Polmic - FB


nasze patronaty

Bydgoszcz | [sound]Spectrum 2020

SOundSpectrumAkademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza w dniach 22–23 października 2020 na kolejną edycję [sound]Spectrum International New Music Symposium. W programie: wykłady, warsztaty i panel kompozytorski. Wszystkie zaplanowane wydarzenia będzie można śledzić na profilu Facebookowym oraz kanale YouTube.

[sound]Spectrum to sympozjum poświęcone szeroko pojętej muzyce współczesnej, którego celem jest ukazanie jej rozległego kontekstu. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu RID Regionalna Inicjatywa Doskonałości, prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Światowej sławy kompozytorzy Hanna Kulenty i Aleksander Nowak podczas wykładów opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych kompozycjach. Warsztaty z altowiolistą i kompozytorem Rafałem Zalechem będą miały miejsce w Akademii Muzycznej. Zalech zaprezentuje swój własny instrument-hybrydę, który odczytuje pozycje palców muzyka grającego na instrumencie smyczkowym w 5000 punktach (2,5 oktawy przy latencji poniżej 5ms) przy zachowaniu wszelkich walorów brzmieniowych oraz komfortu gry.

Tegoroczne [sound]Spectrum zwieńczy panel kompozytorski, w którym wezmą udział Hanna Kulenty, Aleksander Nowak, Rafał Zapała, Sławek Wojciechowski, Wojtek Błażejczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja i Anna Kwiatkowska. Dyskusję poprowadzi Ewa Szczecińska (Drugi Program Polskiego Radia). Ponadto zostanie zaprezentowane nagranie wrześniowego koncertu „Sci-fi/retro” z warszawskiego Teatru Rozmaitości, w programie którego znalazły się utwory przeznaczone na trio fortepianowe oraz projekcja filmów z muzyką na żywo, poświęconych snutym ponad sto lat temu fantazjom o innych planetach.

Patronat medialny nad sympozjum objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://openmusicreview.art/wydarzenia/soundspectrum-2020/ 

VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” online

Nowa MuzykaKujawsko-Pomorski Oddział Związku Kompozytorów Polskich zaprasza w dniach 24–26 października 2020 na VIII Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”. Wszystkie koncerty Festiwalu odbędą się bez udziału publiczności, tylko w przestrzeni internetowej.

Festiwal jest cyklicznym corocznym wydarzeniem artystycznym promującym najnowszą twórczość muzyczną i artystyczną. Ideą projektu jest tworzenie nowych jakości artystycznych poprzez łączenie różnych dyscyplin. Przedsięwzięcie inspiruje więc środowiska artystyczne – kompozytorów, muzyków, plastyków, twórców multimediów, literatów – do wspólnego tworzenia kultury. Podczas bydgoskiego festiwalu promowana jest twórczość kompozytorów polskich oraz prezentowane nowatorskie i niekomercyjne projektów muzyków z zagranicy.

W ramach Festiwalu zaplanowane są trzy koncerty: „Pieśń współczesna – odbicia i rezonanse”, „Koncert z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy” oraz „Oblicza współczesności. Recital fortepianowy Igora Torbickiego”. Podczas Festiwalu odbędą się prawykonania utworów prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich Piotra Komorowskiego i jego zastępcy Marcina Kopczyńskiego.

Transmisje można śledzić na stronie www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl oraz w serwisie internetowym YouTube.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Opole | Trzy wieki muzyki

FO„Trzy wieki muzyki” to wyjątkowy koncert symfoniczny Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, podczas którego 23 października 2020 o godz. 19.00 będziemy mogli posłuchać Beethovena w zestawieniu z muzyką współczesnych kompozytorów XX i XXI wieku.

Uwertura Coriolan op. 62 Ludwiga van Beethovena, zainspirowana losami legendarnego rzymskiego wodza Coriolana, rozpocznie koncert. Dwie kontrastujące ze sobą linie melodyczne, które pojawiają się w utworze – bojowa i liryczna – odzwierciedlają konflikt psychologiczny bohatera.

Podczas koncertu będziemy mieli wyjątkową okazję by posłuchać Koncertu na klarnet i orkiestrę op. 49 Mikołaja Góreckiego – współczesnego polskiego kompozytora, syna słynnego Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert ten został skomponowany specjalnie dla Romana Widaszka, który wystąpi w roli solisty podczas koncertu.

