowe"

NOSPR 18.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR zaprasza w dniach 18 lutego - 11 czerwca 2023 na cykl "Noce i poranki organowe", w którym udział wezmą: Julian Gembalski, autor koncepcji nowych organów w NOSPR, oraz najlepsi absolwenci akademii muzycznych, którzy opracowali także programy koncertów.

W trzy poranki, 5 marca, 28 maja i 11 czerwca organista i organolog Julian Gembalski, erudyta i wspaniały gawędziarz, opowie, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.

18 lutego artyści zestawią ze sobą pobudzające wyobraźnię, mitologiczne, metafizyczne i zmysłowe obrazy francuskich twórców, a 1 kwietnia - najbardziej szalone, zaskakujące i przekorne muzyczne fragmenty, takie jak... Walc na cztery nogi, czy nawiązująca do legendarnej rywalizacji Bacha i Haendla, improwizowana Kolacja na cztery ręce i nogi w wykonaniu Daniela Strządały i Michała Botora.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR: cykl "Noce i poranki organowe"

Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Bieszczady bez 23 prPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz 18. Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. W dniach 4-12 lutego 2023 w Bieszczadach zagrają najwięksi Mistrzowie, jak i młodzi adepci pianistyki. Większość koncertów będzie transmitowana online. Relację przeprowadzą również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Dwójka – program II PR i Radio Dla Ciebie.

Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w koncertach, lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, kursach specjalistycznych i seminariach, wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi, w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz”, Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa” oraz Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli. Nagroda „Młody Kompozytor 2023" ufundowana została przez Związek Kompozytorów Polskich.

Czytaj więcej: Sanok | XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”

Wrocław | Rapsodie espagnole

NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 

Wybitni muzycy w jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

MKMP Jury 23Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ogłasza skład jury III. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Rzeszowie. Konkurs promuje i popularyzuje wśród wykonawców i publiczności polską muzykę XIX i XX wieku, a  jego laureaci oprócz nagród pieniężnych otrzymają także liczne propozycje koncertowe. Nabór trwa do 15 lutego 2023.

W tym roku, od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się już trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – unikatowego wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku.

Celem konkursu jest także promowanie utalentowanych muzyków włączających do swojego repertuaru mniej znane lub rzadziej wykonywane dzieła polskich kompozytorów.  Poprzednie edycje konkursu pokazały, że jest to wydarzenie o coraz szerszym światowym zasięgu, a laureaci z powodzeniem prezentują muzyką polską na scenach całego świata. Konkurs odbywa się co dwa lata i obejmuje dwie kategorie: pianiści i zespoły kameralne.

W jury obu kategorii konkursu znajdą się wybitni polscy i zagraniczni muzycy.
Czytaj więcej: Wybitni muzycy w jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg