Polmic - FB


patronaty

Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab

Hashtag Lab 4 kwietniaPatronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Od 10 lat Hashtag Ensemble niestrudzenie odkrywa nowe sposoby współtworzenia muzyki. Podczas koncertu „#10 Meaning Detected" 4 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 zespół zagra utwory zadedykowane solistom, dzięki którym powstają różnorodne projekty Hashtag Lab. Odbędzie się również premiera płyty „Futility” (Kairos) z muzyką Rafała Zapały.

Wystąpią: Marta Piórkowska (skrzypce), Dominik Płociński (wiolonczela), Magdalena Kordylasińka-Pękala (perkusja) i Oliwier Andruszczenko (klarnet).

Jako pierwsza w ich wykonaniu zabrzmi kompozycja Kwadraty na trójkąty Rafała Zapały, która znalazła się na nowej płycie „Futility”, zawierającej zestaw kompozycji partycypacyjnych, włączających publiczność w proces wykonania tej muzyki na żywo.

Czytaj więcej: Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab

Program Rezydencji Kompozytorskich SPMK i ZAiKS

Rezydencje KompozytorskiePatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają do udziału w programie Rezydencji Kompozytorskich twórców, którzy urodzili się przed 1999 rokiem. Wnioski w formie elektronicznej wraz z wymaganymi załącznikami należy składać do 8 kwietnia 2024 roku.

W ramach Rezydencji w latach 2024-2025 kompozytorzy stworzą dwa utwory kameralne.

Złożone wnioski będzie oceniało jury w składzie: dr hab. Monika Gardoń-Preinl, prof. AMKP, dr hab. Katarzyna Budnik, prof. UMFC, dr hab. Bartosz Koziak, prof. AMFN, dr hab. Piotr Lato, prof. AMKP oraz przedstawiciel ZAiKS dr Mateusz Śmigasiewicz. Do udziału w tej edycji programu zostaną zaproszone 3 osoby.

Czytaj więcej: Program Rezydencji Kompozytorskich SPMK i ZAiKS

Katowice | Via crucis na Wielki Piątek

NOSPR 29 3 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W Wielki Piątek NOSPR zaprasza do swojej siedziby na koncert „Via crucis" 29 marca o godz. 19.30 z udziałem Chóru Polskiego Radia - Lusławice, Doroty Strączek, Jose Vidala, Macieja Cetnarskiego i pianisty Tymoteusza Biesa pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

Artyści zaprezentują pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego Ludu mój ludu, Jezu Chryste, Panie miły i Krzyżu Chrystusa z cyklu Z pieśni kościelnych oraz Via Crucis - najważniejsze dzieło sakralne Franza Liszta, jedną z ostatnich kompozycji węgierskiego twórcy. Głęboki dramatyzm i ekspresja wyrazu tych dzieł odzwierciedli szczególną atmosferę tego dnia oraz tajemnicę drogi krzyżowej.

Koncert Chóru Polskiego Radia został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/chor-polskiego-radia 

Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowy

Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowyPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szymanowski i Pergolesi – Cardim i Klug. Dwie poruszające choreograficzne interpretacje Stabat Mater zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na Scenie pod Pegazem z muzyką na żywo 5 i 6 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00.

„Od cierpienia i żałoby po afirmację życia. Od wstrzymującego oddech poczucia straty po akceptację tego, co przynosi los. Przyjmij smutek, przeżyj żałobę, pozwól sobie na bezradność" – mówi Daniela Cardim, choreografka pierwszej części spektaklu.

Dla Edwarda Cluga – odpowiedzialnego za drugą część przedstawienia – Stabat Mater w ujęciu Giovanniego Battisty Pergolesiego to hymn na cześć kobiet, gdzie czułość i delikatność łączy się z poświęceniem i oddaniem.

Dzieła wykonają balet, soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Czytaj więcej: Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowy

Opole | Ach, jak przyjemnie!

Opole | Ach, jak przyjemnie! - koncert w FilharmoniiPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polak i Francuz. Pierwszy z nich – pionier jazzu w Polsce. Drugi zaś to jeden z czołowych przedstawicieli muzycznego impresjonizmu. Dwóch kompozytorów, dwie części wieczoru – w tym układzie, to właściwie dwa koncerty podczas jednej wizyty w Filharmonii Opolskiej, 12 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00.

Henryk Wars w świadomości Polaków funkcjonuje przede wszystkim jako autor muzyki do znanych piosenek Ach, jak przyjemnie, Już taki jestem zimny drań czy Miłość ci wszystko wybaczy, ale wielkim niedopatrzeniem byłoby zamknąć go jedynie w tych rozrywkowych ramach. Działając w Los Angeles tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i utwory symfoniczne. Z tego okresu pochodzi jednoczęściowy Koncert fortepianowy, oraz rysujące krajobraz ruchliwego miasta Szkice miejskie. Suita orkiestrowa składa się z trzech części: Wieżowce, Blues śródmiejski i Autostradowe scherzo.

Czytaj więcej: Opole | Ach, jak przyjemnie!

Wrocław | Reunification

Wrocław | ReunificationPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Yaroslav Shemet, znakomity polsko-ukraiński dyrygent, pełni obecnie funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej oraz dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej. W programie jego koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską 5 kwietnia 2024 o godz. 19.00 znalazły się dzieła trzech kompozytorów: poemat symfoniczny Zjednoczenie Borysa Latoszyńskiego, II Koncert skrzypcowy D-dur KV 211 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz II Symfonia B-dur Karola Szymanowskiego. Wraz z orkiestrą wystąpi legendarny Krzysztof Jakowicz.

Napisana w latach 1909–1910 II Symfonia Szymanowskiego to jeden z najwybitniejszych utworów reprezentujących pierwszą fazę twórczości tego kompozytora, kiedy pozostawał jeszcze pod wpływem muzyki Richarda Straussa i Maxa Regera. Prawykonanie odbyło się w 1911 roku w Warszawie, a symfonia prędko zabrzmiała także w Wiedniu, Lipsku, Monachium i Krakowie, gdzie przyjmowano ją entuzjastycznie. Chociaż zbudowana jest z dwóch części, to zawierają one w sobie tradycyjne cztery ogniwa symfoniczne.

Czytaj więcej: Wrocław | Reunification

Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

MusicaModerna 4 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bogaty program koncertów kameralnych, elektronicznych czy audiowizualnych stworzy świetne warunki do spotkań z najnowszą muzyką związanych z Łodzią kompozytorów młodego pokolenia oraz z gościem specjalnym wydarzenia. Organizatorami wiosennej edycji 83. Festiwalu Musica Moderna w dniach 16 kwietnia – 14 maja 2024 roku są Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Zespół muzyki nowej łódzkiej Akademii SoundCheck– New Music Ensemble pod kierownictwem Macieja Koczura zaprezentuje podczas koncertu inauguracyjnego nowe utwory Rafała Augustyna, Wojciecha Glądysa, Andrzeja Kwiecińskiego, Jacka Sotomskiego i Marty Śniady.

"Muzyka Strun" (22.04) – to tytuł wykładu i koncertu dr. hab. Wojciecha Błażejczyka – gościa specjalnego Festiwalu, kierownika Chopin University Electronic Music Studio.

Czytaj więcej: Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

Jastrzębie-Zdrój | I Kursy Pianistyczne

Kursy Pianistyczne w Jastrzębiu-ZdrojuPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 1–5 maja 2024 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się I Kursy Pianistyczne. Wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz dla studentów. Zapisy trwają do 19 kwietnia 2024 roku.

Program zawiera m.in. lekcje indywidualne, zajęcia z czytania a vista, wykłady oraz warsztaty z realizacji nagrań audio-wizualnych. Kursy mają na celu przygotowanie uczniów do konkursów, a także egzaminów wstępnych do szkół muzycznych II stopnia oraz na uczelnie wyższe. Organizatorzy oferują dostęp do sal ćwiczeniowych wyposażonych w bardzo dobrej klasy instrumenty.

Podczas koncertu podsumowującego kursy w wykonaniu uczniów zabrzmi muzyka różnych epok i styli, w tym dzieła polskich twórców XX-XXI w.

Czytaj więcej: Jastrzębie-Zdrój | I Kursy Pianistyczne

Premiera albumu “TIKTIN”

Tiktin 22 3 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Album TIKTIN, który ukaże się 22 marca 2024 roku nakładem Orphée Classics, to muzyka Mieczysława Wajnberga, Andrzeja Panufnika i Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu skrzypaczki Marii Sławek, Lutosławski Quartet i kontrabasisty Tomasza Januchty.

Utwory zostały zarejestrowane podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie – jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce.

“Tego albumu by nie było, gdyby nie kilkadziesiąt osób, które zdecydowały się wesprzeć realizację mojego marzenia za pomocą internetowej zbiórki. Jestem im za to bardzo wdzięczna. To dzięki nim zarejestrowane wówczas dźwięki mogą trafić do szerszej publiczności” – mówi Maria Sławek, skrzypaczka i pomysłodawczyni projektu “TIKTIN”..

Czytaj więcej: Premiera albumu “TIKTIN”

Warszawa | I Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFilmFest 248 festiwalowych dni, 300 seansów, 130 pełnych metraży i 80 filmów krótkometrażowych pochodzących z 31 krajów, a także 11 koncertów filmowych znajdą się w programie pierwszej edycji Timeless Film Festival Warsaw, który odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia 2024 roku. Kompozytorzy zaprezentują własne muzyczne interpretacje filmów i nadadzą ponadczasowym dziełom nowy wymiar. Koncerty filmowe odbędą się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz Muzeum POLIN.

8 kwietnia w Filharmonii Narodowej festiwal otworzy seans Męczeństwa Joanny d'Arc (La Passion de Jeanne d'Arc, reż. Carl Th. Dreyer, Francja 1929), któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana specjalnie dla festiwalu przez Stefana Wesołowskiego i wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej.

Również w Filharmonii Narodowej 9 kwietnia odbędzie się pokaz arcydzieła Furman śmierci Victora Sjöströma (Körkarlen, Szwecja 1921), którego interpretację na organy przygotowała szwedzka organistka i artystka dźwiękowa Ellen Arkbro.

Belgijski kompozytor i pianista Wim Mertens, zaliczany do czołowych twórców minimalizmu, po raz pierwszy wystąpi w Warszawie i zagra w POLIN własną muzykę filmową 10 kwietnia.

Czytaj więcej: Warszawa | I Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina

II Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!"

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Virtuoso - konkurs instrumentalnyFundacja AULOS zaprasza do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!", który odbędzie się w dniach 15-30 kwietnia 2024 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 kwietnia. Tegoroczna edycja zaplanowana jest w formule online (polegającej na przesyłaniu nagrań).

Konkurs ma na celu m.in. popularyzację muzyki klasycznej, promowanie młodych artystów, stworzenie uczniom przestrzeni do prezentacji własnej osobowości artystycznej oraz podnoszenie poziomu nauczania. Adresowany jest do uczniów szkół muzycznych I i II stopnia.

Uczestnicy mają nagrać dwa zróżnicowane utwory.

W konkursie można się zgłosić w maksymalnie dwóch spośród czterech dostępnych kategorii:

Czytaj więcej: II Ogólnopolski Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia „VIRTUOSO!"

Gdańsk | Polski Chór Kameralny: koncert pamięci Edwarda Pałłasza

Kontrasty 23 3 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu "Kontrasty", który odbędzie się 23 marca 2024 roku w Dworze Artusa w Gdańsku, Polski Chór Kameralny zaprezentuje utwory jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, Edwarda Pałłasza, a także trzy motety lipskiego kantora. Kontrast będzie miał kilka wymiarów, a jeden z nich ujawni się silnie w konstrukcji repertuaru przygotowanego przez Jana Łukaszewskiego.

Edward Pałłasz - muzykolog, wykładowca, organizator życia muzycznego - był współtwórcą legendarnych już teatrów studenckich Bim Bom, działającego w Gdańsku, oraz STS (Studencki Teatr Satyryczny), dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia, zastępcą dyrektora Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Był osobą, która wywarła niebagatelny wpływ na kształt kultury muzycznej naszego kraju. W wyjątkowym wnętrzu Dworu Artusa zabrzmią jego Trzy pieśni żałobne oraz Et...

Czytaj więcej: Gdańsk | Polski Chór Kameralny: koncert pamięci Edwarda Pałłasza

Zielona Góra | IV Wielkanocny Festiwal Kameralny

IV Wielkanocny Festiwal KameralnyPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na 4. edycję Wielkanocnego Festiwalu Kameralnego, który odbędzie się w dniach 23-27 marca 2024 roku w trzech wspaniałych zielonogórskich instytucjach: Galerii BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej i w Pałacu w Starym Kisielinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas tegorocznego Festiwalu zaplanowano występy światowej sławy polskich instrumentalistów.

Sinfonia Varsovia String Quintet zaprezentuje dzieła Luigiego Boccheriniego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. W repertuarze koncertu Polish Violin Duo znajda się kompozycje czeskich i węgierskich twórców. Duet Aleksander Kobus (trąbka) i Monika Hanus (fortepian) w całości poświęcą swój występ muzyce polskiej: Agaty Zubel i Mirosława Gąsieńca. Natomiast Magdalena Bojanowicz wykona wiolonczelowe utwory Johanna Sebastiana Bacha.

Szczegółowy program: https://spmk.com.pl/projekt/wielkanocny-festiwal-kameralny-4-edycja/ 

Solec Kujawski | VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy

KonkursAkordeonowy 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Edukacja Muzyczna Drogą Sukcesu ogłasza VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy, który skierowany jest do uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz studentów I i II roku Akademii Muzycznych (studia I stopnia). Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w aulach im. Kazimierza Serockiego oraz im. Ireny Santor w Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim w dniach 15-16 maja 2024 roku. Termin dokonywania zgłoszeń upływa 12 kwietnia.

Udział w Konkursie mogą wziąć soliści oraz jednorodne zespoły akordeonowe (od duetu do orkiestry), prezentując dowolny repertuar. Jury w międzynarodowym składzie będzie pracować pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Kaszuby.

W trakcie konkursu odbywać się będzie wystawa instrumentów włoskich firm Scandali, Bugari, Zero Sette oraz Pigini.

Laureaci Konkursu otrzymają dyplomy laureatów oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy uczestnictwa i bezpłatne wejściówki do soleckiego JURAPARKU.

Czytaj więcej: Solec Kujawski | VI Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy

Warszawa | Piosenniczek dla dzieci i rodziców w Hashtag Lab

Piosenniczek w Hashtag LabiePatronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mikro-senki kołysankowe i te literackie, te musicalowe i te do zabawy, w których przyjemnie będzie potupać i obudzić nasze ciała z drzemek, wraz z dziećmi i rodzicami zaśpiewają 23 marca 2024 roku o godz. 10.00 i 12.00 w warszawskim Hashtag Lab Marta Grzywacz i Maciej Nerkowski, a towarzyszyć im będą pianista Krzysztof Kozłowski oraz Anna Szawiel - autorka scenariusza.

Piosenki poprzedzać będą dźwiękowe zagadki, które poruszą wyobraźnie i zestroją z audiosferą koncertu - głównym tematem będzie nadchodząca wiosna. Zabrzmią m. in. utwory duetów: Jerzy Ficowski i Władysław Sławiński, Stanisław Szydłowski i Jerzy Wasowski, Julian Tuwim i Jarek Kordaczuk, Anna Kierkosz i Agnieszka Widlarz.

Czytaj więcej: Warszawa | Piosenniczek dla dzieci i rodziców w Hashtag Lab