II Symfonia Arthura Honeggera, cenionego kompozytora szwajcarskiego pochodzenia, została ukończona w czasie II wojny światowej. Ten trudny i bolesny rozdział w historii ludzkości znajduje swoje odzwierciedlenie w symfonii. Utwór kończy się jednak iskrą nadziei, którą niesie ze sobą solo na trąbce przy akompaniamencie smyczków. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi Warcisław Kunc.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia.opole.pl/ 

Opole | Narodowe Święto Niepodległości

FOUroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 11 listopada 2020 o godz. 18.00.

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Polak i jego dziecko Alberta Lortzinga, w której możemy usłyszeć zapożyczenia muzyczne z hymnu narodowego Polski. Ponadto koncert uświetnią dzieła dwóch polskich kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego Fantazja polska gis-moll op. 19, gdzie partię solową na fortepianie zagra Edward Wolanin, oraz Witolda Maliszewskiego II Symfonia A-dur op. 12.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna w tym roku zakończyła trzyletni projekt nagrywania wszystkich dzieł symfonicznych Witolda Maliszewskiego. Jeszcze w tym roku ukaże się czteropłytowe wydawnictwo we współpracy z firmą DUX. W sierpniu nagrane zostały II i III Symfonia, i właśnie II Symfonię Maliszewskiego będziemy mieli możliwość wysłuchać podczas listopadowego koncertu pod dyrekcją maestro.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.opole.pl/ 

49. Konferencja Muzykologiczna Związku Kompozytorów Polskich współorganizowana przez Akademię Muzyczną w Krakowie

ZKPZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza do wirtualnej Akademii Muzycznej w Krakowie, aby przysłuchiwać się obradom 49. Konferencji Muzykologicznej ZKP w dniach 25–27 października 2020 roku. Hasło przewodnie konferencji – „Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności”.

Organizatorzy zaproponowali następujące tematy do podjęcia: „Muzykologia – Teoria muzyki. Dialektyka żywiołów?”, „Zrozumieć muzykę. Idea przeżycia dzieła”, Za kształceniem wrażliwości i rozwijaniem wyobraźni”, „Muzyka jako przesłanie”, „Paradygmaty, konstrukty myślowe, koncepcje i metody”.

W Konferencji weźmie udział 29 prelegentów, usłyszmy dwa wykłady, 9 paneli, dwa koncerty. W ramach przedsięwzięcia odbędzie się prezentacja portalu droba.polmic.pl, poświęconego postaci i działalności Krzysztofa Droby. Podczas koncertu finałowego nastąpi prawykonanie utworu Zbigniewa Bargielskiego Clavertett na kwartet smyczkowy i klawesyn, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Obrady prowadzone będą na platformie wykładowej AMK ON-LINE stworzonej specjalnie dla uczestników Konferencji, natomiast całość posłuchać i zobaczyć będzie można na stronie Akademii Muzycznej w Krakowie: www.amuz.krakow.pl/49konferencjazkp 

Bądźmy razem! Jeśli tylko technologia nie zawiedzie zadość uczynimy tradycji i Konferencja Muzykologiczna zarezonuje, choć w przestrzeni nowej, co nie oznacza nieprzyjaznej – ot wyzwania współczesności!

dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, przewodnicząca Sekcji Muzykologów ZKP

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert finałowy „Nie bój się improwizować!” online

NBIPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Agencja Muzyczna Art Deco Group zapraszają 24 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 na transmisję ONLINE ostatniego – ósmego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły wokalistka i autorka tekstów Iza Kowalewska oraz multiinstrumentalistka i kompozytorka Helena Matuszewska. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji wokalnej.

Podczas najbliższego koncertu wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą wspólnie muzykować. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio – recording and sound production, przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Lutosławski Piano Duo: „Włącz duet” online

Wlacz duet„Włącz duet” to cykl nowatorskich koncertów i spotkań online w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, wielokrotnie nagradzanego i koncertującego na całym świecie zespołu, który w zeszłym roku obchodził swoje 20-lecie. Projekt zakłada prezentację siedmiu koncertów duetu zaprezentowanych wirtualnie, których program merytoryczny został dobrany pod kątem możliwości dotarcia do jak najszerszych grup społecznych. Transmisja online odbywać się będzie za pośrednictwem Facebooka w dniach 19-25 października 2020.

Najwyższa jakość wykonania, odpowiedni dobór repertuaru (m.in. Chopin, Lutosławski, Górecki, Sikorski, Reich, Ravel, Debussy), połączenie muzyki z opowieścią artystów o swojej pracy, a także nowoczesna forma nagrań sprawia, że niekwestionowaną wartością projektu jest nie tylko walor artystyczny, ale także edukacyjny. Projekt stanowi także wyjście na przeciw oczekiwaniom odbiorców pragnących bliżej przyjrzeć się muzykom podczas gry, ale też w czasie pracy nad repertuarem. Pomogą w tym specjalne ujęcia kamery.

Ideą takiego działania jest zarówno ukazanie procesu pracy artystów nad kolejnymi utworami (na 4 ręce, a także na 2 fortepiany), jak i historii ich powstania wraz z interesującymi zjawiskami wykonawczymi, których realizacja możliwa jest jedynie w formie duetu fortepianowego. Najważniejszym celem jest wyjście na przeciw oczekiwaniom publiczności, która jest ciekawa pracy muzyka od strony warsztatowej oraz potrzebuje bliskiego kontaktu z osobą wykonawcy. Emilia Karolina Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący od ponad 20 lat Lutosławski Piano Duo oraz kwartet Kwadrofonik, to pianiści wszechstronni, odnajdujący się z powodzeniem w muzyce klasycznej, folkowej i współczesnej. Każde ze spotkań z nimi zostanie nagrane w studiu i zarejestrowane na kilka kamer, a następnie udostępnione online na kanale projektu. Dostęp do nagrań będzie nieodpłatny, będą one ukazywały się cyklicznie w okresie realizacji projektu. Realizacją projektu od strony wizualnej kieruje dziennikarz TVP Kultura Eliza Orzechowska, zajmująca się m.in. transmisją Konkursów Chopinowskich, Sceny Klasycznej TVP Kultura czy dokumentacją premier Teatru Wielkiego.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

https://www.facebook.com/Lutos%C5%82awski-Piano-Duo-448485271951788/ 

Gdańsk | IX edycja NeoArte – Syntezator Sztuki

NeoarteNeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe, które daje szansę na kontakt z muzyką i sztuką, pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat. W 2020 roku trójmiejski zespół NeoQuartet zaprasza na Festiwal w dniach 22-25 października.

Publiczność IX edycji festiwalu będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performance. Studenci kompozycji wezmą udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patronkę festiwalu Hannę Kulenty, a dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Podczas inauguracji imprezy NeoQuartet w trakcie godzinnego spektaklu multimedialnego zaprezentuje twórczość znanej polskiej kompozytorki Hanny Kulenty. Kolejnego dnia wystąpi berliński Ensemble Mosaik, jeden z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej oraz szwajcarski duet reConvert przedstawiając interaktywną instalację muzyczną stworzoną we współpracy z kompozytorem Fabrizio di Salvo. Trzeci dzień festiwalu to popołudniowy koncert, performance i warsztaty inspirowane twórczością Alvina Luciera oraz wieczorny koncert premier ze światowymi prawykonaniami kompozycji napisanych dla NeoQuartet przez kompozytorów z Japonii, Rosji i Polski. Ostatni dzień festiwalu to już tradycyjnie maraton koncertowy z udziałem całej plejady znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wystąpią Hashtag Ensemble, duety Śniedź oraz reConvert, norweski Cikada Ensemble, trio Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz, a na zakończenie NeoQuartet – laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 – w multimedialnym performance z gdańskim artystą Piotrem Wyrzykowskim.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program dostępny jest na stronie www.neoarte.pl 

Gdańsk | IX Euro Chamber Music Festival

ECMFIX Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival Gdańsk odbędzie się w dniach 16 października – 22 listopada 2020.

Przedsięwzięcie otrzymało prestiżowy label EFFE (Europe For Festivals For Europe) na lata 2019–2020, przyznawany przez European Festival Association dla najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie. Na estradzie festiwalu występowali bowiem tak znane osobistości, jak Leszek Możdżer, Apollon Musagète Quartett, Grupa MoCarta, Janusz Wawrowski, Jerzy i Maciej Stuhr, Krystyna Janda, Wiktor Zborowski, Kayah & Royal String Quartet, Władysław "Gudonis" Komendarek.

