Polmic - FB


nasze patronaty

Zabrze | VI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego Poziom 320 – urodziny Mistrza!

Poziom320Monumentalne kompozycje, przepiękna sceneria i aż pięć różnorodnych koncertów – w tym jeden na jazzowo. To wszystko już pomiędzy 15 a 22 września 2018 roku w ramach urodzinowej edycji VI Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, ponieważ w tym roku obchodzimy 85. urodziny kompozytora, którego imienia festiwal został zainaugurowany w roku 2013.

Atom String Quartet w kopalni, czyli „Penderecki na jazzowo”, podziemne jam session, Esseńscy Filharmonicy pod batutą Friedricha Haidera z Mozartem, Czajkowskim i Pendereckim. Koncerty w spektakularnych przestrzeniach niecki Sztolni Królowa Luiza, w Domu Muzyki i Tańca oraz Filharmonii Krakowskiej. Niemiecka kameralistyka z najwyższej półki 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido, a na wielki finał – Chór Filharmonii Narodowej pod batutą samego Maestro Krzysztofa Pendereckiego w repertuarze z nagrodzonej Grammy Award antologii Penderecki Conducts Penderecki. Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Wśród imprez towarzyszących – spektakl Opery Śląskiej Król Ubu Pendereckiego.

„Już dziś można zarezerwować czas na nastrojowe wieczory z muzyką 19 września w Domu Muzyki i Tańca, a także w niecce Sztolni Królowa Luiza pod gwiazdami 22 września oraz koncerty 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido 15 i 17 września – na poważnie i na jazzowo” – zaprasza Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, spiritus movens idei Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na www.penderecki320.com 

Zakopane | Prawykonanie nowego utworu Marcela Chyrzyńskiego

4129 lipca 2018 roku o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanym, podczas finałowego koncertu 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Marcela Chyrzyńskiego: Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową.

Utwór zaprezentują Trio Śląskie i Orkiestra Śląskich Kameralistów pod batutą Roberta Kabary. Kompozytor tak pisze o swoim dziele:

Ukiyo-e No. 4 na klarnet, waltornię, fortepian i orkiestrę smyczkową wchodzi w skład zaplanowanego przeze mnie cyklu utworów zatytułowanych „Ukiyo-e”. To czwarta z kolei kompozycja zainspirowana japońskimi drzeworytami ukiyo-e, czyli „obrazami przemijającego świata”. Drzeworyty te były kwintesencją klimatu życia codziennego i kulturalnego Japonii okresu Edo (XVII-XIX w.). W cyklu tym, od strony emocjonalnej, nawiązuję do estetyki japońskiej, w której szczególne znaczenie ma przemijalność, nietrwałość, ulotność chwili. Przebrzmiewa w tym buddyjskie podejście do natury – „piękno kwiatów jest nam drogie‚ bo wiemy‚ że jesienią już ich nie będzie”.

W tygodniu poprzedzającym prawykonanie Ukiyo-e No.4, 24 lipca o godz. 18.00, odbędzie się w ramach „posiadów góralskich” w Galerii u Wnuka spotkanie z kompozytorem. Marcel Chyrzyński opowie o swoim najnowszym utworze. PWM będzie prowadzić transmisję live tego spotkania na swoim profilu facebookowym.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/

XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry/Pieniny 2018

AuksoW dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2018 roku na Suwalszczyźnie oraz 13–16 sierpnia 2018 w Pieninach odbędą się koncerty Aukso – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – pod dyrekcją Marka Mosia z udziałem gości specjalnych. Gwiazdami tegorocznej edycji będą: maestro Jacek Kaspszyk, wirtuoz gitary Waldemar Gromolak, ceniony kompozytor Zygmunt Krauze, pianista Wojciech Waleczek. Ponadto, finał festiwalu poszerzy się na międzynarodowe grono wykonawców – Reut Rivkę oraz zespół KK PEARLS Krzysztofa Kobylińskiego.

Od 19 lat Letnia Filharmonia Aukso umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych mieszkańcom małych miejscowości, którzy nie mają takich możliwości na co dzień. Program wydarzenia, które odbędzie się na Suwalszczyźnie (w Suwałkach, Gawrych Rudzie, Maćkowej Rudzie, Mikołajewie i Hucie) i w Pieninach (w Szczawnicy i Jaworkach), obejmuje koncerty orkiestrowe, kameralne, spotkania z artystami i warsztaty, także z technik relaksacyjnych i fizykoterapii dla muzyków pod kierunkiem austriackiego specjalisty Burkharda Dammanna.

W gronie artystów zaproszonych do XIX edycji Filharmonii pojawi się wybitna postać polskiej i światowej sceny: uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej – Jacek Kaspszyk oraz jeden z czołowych współczesnych kompozytorów – Zygmunt Krauze. Ale będą również goście z zagranicy, tacy jak pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik, czy kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego.

Orkiestra Aukso zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, które nawiązują do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego, świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program wydarzeń i pozostałe szczegóły na stronie organizatora: http://soksuwalki.eu/xix-letnia-filharmonia-aukso-wigry-2018/ 

Dąbrowa Górnicza | Koncert inauguracyjny XII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

SpisakJak co roku 14 września w dzień urodzin najsłynniejszego dąbrowskiego kompozytora, patrona konkursu, odbędzie się koncert o godz. 18:00 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia, który zainauguruje 12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Fagot, róg i kontrabas – te instrumenty w rękach młodych muzyków będą „grały pierwsze skrzypce” podczas 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Zmagania tradycyjnie rozpoczną się koncertem inauguracyjnym. Wystąpi orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą wybitnego dyrygenta Massimiliano Caldiego. Wraz z orkiestrą zaprezentuje się słynny klarnecista Zoltán Kovács, a także laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu: Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) oraz Gabriel Pidoux (obój). W programie koncertu nie może zabraknąć utworów patrona konkursu, dlatego też usłyszymy Toccatę na orkiestrę oraz Koncert na klarnet i orkiestrę. W repertuarze pojawią się również dzieła Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego, Johanna Nepomuka Hummela i Maurice’a Ravela. Całość wydarzenia poprowadzi Violetta Rotter-Kozera, której film Michał Spisak. Listy rozproszone zostanie wyświetlony w pałacowym Kinie Kadr na godzinę przed inauguracją 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.

Po 14 września rozpocznie się wielka muzyczna rywalizacja pod okiem polskich i zagranicznych specjalistów zasiadających w jury. Instrumentaliści, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, przejdą przez trzy etapy przesłuchań, z których ostatni będzie miał charakter wieczornych koncertów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Tegoroczny konkurs tradycyjnie zakończy się koncertem laureatów, który odbędzie się 23 września i zaprezentuje talent młodych mistrzów instrumentu.

Wstęp (na podstawie wejściówek wydawanych w Pałacu Kultury Zagłębia) na koncerty i przesłuchania jest bezpłatny.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: www.spisakkonkurs.pl

Najnowszy koncert André Rieu od 31 lipca 2018 w ponad 60 kinach

Amore„Amore – mój hołd dla miłości”, czyli najnowszy koncert André Rieu i jego Orkiestry Johanna Straussa pojawi się w ponad 60 polskich kinach. W warszawskim Kinie Praha transmisja koncertu odbędzie się 31 lipca 2018 roku o godz. 18:30.

Holenderski wirtuoz skrzypiec i jego koncerty przebojów muzyki klasycznej w pięknej scenerii średniowiecznego rynku w Maastricht, skąd pochodzi André Rieu, co roku przyciągają do miasta tłumy. To niezwykłe przeżycie dla osób w każdym wieku, pełne wzruszeń, humoru i zabawy, w barwnej oprawie kwiatów, świateł i wyszukanych kreacji występujących wykonawców. 7 lipca br. maestro zaproponował romantyczne widowisko pt. „Amore – mój hołd dla miłości”. Koncert ten zarejestrowano i od 31 lipca do 15 sierpnia będzie można go oglądać w kinach na całym świecie, w tym w 60 w Polsce.

nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na serię retransmisji wyjątkowego, letniego koncertu André Rieu oraz jego Orkiestry. Jak zawsze zabrzmią aranżacje wielkich przebojów muzyki klasycznej, ale także nowe kompozycje, przygotowane specjalnie na kolejne koncerty w Maastricht. W programie utwory Straussa, Verdiego, Pucciniego, Webbera, Rodgersa, a także słynna Kalinka i Granada.

