Polmic - FB


patronaty

Wrocław | Nokturn i Tarantella

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu kameralnego w Narodowym Forum Muzyki 9 czerwca 2022 o godz. 19.00 zabrzmią dzieła kompozytorów polskich, brytyjskich i czeskich w wykonaniu znakomitej pianistki Sophie Pacini i Szymanowski Quartet.

Nokturn i Tarantella op. 28 Karola Szymanowskiego to dzieło należące do lżejszego nurtu w twórczości tego kompozytora, w oryginale przeznaczone na skrzypce i fortepian. Jest to pastisz popularnych w XIX wieku wirtuozowskich utworów będących stylizacją muzyki cygańskiej i włoskiej. Szymanowski stworzył dzieło łączące przeciwieństwa. Z jednej strony mamy tu nawiązanie do utworów popularnych, nie zawsze najwyższych lotów, z drugiej zaś strony nawiązania te nie wykluczają stosowania przez kompozytora nowoczesnego języka dźwiękowego. W rezultacie powstało dzieło efektowne, pełne humoru i inwencji.

Usłyszymy również ascetyczny, surowy, zwięzły, a jednocześnie pełny emocji III Kwartet smyczkowy op. 94 Benjamina Brittena i II Kwintet fortepianowy op. 81 Antonína Dvořáka – jedno z arcydzieł przeznaczonych na ten skład.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8895 

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: finał cyklu koncertowego

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR11 czerwca 2022 o godz. 18.00 na zaproszenie Kwartetu Śląskiego Joanna Freszel, Łukasz Krupiński i Elżbieta Mrożek-Loska wystąpią podczas koncertu finałowego cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”. W siedzibie NOSPR zabrzmią Audycja VI Andrzeja Krzanowskiego oraz IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena (oprac. na fortepian i kwintet altówkowy).

Audycję VI na sopran i kwartet smyczkowy Krzanowski stworzył z okazji stulecia urodzin Karola Szymanowskiego w 1982 roku. Po Beethovenie to drugi niezwykle ważny kompozytor dla tego twórcy.

Jak zaznacza autor cyklu koncertowego Arkadiusz Kubica, „Cykl utworów pod wspólnym tytułem Audycje jest niezwykłym z różnych powodów, ale chyba na najistotniejszą sprawę zwróciła uwagę żona kompozytora Grażyna, mówiąc, że Audycje są komentarzami do toczącej się wtedy teraźniejszości i do tego, co rozgrywało się w najdalszych zakamarkach duszy kompozytora. Użyte teksty Juliusza Słowackiego z Ody do wolności, Hymnu i Do matki są niezwykle wymowne i silnie wybrzmiewają w partii sopranowej. Kwartet smyczkowy odwołuje się do twórczości samego Krzanowskiego (autocytat II Kwartetu) i do twórczości Karola Szymanowskiego (początek I Kwartetu w kadencjach skrzypcowych). Całość kończy szept sopranu: „Słuchaj nas Matko Boża”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-joanna-freszel-pokolenie-51-na-70-lecie-urodz 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Szymanowski, Mozart, Skoryk i Bacewicz

polmicPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

18 czerwca 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykona I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, Symfonię nr 41 „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta, Uwerturę na orkiestrę Grażyny Bacewicz oraz Melodię Myrosława Skoryka.

Solistką będzie znakomita skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, m.in. III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. W 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego, umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Koncertuje jako solistka i kameralistka na najważniejszych estradach wielu krajów. Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza.

Piotr Maculewicz

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Gdańsk | „Nie ma wolności bez solidarności”

POLMICPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

12 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 koncertem „Nie ma wolności bez solidarności” Teatr Otwarty w Gdańsku uczci 35. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Trójmiasta i 40. rocznicę delegalizacji Związków Zawodowych „Solidarność”. Z uwagi na charakter wydarzenia na miejsce jego realizacji organizatorzy zaplanowali Historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej. Wstęp na koncert jest wolny!

Temu szczególnemu wydarzeniu patronują: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Gdański – ks. Tadeusz Wojda, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W programie wydarzenia znajdą się fragmenty Homilii Pomorskich z dwóch pielgrzymek Jana Pawła II do Trójmiasta (1987, 1999), utwory fortepianowe i pieśni Fryderyka Chopina, utwory dedykowane Papieżowi Polakowi oraz pieśni zajmujące w sercu Jana Pawła II szczególne miejsce.

Czytaj więcej: Gdańsk | „Nie ma wolności bez solidarności”

Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

POLMICPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Piąta edycja chóralnych zmagań odbędzie się 11 czerwca 2022 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, popularnie zwanym perłą w Koronie Podlasia. Wystąpi 30 chórów z całej Polski. Odbędą się ponadto warsztaty dla dyrygentów i delegacji poszczególnych chórów.

Konkurs podzielony będzie na 7 kategorii, w tym chóry jednorodne, mieszane i parafialne. Jury złożone z doświadczonych chórmistrzów oceniać będzie między innymi kulturę brzmienia, interpretację, dobór repertuaru, agogikę, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Dla najlepszych przygotowano szereg nagród. Na zwycięzcę czeka Grand Prix i nagroda pieniężna wysokości 5 000 zł. Przewidziana jest również nagroda specjalna Burmistrza Miasta Tykocin za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego i nagroda specjalna dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta.

Czytaj więcej: Tykocin | V Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”

Warszawa | „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICBiuro Kultury m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie JAX serdecznie zapraszają na cykl letnich koncertów muzyki klasycznej zatytułowany „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”. Koncerty odbędą się 12, 19 i 26 czerwca 2022 roku w wybranych kościołach znajdujących się na terenie m.st. Warszawy. W repertuarze najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej i organowej.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Każdemu z koncertów towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze. Wszystkie koncerty będzie można obejrzeć online na kanale Stowarzyszenia JAX na YouTube.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i interesujących efektów akustycznych. Zabrzmią różne składy instrumentalne. Usłyszymy organy solo, a także kameralne współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, fletem czy saksofonem. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne – Łukasz Długosz (flet), Ryszard Żołędziewski (saksofon), Róża Lorenc (skrzypce), a także znakomici organiści: Roman Perucki, Piotr Rojek i Wiktor Brzuchacz.

Czytaj więcej: Warszawa | „Spotkaj się z muzyką w Warszawie”

Opole | „Strefa Gwiazd”: Lekcja historii

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Filharmonii Opolskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

3 czerwca 2022 o 19.00 Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują utwory Niccolò Paganiniego, Ludomira Różyckiego i Mieczysława Karłowicza. Partię solową wykona Mariusz Patyra – pierwszy Polak, który w 2001 roku wygrał prestiżowy konkurs Premio Niccolò Paganini w Genui.

Zdobył tam specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Paganiniego. Artysta gra na kopii skrzypiec Il Cannone (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza. W pierwszej części koncertu zabrzmi jego niezwykle wirtuozowski I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6.

W drugiej części wieczoru usłyszymy dwie kompozycje przeznaczone na orkiestrę symfoniczną. W ramach cyklu „Strefa Gwiazd” zabrzmią poemat symfoniczny Bolesław Śmiały op. 8 Ludomira Różyckiego i Rapsodia litewska op. 11 Mieczysława Karłowicza.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Informacja o biletach: www.filharmonia.opole.pl 

Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

POLMICPatronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae” po raz ósmy zaprasza uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni muzycznych na Małopolską Akademię Talentów w dniach 26 czerwca – 3 lipca 2022 roku, w malowniczej scenerii Łącka w Małopolsce. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 6 czerwca.

W tym roku organizatorzy zaprosili do poprowadzenia kursów dziewięciu pedagogów różnych specjalności: Jan Kalinowski (wiolonczela), Gajusz Kęska (fortepian), Mateusz Kurcab (fortepian), Piotr Lato (klarnet), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Shetty (altówka, studia orkiestrowe), Wioletta Strączek (flet), Marek Szlezer (fortepian), Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce).

Małopolska Akademia Talentów to okazja na doskonalenie swoich umiejętności pod okiem doświadczonych i uznanych autorytetów muzyki klasycznej. Podczas kursów uczestnicy mają okazję nawiązać bezpośredni kontakt z wybranym nauczycielem i pracować z nim podczas indywidualnych lekcji. W trakcie trwania kursów odbywać się będą otwarte dla publiczności koncerty pedagogów i uczestników kursów, o których programach organizatorzy będą informować.

Czytaj więcej: Łącko | VIII Małopolska Akademia Talentów

Warszawa | „Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci w czerwcu

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC„Opowiedz mi bajkę” – ursynowskie warsztaty improwizacji dla dzieci odbędą się w sobotę, 4 czerwca 2022 o godz. 11.00. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a ich gospodarzem – Miejsce Aktywności Lokalnej (ul. Kłobucka 14, Warszawa). Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: saksofonista i kompozytor Bartosz Smorągiewicz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieci w wieku 3-8 lat wraz z opiekunami będą uczyć się, bawić się i improwizować ze świetnymi muzykami i książkami. Zajęcia pomagają w odkrywaniu przez dzieci świata muzyki współczesnej oraz instrumentów i uwrażliwiają je na różne aspekty muzyki oraz otoczenia dźwiękowego w nowatorskiej, atrakcyjnej formie, pod kierunkiem profesjonalnych artystów i wykonawców. Warsztaty trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • poprzez formularz: https://forms.gle/jjFsBveK58cdbSmw7 
  • emailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 790 395 228. Szczegóły: www.facebook.com/ptmw1923 

Katowice | „Młoda Filharmonia”: Międzynarodowy Dzień Dziecka

POLMIC

Patronat medialny nad sezonem koncertowych 2021/2022 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2022 z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego odbędą się specjalne koncerty z cyklu „Młoda Filharmonia”, które poprowadzi Regina Gowarzewska.

Dzieci, młodzież i ich opiekuni będą mogli wziąć udział w koncertach, podczas których Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje specjalnie przygotowany dla młodszych odbiorców program. Pod batutą Piotra Wacławika zabrzmią Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Suita Zoo Piotra Mossa. W roli solistów wystąpią pianiści Agnieszka Kopińska i Piotr Kopiński.

Jest to wspaniała okazja by zrobić pierwszy krok w kierunku poznawania muzyki, a także rozwinąć swoje zainteresowania i wiedzę.

Informacja o rezerwacji biletów: https://filharmonia-slaska.eu/production/10914/ 

II Konkurs Kompozytorski na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICZespół Wokalny Art’n’Voices ogłasza II edycję Konkursu Kompozytorskiego na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki, który odbędzie się w ramach Festiwalu ArteFonie. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 20 lipca 2022.

Konkurs ma na celu popularyzację i rozwijanie literatury chóralnej przeznaczonej dla chórów amatorskich, w związku z czym przedmiotem tegorocznej edycji jest napisanie utworu na chór mieszany w jednym z dwóch wariantów do wyboru:

1. utwór na chór mieszany a cappella;

2. utwór na chór mieszany z towarzyszeniem fortepianu.

Wybór tekstów do kompozycji konkursowej opiera się na twórczości polskich poetek, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Marii Konopnickiej. Uczestnik konkursu wybiera więc samodzielnie dowolny tekst polskiej poetki.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania na stronie zespołu w zakładce festiwalu: https://artnvoices.art/festiwal-artefonie/ 

Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

NOSPRPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Skrzypek Johan Dalene i pianista Nicola Eimer wystąpią 4 czerwca 2022 o godz. 19.30 w ramach cyklu „ECHO Rising Stars” w siedzibie NOSPR. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Christiana Sindinga, Jeana Sibeliusa, Arnolda Schönberga, Maurice'a Ravela oraz Companion (seasons) Tebogo Monnakgotla na skrzypce solo (zamówienie kompozytorskie Konserthuset Stockholm i European Concert Hall Organisation).

„Wschodzące gwiazdy" to cykl koncertów kameralnych, symfonicznych oraz recitali solowych w wykonaniu najbardziej błyskotliwych młodych artystów. To wspólne przedsięwzięcie instytucji zrzeszonych w European Concert Hall Organization. Na artystów zakwalifikowanych do tego programu czeka trasa koncertowa po najbardziej prestiżowych salach koncertowych Starego Kontynentu, w tym koncerty w NOSPR.

Skrzypce ludowe, skrzypce cygańskie, skrzypce romantyczne. Bardzo różne żywioły i tradycje, czasem rywalizujące w jednym utworze.

Czytaj więcej: Katowice | ECHO Rising Stars: Johan Dalene i Nicola Eimer

Wrocław | 13. Leo Festival „Nasi sąsiedzi i my”

NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13. Leo Festival odbędzie się w dniach 2–5 czerwca 2022 roku w Narodowym Forum Muzyki. Temat tegorocznego festiwalu – „Nasi sąsiedzi i my" – wybrany został na długo przed wybuchem absurdalnej i brutalnej wojny w Ukrainie. Jednak ostatnie wydarzenia każą na nowo zapytać: co oznacza sąsiedztwo w naszym świecie?

Do udziału w pierwszym koncercie Leo Festiwalu, poświęconym ukraińskim muzykom i muzyce tego narodu, organizatorzy zaprosili żeńską reprezentację Lwowskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum artystki wykonają Serenadę na podwójną orkiestrę smyczkową op. 10 Gottfrieda von Einema.

W programie drugiego koncertu usłyszymy utwory kompozytorów czeskich, łużyckich i francuskich. Zabrzmi instrument, który wyznacza początek muzyki elektronicznej i nie jest często słyszany na koncertach. Solistka Carolina Eyck zagra muzykę własnego autorstwa na theremin i zespół instrumentalny.

Podczas trzeciego koncertu zaprezentowane zostaną kluczowe utwory polskiej muzyki smyczkowej ostatniego stulecia: G. Bacewicz, Z. Krauze, H. Kulenty i J. Kofflera.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/leo-festiwal 

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Publiczność koncertu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 4 czerwca 2022 o godz. 19.00 pod batutą Marka Wroniszewskiego oraz Emilii Głombicy podziwiać będzie talent skrzypaczki Mileny Pioruńskiej, wyróżnionej możliwością występu z Orkiestrą laureatki konkursu Młody Muzyk Roku 2022, która już w lipcu będzie reprezentować Polskę na 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Milena Pioruńska jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, szczyci się już bogatym artystycznym dorobkiem – jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach, także z orkiestrami. Zaprezentowała się w 55 miastach w Polsce i za granicą, w tym przed publicznością w Paryżu, Zurychu, Brukseli oraz Berlinie. Wzięła łącznie udział w ponad 30 konkursach w kraju i za granicą, zdobywając w nich nagrody i wyróżnienia.

Podczas koncertu zabrzmi jedyny Koncert skrzypcowy (op. 53) Antonína Dvořáka, Melodia a-moll Myrosława Skoryka oraz IV Symfonia Ludwiga van Beethovena, która jest – według Schumanna – jak „smukła grecka dziewczyna pomiędzy olbrzymami z Północy”.

Czytaj więcej: Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Koncert z udziałem laureatki konkursu Młody Muzyk...

Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę

POLMICPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów zaprasza na cykl koncertów „Muzyka na Wagę", który odbędzie się w dniach 19 czerwca – 18 sierpnia 2022 w Będzinie i Tarnowskich Górach. Kluczem do wszystkich wydarzeń tego artystycznego eko-projektu są plastikowe nakrętki, stanowiące niejako bilet wstępu.

Koncerty będą miały miejsce w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i Pałacu w Rybnej. „Bilety” (nakrętki) przed wejściem na koncert zostaną zebrane i przekazane do miejskich „koszy-serc”. Repertuar koncertów skonstruowany został tak, by uczestniczyły w nim całe rodziny: w programie znalazły się polska muzyka współczesna (m.in. utwory Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Dariusza Zbocha), muzyczna bajka, arcydzieła muzyki klasycznej, tango, pieśni neapolitańskie oraz muzyka z takich filmów, jak Misja, Cinema Paradiso, Ziemia obiecana, Vabank.

Czytaj więcej: Będzin, Tarnowskie Góry | Muzyka na wagę