W tym roku w festiwalu wezmą udział uznani zagraniczni kameraliści, w tym Jozef Luptàk, Quatuor Adastra, Split Guitar Quartet, Petra&Patrik Jablonski, jak i również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a także wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia w koncertach pt. "Polish Rising Music Stars". W ich wykonaniu usłyszymy arcydzieła europejskich kompozytorów i polską muzykę współczesną, m. in. utwory Mieczysława Karłowicza i Krzysztofa Pendereckiego. Kluczowym wydarzeniem Festiwalu będzie spektakl w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Duo del Gesù z listami i muzyką wielkiego tegorocznego jubilata, Ludwiga van Beethovena. W ramach festiwalu odbędzie się również Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com 

49. „Poznańska Wiosna Muzyczna"

PWMWyjątkowa, bo jesienna 49. „Poznańska Wiosna Muzyczna" odbędzie się w dniach 19–23 października 2020. Udział w Festiwalu wezmą znani artyści z Polski, Anglii, Austrii i Słowenii.

„Poznańska Wiosna Muzyczna” to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów – Tadeusz Szeligowski. Festiwal jest w swym założeniu wydarzeniem popularyzującym nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającym wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter Festiwalu. Od wielu lat „Poznańska Wiosna Muzyczna” przedstawia szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzycznej, prezentując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata. Organizatorami Festiwalu są: Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Poznaniu oraz More Than One Production.

Mimo przeciwności spowodowanych pandemią koncerty festiwalowe odbędą się w październiku. Usłyszymy prawykonania utworów kompozytorów polskich i słoweńskich, w tym kompozycji Piotra Tabakiernika intavolatura, która powstała na zamówienie Festiwalu w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz Deeper Nikolet Burzyńskiej – dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program – na stronie http://2020.wiosnamuzyczna.pl/event/poznanka-wiosna-muzyczna-2019/ 

Poznań | Festiwal Sztuki Audiowizualnej Światłodźwięki

ŚwiatłodźwiękiŚwiatłodźwięki to festiwal sztuki audiowizualnej, prezentujący najważniejsze prace europejskiego i rodzimego środowiska artystycznego, zafascynowanego performatywnym łączeniem wizualności i muzyki. Piąta edycja festiwalu, organizowanego przez Fundację Wspierania Kultury – Our Place Foundation będzie miała miejsce w poznańskim Centrum Kultury Zamek w dniach 16–17 października 2020.

Organizatorzy określają wrażenia, jakich mogą spodziewać się uczestnicy festiwalu jako „synestetyczne doświadczanie eksperymentalnej muzyki i świetlnych wizualizacji”. Ta interdyscyplinarna sztuka tworzona jest całkowicie na żywo, w oparciu o nowe koncepcje, zakładające wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu / koloru w jednym czasie.

Światłodźwięki to koncerty, jam session i wykłady-prezentacje w języku angielskim, podczas których artyści tworzący projekcje, muzycy-naukowcy opowiedzą o najnowszych trendach w europejskiej sztuce, o połączeniach sztuki, informatyki, architektury. Zaprezentują nowe drogi i kierunki, którymi podąża sztuka. W tym roku prelegentami będą słowacki kompozytor Marián Zavarský i hiszpański artysta medialny Marti Guillem Ciscar. Podczas koncertów festiwalowych wystąpią znakomici wykonawcy i kompozytorzy, m. in. saksofonista i kompozytor Michał Fetler, kompozytor i perkusista Rafał Gorzycki, klarnecista i improwizator Piotr Mełech oraz kompozytor i pianista Jakub Królikowski – dyrektor artystyczny Festiwalu, laureat Nagrody Głównej na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego (2018).

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.swiatlodzwieki.pl/ 

Kraków | 32. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

KMFKZwiązek Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie zaprasza na 32. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów, który w 2020 roku odbędzie się w dniach 17–25 października. Usłyszymy 16 prawykonań światowych oraz 4 prawykonania polskie. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pandemiczną program może ulec zmianie, a wszystkie koncerty festiwalowe odbędą się bez publiczności. Transmisje z koncertów będzie można oglądać na festiwalowym kanale YouTube.

Podczas tegorocznego 32. KMFK jak zwykle zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów krakowskich w kontekście muzyki światowej. Repertuar zostanie wzbogacony o kompozycje inspirowane naturą, m.in.: Wyspy Eugeniusza Knapika, Warkocz Bereniki Jerzego Kornowicza, Sounds of Forest Sofii Gubaiduliny czy Le merle noir Oliviera Messiaena.

Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała wykona utwór Krzysztofa Pendereckiego Ciaccona in memoria del Giovanni Paolo II. Będzie to szczególne wydarzenie, upamiętniające zmarłego w tym roku naszego krakowskiego Mistrza i 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Orkiestra dokona również na tym koncercie prawykonań najnowszych utworów Wojciecha Widłaka oraz Kamila Kruka (partię piły koncertującej wykona sam kompozytor). Tradycją festiwalu jest coroczny koncert Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym roku na koncercie zatytułowanym „Koktajl elektroniczny” zaprezentowane zostaną najnowsze utwory studentów kompozycji — w większości będą to prawykonania światowe.

Ważnym punktem programu 32. KMFK jest 3. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego, który został powołany w 85. rocznicę jego urodzin. Tegoroczne jury przyznało Nagrodę Główną utworowi Streams… contacts na flet i fortepian, którego autorem jest austriacki kompozytor Otto Wanke (ur. 1989).

Dopełnieniem festiwalu będzie sesja muzykologiczna „Muzyka i natura”, na której wygłoszą referaty teoretycy z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie http://festiwal.zkp.krakow.pl/ 

Marcel Chyrzyński, dyrektor generalny i artystyczny

Muzyczny trener. Dziecięca kameralistyka online i w domu

SPMKW ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie zrealizowało nowatorski projekt „Dziecięca kameralistyka online i w domu” obejmujący ok 1100 minut nagrań polskiej muzyki kameralnej. Od 14 października 2020 materiały będą dostępne w nowej aplikacji mobilnej con.sol.la oraz na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – partnera projektu.

„Dziecięca kameralistyka online i w domu" obejmuje nagrania poszczególnych partii w dziecięcych duetach instrumentalnych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, co ma umożliwić grę zespołową w warunkach domowych, nauczania zdalnego oraz społecznej izolacji. Projekt składa się łącznie z ponad 375 nagrań audio oraz audio-video utworów duetowych.

Wśród nich znajdują się kompozycje wybitnych współczesnych kompozytorów, w tym Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Romualda Twardowskiego. Dla każdego utworu-duetu powstały nagrania poszczególnych partii przygotowane w dwóch wersjach tempa, aby umożliwić grę zespołową uczniom na różnym poziomie zaawansowania, a także zachęcić do gry muzyków-amatorów. Powstały również wersje wzorcowych utworów.

W realizacji nagrań w Studio BBrecords udział wzięli znakomici wykonawcy: Ravel Piano Duo, Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Joanna Konarzewska (skrzypce), Julia Samojło (fortepian), Piotr Gach (wiolonczela), Michał Panasiuk (wiolonczela), Maria Sławek (skrzypce) oraz Anna Kuk (skrzypce).

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona internetowa: http://spmk.com.pl/ 

Kraków | IV Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

DuettissimoKatedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie zaprasza w dniach 17–28 października 2020 na IV Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

Międzynarodowy Festiwal jest wyjątkową na świecie imprezą poświęconą tylko i wyłącznie właśnie tej formacji kameralnej. O rosnącej randze Festiwalu świadczyć może udział w przedsięwzięciu duetowych gwiazd światowego formatu. Za główny cel swoich działań Organizatorzy postawili przywrócenie duetowi fortepianowemu należytego miejsca w świadomości pianistów, jak i w życiu koncertowym, oraz popularyzowanie repertuaru na ten skład kameralny. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest dr hab. Bartłomiej Kominek – kierownik Katedry Kameralistyki.

W roku 2020 Festiwal „Duettissimo” odbędzie się w ograniczonej formie i zostanie częściowo przeniesiony w przestrzeń komunikacji cyfrowej. Wśród wykonawców ponownie usłyszeć będzie można zarówno studentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i jej wykładowców, a także laureatów międzynarodowych konkursów duetów fortepianowych. Gościem Festiwalu będzie jeden z najlepszych duetów Republiki Słowackiej – Jordana Palovičová i Zuzana Biščáková; koncert inauguracyjny objęty został honorowym patronatem Konsula Republiki Słowackiej w Krakowie. W repertuarze Festiwalu nie mogło zabraknąć muzyki polskich twórców, m. in. utworów Juliusza Zarębskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wstęp na koncerty w ramach Festiwalu jest wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sczegółowy program – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/duettissimo/ 

Bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

PTMWW dniach 15–17 października 2020 w Krajeńskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Tym razem zajęcia poprowadzą: wokalistka Iza Kowalewska, kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje poprowadzi aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka. Podczas zajęć dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie swoich opiekunów, świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/ptmw1923