Z okazji tegorocznego wyjątkowego koncertu André zaoferował niezwykłą możliwość złożenia jedynej w swoim rodzaju dedykacji miłosnej. Każdy z widzów mógł zadedykować walca swojej ukochanej osobie. André osobiście wybrał jedną dedykację i ogłosił zwycięzcę podczas koncertu.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista kin i terminy pokazów tutaj. Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl

Katowice | Bilety na koncerty finałowe I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego

ksNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 11-23 września 2018 roku.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to inicjatywa, mająca na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego.

Organizatorem Konkursu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, współorganizatorami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Konkurs będzie miał miejsce w Katowicach – Mieście Kreatywnym Muzyki UNESCO – w cyklu 5-letnim, w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy i kompozycja.

Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Przewidywana pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to 287 000 EUR. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach "Skrzypce" i "Śpiew" – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Finalistom w kategoriach: fortepian, skrzypce i spiew towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą w sali koncertowej NOSPR poprowadzi Alexander Humala. Koncert finałowy w kategorii kwartet smyczkowy odbędzie się w sali kameralnej. Bilety są już dostępne w kasie biletowej NOSPR oraz w systemie sprzedaży online na stronie internetowej NOSPR.

Patronat medialny nad Konkursem objęlo Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wyjątkowy Koncert Charytatywny – Orkiestra Symfoniczna The World Doctors Orchestra i pianista Krzysztof Książek

DoctorsW październiku 2018 roku po raz pierwszy w Polsce na jednej scenie wystąpi 100 lekarzy z World Doctors Orchestra i wybitny pianista Krzysztof Książek, którzy zagrają na rzecz walki z nowotworami krwi.

Z okazji dziesięciolecia istnienia w Polsce Fundacji DKMS odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia muzyczne – koncerty symfoniczne w wykonaniu Światowej Orkiestry Lekarzy. 11 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a 12 października w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, orkiestra wykona VIII Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz, chcąc podkreślić rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, po raz pierwszy zagra Uwerturę Es-dur Ignacego Jana Paderewskiego. Występ Orkiestry uświetni wybitny pianista Krzysztof Książek Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

The World Doctors Orchestra (Światowa Orkiestra Lekarzy) została założona w 2007 roku i łączy przyjemność z dobrej muzyki z globalną odpowiedzialnością społeczną w zakresie nieograniczonego dostępu do świadczeń medycznych. Dwa do trzech razy w roku setka lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów wymienia białe, lekarskie fartuchy na wieczorowe stroje i wykonuje koncert na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej. Przychody z każdego koncertu trafiają do wybranych organizacji non-profit. Założycielem zespołu i dyrygentem jest prof. dr Stefan Willich. Do tej pory lekarze z WDO zagrali już niemal 60 koncertów między innymi w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii, Kapsztadzie. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej.

Intencją wydarzenia jest pozyskanie środków na realizację celów statutowych Fundacji DKMS oraz przemówienie językiem muzyki na rzecz szerzenia idei dawstwa szpiku w Polsce i na świecie.

Patronat medialny nad koncertem charytatywnym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na https://www.dkms.pl/pl/koncertWDO 

Lipcowa odsłona VI Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego

Dolnośląski Festiwal1 lipca 2018 rozpoczęła się VI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego motywem przewodnim jest muzyka polska, „Viva la Polonia”!

"Polska i Francja – przyjaźć, miłość, tęsknota" to tytuł koncertu, którym duo Fortcello zainaugurowało tegoroczny festiwal w Pałacu Kamieniec. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska i francuski pianista Philippe Argenty przedstawili publiczości program złożony z kompozycji wpisujących się w nurty narodowe, dzieląc się przy tym ciekawymi anegdotami na tamat prezentowanego repertuaru i jego twórców. Przed koncertem muzycy spotkali się z najmłodszymi słuchaczami podczas wspólnego koncertu w formie warsztatów.

7 lipca w Kościele św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim odbędzie się mistrzowski recital organowy Jürgena Benkö, który zagra na oddanych do użytku po 10-letnim remoncie lokalnych organach. W programie koncertu niemieckiego organisty znajdą się utwory Bacha, Mendelssohna, Francka, Gigouta, a także improwizacje na tematy polskich pieśni kościelnych. Dzień później w Pałacu Żelazno wystąpi Duo del Gesu: skrzypek Arnaud Kamiński i altowiolista Krzysztof Tymendorf. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła Mozarta, Debussy'ego, Saczko, Maraisa i Haydna. Obydwa koncerty poprzedzą warsztaty dla dzieci.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Toruń | Wyniki VI Konkursu Chóralnego im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”

Per MusicamW sobotę 30 czerwca 2018 w Dworze Artusa uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród zakończyła się rywalizacja chórów w ramach VI Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam ad astra” w Toruniu.

W rywalizacji wzięło udział 9 (z 13) chórów z Czech, Norwegii, Szwecji, Węgier i Polski a zmagania konkursowe trwały dwa dni pod okiem międzynarodowego jury w składzie: Jürgen Fassbender (Niemcy). Gabor Hollerung (Węgry), Krzysztof Szydzisz (Polska). Wyłoniono w nich zwycięzców poszczególnych kategorii, spośród których trzy chóry wytypowano do udziału w konkursie o Grand Prix festiwalu. Najlepszym z najlepszych okazał się Chór Abbellimento z Czech pod dyrekcją Jarmily Novenkovej. Ten sam zespół otrzymał także nagrodę specjalną za wybitne wykonanie utworu współczesnego kompozytora. Nagrodę Grand Prix w postaci symbolicznego czeku na 2000 euro wręczył jeden z Honorowych Patronów festiwalu, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Oprócz konkursu w ramach stałej formuły „Per Musicam ad astra” chóry goszczące w Toruniu w dniach 26 czerca – 1 lipca 2018 wystąpiły z koncertami dla publiczności Torunia, Chełmży i Rogowa oraz wzięły udział w warsztatach emisji głosu i interpretacji.

Jak co roku Organizatorzy zadbali także o koncerty specjalne. Festiwal otworzył koncert JP2 in memoriam, z udziałem Chóru Astrolabium i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, poprowadzony przez Dyrektor Artystyczną festiwalu, Kingę Litowską. Z recitalem wystąpił zespół wokalny Art’n’Voices z Wejherowa a w piątkowy wieczór (29.06) spektakl muzyczny Kupalnocka, mała nocka zaprezentował Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierunkiem Krzysztofa Szydzisza. Spektakl inspirowany był słowiańskim folklorem nocy sobótki, a aranżacje części utworów przygotowała pochodząca z Torunia młoda kompozytorka Zuzanna Koziej.

Organizatorami festiwalu byli: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” w Toruniu, agencja meeting music (Niemcy) oraz Stowarzyszenie „Tumska 14” w Chełmży.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zakopane | 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

41. Dni Szymanowskiego41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbędą się w dniach 22 lipca – 29 lipca 2018 roku w Zakopanem. Podczas koncertu finałowego prawykonany zostanie utwór UKIYO-E NO. 4  Marcela Chyrzyńskiego.

Prawykonania kompozycji dokona Orkiestra Śląskich Kameralistów pod dyrekcją Roberta Kabary oraz Trio Śląskie w składzie: Joanna Domańska – fortepian, Roman Widaszek – klarnet, Tadeusz Tomaszewski – waltornia. Koncert, w programie którego znajdą się również utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Edwarda Elgara, odbędzie się 29 lipca o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Krzyża.

W programie festiwalu znajdą się ponadto kompozycje Beethovena, Bartoka, Bacha, Krumpholtza, Iberta, Schellera, Chopina, Paderewskiego, Ravela i Gershwina. Usłyszmy je w wykonaniu takich zespołów oraz solistów jak: New Music Quartet, Serhij Hryhorenko, Ewa Biegas, Grzegorz Biegas, Kamil Pacholec, Blanka Bednarz, Matthiew Bengtson, Małgorzata Wasiucionek, Piotr Sałajczyk.

Historia Dni Muzyki Karola Szymanowskiego sięga 1977 roku, kiedy to z inicjatywy Macieja Pinkwarta, kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", zorganizowano w Zakopanem pierwszy festiwal poświęcony Karolowi Szymanowskiemu. Do roku 1987 Dni odbywały się w marcu, a później we wrześniu. Począwszy od X edycji, festiwal odbywa się w lipcu, kiedy to na Podhalu Koncerty symfoniczne i kameralne organizowane były nie tylko w Atmie, ale też w zakopiańskich kościołach i galeriach. O niepowtarzalnym, indywidualnym charakterze Festiwalu decyduje połączenie muzyki klasycznej z autentyczną muzyką podhalańską, która była źródłem inspiracji Karola Szymanowskiego w ostatnim okresie jego twórczości.

Organizatorem Festiwalu jest Towarzysztwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.szymanowski.zakopane.pl/

 

Warszawa | 18. Letnie Wieczory Muzyczne "Dziekanka"

18. DziekankaUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na 18. edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – "Dziekanka 2018". Koncerty odbywają się w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 18:00.

Podczas muzycznych wieczorów usłyszymy studentów, absolwentów, pedagogów oraz gości UMFC.  Koncerty odbywają się w każdą środę lipca (4, 11, 18, 25) i sierpnia (1, 8, 15, 22, 29) w Domu Studenta „DZIEKANKA”, ul. Krakowskie Przedmieście 56/60, na dziedzińcu lub w sali koncertowej (w razie niepogody).

Dyrektorem artystycznym tej edycji jest Rektor UMFC, prof. dr hab. Klaudiusz Baran. Koncerty, jak co roku, poprowadzi Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad sezonem koncertowym UMFC 2017/2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie UMFC: http://www.chopin.edu.pl

Elbląg | Kinowe brzmienia z Tomaszem Stockingerem i Elbląską Orkiestrą Kameralną

EOKNa koniec tegorocznych wakacji Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosi melomanów do udziału w muzycznej uczcie, okraszonej słowem i obrazem. 31 sierpnia 2018 roku o godz. 19:00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu przypomnimy sobie bowiem szlagiery, które wywarły największy wpływ na kinematografię XX wieku. Zrobimy to w doborowym towarzystwie Stefana Gąsieńca, Sebastiana Perłowskiego i Tomasza Stockingera.

Orkiestra nie po raz pierwszy zmierzy się z repertuarem, który większość osób kojarzy z salą kinową. Tym razem elbląscy instrumentaliści zaprezentują utwory, które łączyły świat muzyki i świat filmu na przestrzeni kilku dekad. Najpierw, w rytmie tanga Por Una Cabeza z filmu Zapach kobiety, odkryjemy historię pewnego niewidomego podpułkownika i jego młodego opiekuna. Później, za sprawą ragtime’u The Entertainer z filmu Żądło, przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych lat 1930-tych i środowiska przedsiębiorczych złodziejaszków. Nie zabraknie także polskich akcentów. Na scenie zabrzmią walce Waldemara Kazaneckiego i Wojciecha Kilara z filmów Noce i dnie i Trędowata, Cantabile Krzesimira Dębskiego, W starym kinie Władysława Szpilmana i muzyka autorstwa Mirosława Gąsieńca do filmu Strachy.

Przewodnikami po świecie kinowych szlagierów będą uznani artyści. Koncert poprowadzi znany aktor serialowy, filmowy i teatralny, Tomasz Stockinger. Nad grą elbląskich kameralistów będzie czuwał Sebastian Perłowski, który dotychczas współpracował z takimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia, Metropolitana de Lisboa czy Sevilla Symphony Orchestra. Wtórował im zaś będzie ceniony kompozytor i pianista jazzowy, Stefan Gąsieniec.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.eok.elblag.eu

Toruń | VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”

PMAAStowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium” zaprasza na VI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per musicam ad astra”, który odbędzie się w Toruniu w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 roku.

W tym roku udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech oraz różnych regionów Polski. Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także występowały na Festiwalowych Koncertach przed publicznością w Toruniu, Chełmży i Lubiczu. Obowiązkowy program konkursowy obejmuje utwory polskich kompozytorów.

W ramach VI edycji festiwalu zaplanowane zostały dwa Koncerty Specjalne. Program artystyczny pierwszego z nich „JP II in memoriam” zaplanowany został z myślą o oddaniu hołdu Janowi Pawłowi II. Zabrzmią Thuremin holenderskiego kompozytora Maartena Spruijta oraz Ave Maria Roberta Ingallsa. Oba utwory będą wykonywane po raz pierwszy w Polsce, a Thuremin po raz pierwszy w Europie. Utwory te zabrzmią w wykonaniu Capelli Bydgostiensis oraz Chóru „Astrolabium” pod kierunkiem dyrektora artystycznego festiwalu dr hab. Kingi Litowskiej.

Drugi Koncert Specjalny zatytułowany jest „Kupalnocka, mała nocka”. W programie koncertu usłyszymy najnowsze aranżacje polskiej pieśni ludowej, które powstały na zamówienie organizatorów „Per Musicam ad Astra”. Autorką tych opracowań jest kompozytorka Zuzanna Koziej.

