Polmic - FB


patronaty

Łódź | V Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów

PianistyczneForum 12 4 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych OPERATIVA i Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi zapraszają w dniach 12-13 kwietnia 2024 na V edycję Pianistycznego Forum Młodych Pedagogów. W ramach dwudniowego wydarzenia młodzi wykładowcy z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia podzielą się swoją wiedzą z zakresu literatury pianistycznej i gry na fortepianie podczas wykładów i lekcji otwartych. Każdy dzień Forum zwieńczy koncert z ich udziałem. Zabrzmią kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Karola Szymanowskiego. Obowiązuje wstęp wolny!

Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów jest cyklicznym wydarzeniem, które zainicjowane zostało w 2017 roku przez obecnego Dziekana Wydziału Wykonawstwa Instrumentalnego dr. hab. Wojciecha Kubicę, prof. AM z Katedry Fortepianu łódzkiej Akademii Muzycznej. Ideą Forum są wymiana oraz konfrontacja wiedzy i doświadczeń młodych polskich pianistów, wyrastających z odmiennych ośrodków i szkół pianistycznych.

Wśród tegorocznych pedagogów Forum znaleźli się cenieni młodzi pianiści, laureaci wielu konkursów, których nazwiska pojawiają się w programach najważniejszych instytucji muzycznych i sal koncertowych w Polsce.

Czytaj więcej: Łódź | V Pianistyczne Forum Młodych Pedagogów

Warszawa | "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej": Marek Bracha

LekcjeMuzyki 12 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 kwietnia 2024 o godz. 19.00 widzimy się na kolejnym koncercie cyklu "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej". Spotkanie-koncert z pianistą Markiem Brachą będzie poświęcone wszystkim tajemnicom mazurków.

W ramach cyklu, w mniej formalnej atmosferze, wybitni przedstawiciele sceny muzycznej, związani także z ZPSM Nr 1 w Warszawie, dzielą się z publicznością nie tylko swoją muzyką, ale też swoją refleksją o muzyce... i nie tylko.

Czytaj więcej: Warszawa | "Lekcje Muzyki" w "Nowej Miodowej": Marek Bracha

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Muzyka z Io

TimelessFestival 15 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wydarzeniem finałowym 1. Timeless Film Festival Warsaw będzie pierwsze wykonanie na żywo wielokrotnie nagradzanej muzyki Pawła Mykietyna do filmu "Io" 15 kwietnia 2024 o godz. 19.30. W Filharmonii Narodowej wystąpi Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy.

Muzyka do filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego stanowi organiczną część opowieści o samotniczej podróży osiołka przez Europę, o okrucieństwie, obojętności, ale też pragnieniu dobra. Za swoją ścieżkę dźwiękową Mykietyn otrzymał Cannes Soundtrack Award, Europejską Nagrodę Filmową za muzykę do pełnometrażowego filmu fabularnego oraz nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Muzyka z Io

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: XYLOS

TimelessFestival Xylos 14 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji 100-lecia filmu podczas Timeless Film Festival Warsaw będzie można zobaczyć "Portiera z hotelu Atlantic" (1924) w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua ze specjalnie skomponowaną na tę okazję muzyką. 14 kwietnia 2024 o godz. 19.00 w Muzeum POLIN do filmu zagra zespół XYLOS, który tworzą znakomici muzycy: Piotr Domagała (gitara akustyczna i elektryczna), Darius Klišys (birbyn, elektronika) i Marek Toporowski (klawesyn).

Artyści reprezentują różne światy i nurty - jazz, muzyka improwizowana, muzyka dawna - ale łączy ich zamiłowanie do kina niemego. Film "Portier z hotelu Atlantic" to jeden z najbardziej wzruszających portretów zwykłego człowieka w historii kina. W muzyce do filmu, stworzoną przez polsko-litewski zespól, usłyszymy zarówno renesansowe pieśni oparte na motywach ludowych, jak i eksperymenty z wykorzystaniem brzmień elektronicznych.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/portier-z-hotelu-atlantic/ 

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 14 4 24Fenomenalna wrocławska grupa Małe Instrumenty dwukrotnie wystąpi podczas 1. Timeless Film Festival Warsaw w Muzeum POLIN! Wykona na małych instrumentach, pochodzących z ich unikatowej kolekcji, muzykę do filmu Friedricha W. Murnaua "Faust" (13 kwietnia 2024 o godz. 16.00) oraz stworzy oprawę muzyczną do zestawu trzech średniometrażowych perełek mistrza filmowej komedii Bustera Keatona (14 kwietnia o 12.00).

13 kwietnia widzowie obejrzą cyfrowo odrestaurowaną wersję przełomowej rekonstrukcji "Fausta" Friedricha W. Murnaua, dzięki której niedoceniany wcześniej jego film, reprezentujący nurt kina grozy, zyskał w 1999 roku drugie życie. Jak podkreśla Paweł Romańczuk, założyciel Małych Instrumentów: „muzyka do Fausta będzie okazją do stworzenia ilustracji abstrakcyjnej i mrocznej, którą przełamiemy jednak groteską mikrodźwiękowych napięć i dramatów”.

"Jeden tydzień", "W teatrze" i "Elektryczny dom" to prawdziwe perełki: krótkie filmy Keatona wciąż pozostają opowiastkami aktualnymi, obezwładniającymi kreatywnością i rozmachem inscenizacji. Odzwierciedli to muzyka pełna eksperymentów: „Do zestawu krótkich filmów Bustera Keatona zagramy zgodnie z ich charakterem, podkreślając dynamiczną akcję, szybkie zmiany scenerii i sytuacji oraz dowcipne zaskoczenia. Dużą inspiracją jest dla nas film Elektryczny dom z 1922 roku, kipiący od „nowoczesnych” wynalazków infrastruktury domowej, która znajdzie swoje odzwierciedlenie w muzyce wykonanej na mechanizmach dźwiękowych powstałych w pracowni Małych Instrumentów”.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Małe Instrumenty

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Josef Van Wissem

TimelessFestival 13 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Josef Van Wissem, holenderski kompozytor, lutnista i gitarzysta, zagra 13 kwietnia 2024 roku o godz. 20.30 w Muzeum POLIN do legendarnej ekranizacji "Upadku domu Usherów" (Francja 1928), zrealizowanej przez urodzonego w Warszawie Jeana Epsteina.

Wissem, od lat nagrywający płyty z Jimem Jarmuschem, twórca muzyki filmowej (napisał m.in. ścieżkę dźwiękową do produkcji "Tylko kochankowie przeżyją") zdecydował się skomponować własną kompozycję do filmu niemego, którego podstawą jest "gotycka baśń" Edgara Allana Poego. Będzie to próba muzycznej redefinicji klasyki filmowej.

Opowiadanie Poego jest bogate i niezwykle sugestywne, a muzyka nada tej surrealistycznej wizji wymiaru nowoczesnego: muzyczny minimalizm Wissema będzie wspaniale współgrać z wyobraźnią Epsteina.

Więcej: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/upadek-domu-usherow/ 

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: filmy Germaine Dulac i improwizacje Dobrawy Czocher

TimelessFestival 12 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wiolonczelistka Dobrawa Czocher 12 kwietnia 2024 roku o godz. 20.00 w Muzeum POLIN połączy klasykę z nowoczesnymi brzmieniami podczas seansu surrealistycznych filmów francuskiej reżyserki Germaine Dulac z lat 20. XX wieku.

Germaine Dulac była pionierką filmu surrealistycznego. Jej dwa najsłynniejsze filmy - "Muszelkę i pastora" oraz "Uśmiechniętą panią Beudet" - będzie można zobaczyć podczas 1. Timeless Film Festival Warsaw z muzyką na żywo. Wykona ją wiolonczelistka i kompozytorka Dobrawa Czocher, której muzyka również ma często oniryczny wymiar.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/filmy-germaine-dulac/ 

Cmolas | Inauguracja serii koncertowej „Patriotycznie w podkarpackich dworach”

Patriotycznie 12 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów po raz kolejny zaprasza na serię wydarzeń artystycznych "Patriotycznie w podkarpackich dworach", które odbędą się w podkarpackich instytucjach kultury w dniach 12 kwietnia - 14 czerwca 2024. Wstęp bezpłatny!

Ten unikatowy projekt ma na celu ukazanie sztuki jako materialnego świadectwa bohaterstwa Narodu Polskiego. Koncert inaugurujący tegoroczną edycję będzie miał miejsce 12 kwietnia o 16.00 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie. W wykonaniu znakomitych polskich artystów - Ewy Leszczyńskiej (sopran) i Mateusza Kowalskiego (gitara) - zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Ideą koncertów jest również przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzyczno-literackich, a więc zaproszony do udziału w wydarzeniu aktor Łukasz Stawarczyk zaprezentuje fragmenty dzieł Brunona Bielawskiego i Elizy Orzeszkowej.

Czytaj więcej: Cmolas | Inauguracja serii koncertowej „Patriotycznie w podkarpackich dworach”

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: japoński GIFT

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 11 4 24Japońska kompozytorka i multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi, autorka ścieżki dźwiękowej do Oscarowego Drive my car, 11 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w Muzeum POLIN wykona muzykę do „współczesnego filmu niemego” GIFT (reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia 2023).

Eiko Ishibashi była inicjatorką powstania nowych produkcji filmowych: reżyser Ryûsuke Hamaguchi dał się poprowadzić eterycznej i niepokojącej muzyce Ishibashi, stanowiącej źródło opowieści. Efektem ich współpracy są dwa filmy: GIFT - „współczesny film niemy”, który przypomina o sugestywnej sile dźwięków zdolnych do odkrywania nowych pokładów wrażeń i emocji, oraz pełnometrażowy film kinowy Zła nie ma (Evil Does Not Exist) – pokazujący interakcje człowieka i natury. Ten ostatni, zaprezentowany po raz pierwszy na festiwalu w Wenecji (2023), zdobył Wielką Nagrodę Jury.

Projekt GIFT będzie miał swoją polską premierę właśnie dzięki 1. Timeless Film Festival Warsaw. O wyjątkowości projektu stanowi fakt, że jest on prezentowany wyłącznie z muzyką na żywo, wykonywaną przez jej twórczynię Eiko Ishibashi.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: japoński GIFT

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Wim Mertens

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFestival 10 4 24

Światowej sławy belgijski kompozytor, pianista i gitarzysta Wim Mertens po raz pierwszy wystąpi w Warszawie, wykonując własną muzykę filmową, dzięki 1. Timeless Film Festival Warsaw. 10 kwietnia 2024 o godz. 20.00 w Muzeum POLIN wystąpi w potrójnej roli: kompozytora, pianisty i śpiewaka, używając stworzonego przez siebie języka...

Usłyszymy muzykę m.in. z "Brzucha architekta" Petera Greenawaya, "Fiesty" Pierre’a Boutrona, "Między złem a głębokim błękitnym oceanem" Marion Hänsel.

Obecnie Mertens jest zaliczany, obok Philipa Glassa i Michaela Nymana, do czołowych twórców muzyki minimalistycznej. Zagrał niezliczone koncerty jako solista oraz wraz ze swoim zespołem w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, Japonii, Tajlandii i Rosji. Skomponował i wykonał muzykę do męskiej kolekcji Christiana Diora podczas pokazu mody w 2008 roku w Paryżu. Począwszy od swojego debiutu płytowego w 1980 roku, zatytułowanego "For Amusement Only" wziął udział w nagraniu ponad 65 albumów. Wim Mertens jest cenionym twórcą muzyki teatralnej i filmowej; skomponował ścieżki dźwiękowe również do filmów niemych "Kobieta znikąd" Louisa Delluca i "The Land Beyond the Sunset" Harolda Shawa.

Czytaj więcej: Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: Wim Mertens

VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego 2024

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Konkurs Perkowskiego 24Fundacja na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu ogłaszają VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego. Przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych w Polsce oraz dla kompozytorów urodzonych nie wcześniej niż w 2002 roku. Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu nawiązującego do jednej z części dawnej suity barokowej. Prace należy nadsyłać drogą mailową do 29 sierpnia 2024 roku do godziny 23:59.

Konkurs ma na celu przywrócenie klawesynu do roli instrumentu solowego oraz podkreślenie wagi gatunków, form i technik powstałych w epoce baroku.

Wykonają utwory szkolne zespoły i soliści, więc stopień trudności musi uwzględniać możliwości uczniów szkoły muzycznej II stopnia. Instrumentem solowym będzie klawesyn francuski, 1-manułowy z dwoma rejestrami oktawowymi.