„Per Musicam ad Astra” obejmuje również warsztaty chóralne dla chórzystów i dyrygentów w zakresie najważniejszych elementów pracy chóru, interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego.

Zwieńczeniem festiwalu będzie Ceremonia Wręczenia Nagród, która odbędzie się 30 czerwca.

Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny, jedynie na Koncert Inauguracyjny (w Toruniu) oraz na koncert „Kupalnocka, mała nocka” obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Patronat medialny nad Festiwalem i Konkursem Chóralnym objęło Polskie centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na www.pmaa.pl 

Małopolska Akademia Talentów po raz czwarty zagości w regionie!

Małopolska Akademia TalentówCzwarta edycja festiwalu Małopolska Akademia Talentów odbędzie się w dniach 26 czerwca – 8 lipca 2018.

We wtorek 26 czerwca organizatorzy zapraszają na koncert towarzyszący z okazji uroczystego zakończenia roku szkolnego w Hali widowiskowej w Łącku. 29 czerwca w Sali ratuszowej w Nowym Sączu wystąpi duet Duo Fortecello. Polska wiolonczelistka Anna Mikulska oraz francuski pianista Philippe Argenty zaprezentują słuchaczom utwory Chopina, Debussy’ego, Bartóka oraz Servaisa. 1 lipca rozpoczną się letnie kursy muzyczne w Łącku, natomiast w środę 4 lipca po raz trzeci organizatorzy zaproponują słuchaczom formułę Archi in Chiesa w parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku, gdzie na wspólnym koncercie wystąpią: Messages Quartet, Jan Kalinowski, Piotr Lato oraz uczestnicy kursów.

Tegoroczny festiwal włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Messages Quartet w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) 5 lipca wystąpi w Limanowskim Domu Kultury, prezentując program z utworami Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego i Stanisława Moniuszki. Pianistyczny finał Małopolskiej Akademii Talentów odbędzie się 7 lipca w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żegocinie. Uczestnicy kursów muzycznych wystąpią na jednej estradzie z Bartłomiejem Kominkiem, Gajuszem Kęską oraz Markiem Szlezerem.

Festiwal i kursy muzyczne zakończą się 8 lipca wyjątkowym koncertem Orkiestry Smyczkowej Małopolskiej Akademii Talentów pod kierunkiem Jadwigi Bialic (skrzypce) z gościnnym udziałem Małgorzaty Wasiucionek oraz Oriany Masternak w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Łącku.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Partnerami 4. Małopolskiej Akademii Talentów są Gmina Łącko oraz Limanowski Dom Kultury. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym województwa Małopolskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: www.mat.festiwalmuzyczny.com 

 

Kraków | XI Festiwal Muzyczny Barbakan

BarbakanTegoroczny Festiwal Muzyczny Barbakan, organizowany w Krakowie w zabytkowej gotyckiej fortyfikacji, odbędzie się w dniach 3–6 lipca 2018 roku.

Festiwal, organizowany we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, „ożywia” zabytkowe miejsce wyjątkowym programem i wybitnymi wykonawcami, zarówno młodymi talentami, jak i doświadczonymi artystami, którzy prezentują tradycyjne i nowoczesne trendy polskiej i światowej kultury muzycznej.

Podczas koncertu inauguracyjnego „Muzyczne Krajobrazy” w wykonaniu Cracow Guitar Quartet usłyszymy m. in. Mazurki op. 50 nr 6 i nr 11 Karola Szymanowskiego. Akcent muzyki polskiej przywoła w trakcie Recitalu fortepianowego Anna Miernik, która zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Karola Szymanowskiego. W muzyczną podróż od Borodina do Piazzolli zabierze nas Maxim Salnikov (akordeon) wraz z orkiestrą Russian Camerata pod kierownictwem Andreia Kruzhkova, a w koncercie finałowym wystąpi wyjątkowy zespół Glass Duo z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Piotra Sułkowskiego. Muzycy wykonają m. in. utwór Songueira Arkadiusza Szafrańca, członka Glass Duo - jedynego polskiego zespołu zajmującego się szklaną muzyką.

Bilety do nabycia od dnia 26 czerwca w kasie Barbakanu i w punkcie informacji turystycznej InfoKraków przy ulicy św. Jana 2.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.barbakanfestiwal.pl