Czas trwania utworu: 4 - 7 minut.

Czytaj więcej: VII Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego 2024

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: "Furman śmierci" Sjöströma i muzyka organowa

Timeless Festival 9 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 w ramach 1. Timeless Film Festival Warsaw obejrzymy w Filharmonii Narodowej szwedzki film niemy Furman śmierci Victora Sjöströma oraz usłyszymy przygotowaną specjalnie na zamówienie festiwalu kompozycję Ellen Arkbro na organy. To pierwsza okazja od kilku dekad, by obejrzeć w Warszawie film niemy wpisujący się w nurt kina grozy z muzyką organową na żywo.

Główna rolę w filmie zagrał sam reżyser; wykorzystał również eksperymenty z obrazem i światłem - odkryte wówczas efekty specjalne i wielokrotne ekspozycje: nagrane postaci, duchy i widma nakładają się na siebie w tej samej przestrzeni.

Ten sugestywny moralitet o odkupieniu i miłosierdziu zainspirował szwedzką kompozytorkę i organistkę Ellen Arkbro, która stworzyła własną muzyczną interpretację metafizycznego horroru z 1921 roku.

Informacje o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/furman-smierci/ 

Berlin | Moniuszko w Berlinie po raz trzeci w wykonaniu artystów poznańskiego Teatru Wielkiego!

StrasznyDwor 22 4 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Halka”, „Paria, a teraz „Straszny dwór” – przed nami trzecie, koncertowe wykonanie opery patrona poznańskiego Teatru Wielkiego w słynnej Filharmonii Berlińskiej. Jedno z najsłynniejszych dzieł operowych Stanisława Moniuszki zabrzmi w stolicy Niemiec 22 kwietnia 2024 roku o godz. 19:00.

„Straszny dwór”, który tym razem wybrzmi w Filharmonii Berlińskiej, przez lata niósł pocieszenie i nadzieję na pokonanie zaborców, a także był muzycznym zapisem niełatwej polskiej historii. Koncertową wersję opery zaprezentują cenieni soliści, m.in: Ruslana Koval (Hanna), Gosha Kowalinska (Jadwiga), Piotr Kalina (Stefan) i Stanislav Kuflyuk (Miecznik). Za pulpitem dyrygenckim stanie Marco Guidarini, włoski dyrygent, wielki admirator twórczości Moniuszki, który właśnie od „Strasznego dworu” zaczął przygodę z muzyką polską.

Powrót do Berlina z kolejną koncertową odsłoną opery Moniuszki wpisuje się w strategię promocji za granicą dorobku patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu i ma w sobie nawiązenie do historii: Moniuszko spędził w mieście nad Sprewą trzy lata (1837-1840), rozwijając kompozytorski kunszt w słynnej Singakademie.

Czytaj więcej: Berlin | Moniuszko w Berlinie po raz trzeci w wykonaniu artystów poznańskiego Teatru Wielkiego!

Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

MalopolskaAkademia 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Małopolska Akademia Talentów to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 28 czerwca - 6 lipca 2024 w Łącku w Małopolsce, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae”. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego organizatorzy uruchomili program stypendialny na uczestnictwo w tegorocznej edycji. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 czerwca.

Małopolska Akademia Talentów to kursy muzyczne dla młodych instrumentalistów, którzy chcą poszerzyć swoje muzyczne horyzonty oraz doskonalić swoje umiejętności pod okiem znanych pedagogów. Uczestnicy mają okazję do pracy z nimi podczas indywidualnych lekcji i wspólnych koncertów.

W tym roku kursy poprowadzi dziesięcioro pedagogów: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Bartłomiej Kominek (duety fortepianowe), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce), Marek Żebrowski (fortepian).

Czytaj więcej: Łącko | X Małopolska Akademia Talentów

Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Opowiedz 20 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz 100. rocznicy założenia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej obchodzi kreatywnie i zaprasza na rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę”. W sobotę 20 kwietnia 2024 o godz. 11:00 po raz kolejny odbędą się w MAL Kłobucka 14, we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”. Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom.

Warsztaty poprowadzą: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - twórcy projektu, oraz ich muzyczny gość Marta Maslanka, znakomita multiinstrumentalistka, która zagra na cymbałach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie