Polmic - FB


nasze patronaty

Piano Paderewski Academy w Toruniu

Piano Paderewski AcademyW kolejny weekend sierpnia, w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” w Toruniu odbędą się dwa Wieczory: Filmowy – 21 sierpnia i Wieczór Młodych Talentów – 22 sierpnia 2015 roku.

W piątek, 21 sierpnia 2015 roku o godz. 19.00 w Kinie Dworu Artusa zobaczymy znany film Wieczna miłość w reż. B. Rose o Ludwigu van Beethovenie. W rolach głównych Gary Oldman i Isabela Rosselini.

Przedostatni koncert festiwalu, 22 sierpnia 2015 roku o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa, wypełnią wielkie dzieła w wykonaniu młodych, utalentowanych obywateli całego świata. Na Piano Paderewski Academy zgłasza się każdego roku coraz liczniej elita pianistycznej młodzieży z Europy, Azji i Ameryki. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Przemysława Fiugajskiego po raz kolejny towarzyszyć będzie tym utalentowanym wirtuozom podczas koncertu, na którym zabrzmią wybrane części najsłynniejszych koncertów fortepianowych. Będzie to z pewnością wielkie przeżycie dla melomanów, ale także dla młodych artystów, którym dane będzie zagrać w pięknej Sali Wielkiej Dworu Artusa przed znakomitą publicznością.

W poprzednim tygodniu Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Anny Mróz towarzyszyła uczestnikom PPA na koncertach w Koronowie i Chełmnie. W tym tygodniu młodzi artyści z Armenii, Włoch, USA, Chin, Niemiec i Rosji podczas tygodnia prób w Ostromecku oraz w trakcie koncertów w Toruniu (22 sierpnia) i w Bydgoszczy (23 sierpnia) zaprezentują wielkie dzieła fortepianowe Schumanna, Chopina, Griega, Mozarta, Saint-Saënsa i Mendelssohna.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Transatlantyk Festival 2015 – otwarty i glokalny

Transatlantyk Festival 2015 – otwarty i glokalny5. Transatlantyk Festival odbędzie się w Poznaniu w dniach od 7 do 14 sierpnia 2015 roku. Po raz kolejny stanie się miejscem łączącym - poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Sponsorem głównym tegorocznej edycji została Škoda.

Osiem festiwalowych dni zainauguruje 7 sierpnia 2015 roku uroczysta SUPERBEvening Gala Otwarcia, przygotowana w tym roku we współpracy ze Škodą, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Zdobywca dwóch Oscarów za film Titanic napisał muzykę do ponad 150 tytułów (m.in. Apollo 13, Willow, Park Gorkiego, Obcy: Decydujące starcie, Braveheart – Waleczne serce, Piękny umysł i Avatar). Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki. W trakcie Gali poznamy także zwycięzców oraz pozostałych laureatów obu konkursów kompozytorskich. Po raz piąty zostaną wręczone wyjątkowe nagrody: Transatlantyk Audience Award oraz Transatlantyk Glocal Hero Award. Ostatnia z nich przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Jej laureatami w poprzednich edycjach byli Bjørn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono oraz Gayatri Chakravorty Spivak.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących nagrody pieniężne i zapewniających obiecującym talentom start w karierze. Jedyny w swoim rodzaju konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Konkursowe zmagania odbędą się w tym roku w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap, jury wybierze 10 najbardziej kreatywnych muzyków. Zwycięzca konkursu improwizacji otrzyma w tym roku tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2015 - First Prize oraz 15000 zł. Międzynarodowe jury przyzna również dwie dodatkowe nagrody: tytuł Transatlantyk Instant Composer - Second Prize i 7500 zł oraz Transatlantyk Instant Composer - Third Prize i 2500 zł.

Drugi konkurs – Transatlantyk Film Music Competition - jest skierowany do kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival udostępni młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzą następnie oryginalne ścieżki dźwiękowe. Nadesłane prace zostaną ocenione przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Festiwalowa publiczność na finałowym przesłuchaniu pozna jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, hitem części muzycznej Transatlantyku będzie z pewnością Klub Festiwalowy, ponownie tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Placu Wolności pokryte zielonym dywanem schody codzienne wieczorem zaprowadzą gości na niezapomniane Silent Disco. Wstęp jak zawsze bezpłatny.
Czytaj więcej: Transatlantyk Festival 2015 – otwarty i glokalny

Letnia wakacyjna atmosfera i kultura - udany duet na 5. Energa Sopot Classic

5. Energa Sopot ClassicJuż na początku sierpnia letni wiatr przywieje do Opery Leśnej ciepłe, jazzowe dźwięki zza oceanu. Główną rolę podczas piątego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Energa Sopot Classic” odegra bowiem George Gershwin i jego muzyka. To wspaniała okazja, by posłuchać utworów, stanowiących esencję muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku.

Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie także koncertu polskiej muzyki współczesnej, któremu towarzyszyć będzie swego rodzaju potyczka na nuty - finał 3. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Miłośnicy południowych rytmów przeniosą się w barwny świat flamenco dzięki koncertowi pt. Flamenco na plaży. Koncert finałowy z pewnością zaskoczy niejednego słuchacza, gdyż podczas tego wydarzenia - nieco przewrotnie - pierwsze skrzypce zagra trąbka.

Koncert inauguracyjny Festiwalu – 2 sierpnia 2015 roku - będzie wielkim świętem muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Tego wieczoru w amfiteatrze Opery Leśnej wybrzmią znane i uwielbiane przez publiczność dzieła George’a Gershwina. W programie koncertu znajdują się tak znakomite i rozpoznawalne dzieła, jak choćby Błękitna Rapsodia czy Amerykanin w Paryżu. Arie i duety z opery Porgy and Bess, takie jak m.in. Summertime czy I Love You Porgy zostaną wykonane w Sopocie po raz pierwszy - w 80. rocznicę premiery broadwayowskiej i hollywoodzkiej. Ta wielka muzyczna gala jest okazją, aby zobaczyć i usłyszeć amerykańskie gwiazdy operowe, które przyjadą nad Bałtyk na spotkanie z sopocką publicznością. Gośćmi specjalnymi będą sopranistka Laquita Mitchell oraz baryton Kenneth Overton. Wieczór uświetni także występ polskiego pianisty Adama Makowicza, który został włączony w poczet czterystu najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opera Leśna, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była miejscem wystawiania oper – wydarzenie stanowi zatem powrót do jej korzeni w atrakcyjnej koncertowej formie.

Drugi z koncertów „Energa Sopot Classic” kultywuje tradycję obecności muzyki polskiej na festiwalowych scenach. Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia kompozytorów nowej muzyki polskiej. Nadchodząca edycja sprzęga się z finałem 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Program drugiego festiwalowego koncertu obejmować będzie utwór tegorocznego laureata, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć w zestawieniu z kompozycjami członków jury oraz patrona konkursu – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 5 sierpnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej w malowniczej scenerii Opery Leśnej.

Czytaj więcej: Letnia wakacyjna atmosfera i kultura - udany duet na 5. Energa Sopot Classic

Letnie Koncerty na Grochowskiej 2015

Letnie Koncerty na Grochowskiej 2015Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 września 2015 roku na letnie koncerty kameralne do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl prezentujący przede wszystkim wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody ex aequo X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) - stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy Akademii Operowej i Akademii Sinfonia Varsovia. Szczególne miejsce w programie tegorocznych Letnich Koncertów na Grochowskiej zarezerwowano na recitale fortepianowe uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdy, Katarzyny Gołofit, Łukasza Krupińskiego, Krzysztofa Książka, Pawła Motyczyńskiego, Piotra Nowaka, Piotra Pawlaka, Zuzanny Pietrzak, Michała Szymanowskiego i Andrzeja Wiercińskiego.

Obok rozpoczynających karierę młodych muzyków, na Grochowskiej 272 w Warszawie, występować będą również uznani artyści, w tym ci na co dzień tworzący Orkiestrę Sinfonia Varsovia. Cykl 33 Letnich Koncertów na Grochowskiej w sobotę 16 maja zainaugurował duet znakomitych skrzypków - Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, a zakończy w niedzielę 6 września występ Kwintetu smyczkowego Orkiestry Sinfonia Varsovia w składzie: Maria Machowska-Szałach, Zofia Endzelm (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzane są słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Ewa Chamczyk, Anna S. Dębowska, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Agata Mierzejewska, Barbara Schabowska-Maszenda i Agnieszka Topolska.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Chopin the Space Concert - projekcja w Toruniu

Chopin the Space ConcertToruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejne wydarzenia XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. W sobotę, 15 sierpnia 2015 roku w Planetarium w Toruniu odbędzie się projekcja filmu Chopin the Space Concert, połączona ze spotkaniem z reżyserem, Adamem Ustynowiczem. Dzień później w kościele pw. Ducha Świętego wystąpi afroamerykańska formacja wokalna Peter Mante's Gospel Project.

Film Chopin the Space Concert nakręcony został w kosmosie podczas wyprawy STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Prócz wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy muzycznej, obraz zachwyca unikalnymi zdjęciami Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

Wieczór w Planetarium rozpocznie się o godz.19:00. Przed projekcją o filmie opowie sam reżyser – Adam Ustynowicz. Filmowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Chopina. Wstęp wolny / ilość miejsc ograniczona.

Czytaj więcej: Chopin the Space Concert - projekcja w Toruniu

Koncert muzyki eksperymentalnej na poznańskim Transatlantyku

Adam GołębiewskiOrganizatorzy festiwalu Transatlantyk zapraszają na wyjątkowe wydarzenie towarzyszące – Koncert muzyki eksperymentalnej. 14 sierpnia 2015 roku w Klubie LAS na Garbarach zagra m.in. Adam Gołębiewski (na zdjęciu), perkusista i improwizator, który 2 lata temu towarzyszył Yoko Ono i Thurstonowi Moore’owi na Transatlantyku, podczas ich jedynego w Polsce performance w Auli UAM w Poznaniu.

W ramach wydarzenia zaplanowano koncerty pięciu wyjątkowych artystów, prezentujące różne oblicza polskiej i amerykańskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Wspomniany już Adam Gołębiewski tworzy abstrakcyjne, gęste faktury perkusyjne. Amerykański kompozytor Michael Esposito zgłębia dźwiękowe zjawiska EVP, ujawniając ukryte w muzyce elektronicznej głosy i treści. Jego rodak David Dove wypowiedź muzyczną opiera na akustycznej i elektronicznie przetwarzanej grze na puzonie. Poznaniak Łukasz Szałankiewicz aka Zenial koncentruje się na analogowym brzmieniu interferencji elektromagnetycznych. Natomiast Patryk Daszkiewicz aka Demonszy operując szumem i sprzężeniami zwrotnymi buduje repetytywną tkankę muzyczną.

Koncert muzyki eksperymentalnej rozpocznie się w piątek, 14 sierpnia 2014 roku o godz. 21.00, a bilety będą do nabycia w cenie 10 zł.

Patronat medialny nad festiwalem Transatlantyk objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso - w Pieninach

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso 2015Pienińska odsłona XVI LETNIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia 2015 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych.

W ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty i dwa wydarzenia towarzyszące. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. W. A. Mozarta). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na festiwalu wykonaniem Suity bułgarskiej Vladimira Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – Tango Corazon w ramach iście tanecznego programu – „For Alice”. To album, którego fundamentem są autorskie kompozycje Marcina, wzbogacone o szlachetne brzmienie orkiestry kameralnej. Na płycie znalazły się aranżacje inspirowane słowiańskim folkiem, muzyką latynoamerykańską i filmową. Nie zabraknie także niespodzianek dla wielbicieli klasyki akordeonowej.

Charakterystyczną cechą festiwalu są otwarte próby orkiestry AUKSO dostępne także dla szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodych adeptów sztuki muzycznej. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę dwóch bardzo atrakcyjnych i różnorodnych kulturowo regionów Polski. Na południu Polski okazją do tego będzie spotkanie pod hasłem „Artyści w Pieninach”. Będzie to szansa na bliższe poznanie bohaterów festiwalu: Marka Mosia oraz Marcina Wyrostka w rozmowie moderowanej przez Justynę Rekść-Raubo i Marka Mosia oraz prowadzącego gawędę – Piotra Gąsienicy.

W roku 2015 festiwal odbędzie się na terenie Szczawnicy i Niedzicy mając szansę umocnić swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, jako głównej siły organizującej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Finał VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta

Zbigniew PilchJeden z najlepszych skrzypków Zbigniew Pilch (na zdjęciu), orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego, Swoją Drogą Trio, spacer z Karoliną Paczyńską, a dla najmłodszych Filharmonia Przedszkolaka. W dniach 8-9 sierpnia 2015 roku odbędzie się finał warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W sobotę i niedzielę po raz ostatni będzie można wybrać się na tegoroczne festiwalowe wędrówki po warszawskim Nowym Mieście. Tym razem 8 sierpnia 2015 roku o godz. 11:30 gościem koncertu plenerowego w ogrodzie Fundacji Sto Pociech będzie Swoją Drogą Trio, które zagra w składzie: Robert Lipka – akordeon, Damian Marat – trąbka i Łukasz Owczynnikow - kontrabas. Po koncercie o godz. 12:30 warto wziąć udział w festiwalowym spacerze, którego tytuł i trasa to Szeroka, Błońska, Sienna ..., czyli spacer ulicą Długą. Jak zawsze będzie mnóstwo zajmujących historii, ciekawostek i zabytków Nowego Miasta. Zbiórka tradycyjnie przy kościele p.w. św. Jacka.

Niedzielny poranek dla najmłodszych to muzyczna zabawa z Filharmonią Przedszkolaka, znów w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech.

Finał VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta odbędzie się 9 sierpnia 2015 roku o godz. 14:00 w nowomiejskim kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego. Wystąpi znakomity skrzypek Zbigniew Pilch wraz z orkiestrą Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. W ich interpretacjach zabrzmi V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza oraz Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 odbywają się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), niedzielny koncert w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego (ul. Zakroczymska 1), a uczestnicy festiwalowego spaceru spotkają się przy kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10).

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2015

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2015 AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza w dniach 29 lipca – 1 sierpnia na XVI LETNIĄ FILHARMONIĘ aukso – Wigry 2015.

LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych, a także solistek orkiestry AUKSO – skrzypaczki Marty Huget-Skiby i wiolonczelistki Joanny Urbańskiej-Mikszty, gitarzysty młodego pokolenia Daniela Egielmana oraz Gościa Festiwalu – kompozytora Mikołaja Góreckiego.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty i wydarzenia towarzyszące. Jak co roku będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. A. Vivaldiego, W.A. Mozarta czy E. Griega). W głównym nurcie - koncertów orkiestrowych usłyszymy trzykrotnie zespół AUKSO również w muzyce współczesnej - utwory Glassa i Góreckiego (29 i 31 lipca). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje także m.in. wykonaniem Suity bułgarskiej Vladimira Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu prezentującego bogactwo brzmienia akordeonu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzyły się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – Tango Corazon w ramach iście tanecznego programu – „For Alice”, który muzycy nagrali wspólnie w lutym tego roku. Tango Corazon Quintet powstał w 2006 roku z inicjatywy Agnieszki Hasse oraz Marcina Wyrostka. Jego repertuar oparty jest głównie na muzyce Astora Piazzolli - oryginalne opracowania kompozytora na kwintet (bandoneon, fortepian, gitara, skrzypce i kontrabas) oraz aranżacje.

Czytaj więcej: XVI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2015

Wieczór fiński w Toruniu

Louna Hosia Kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 20:00 w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór fińskich mistrzów baroku. Wstęp wolny.

Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.

Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.

Czytaj więcej: Wieczór fiński w Toruniu

Kwartet DesOrient 3/7, Weronika Grozdew-Kołacińska, Justyna Stępień, Rafał Grozdew, Sabionetta Quartet i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta

VIII Letni Festiwal Nowego MiastaW Warszawie w dniach od 25 lipca do 9 sierpnia 2015 roku już po raz ósmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji zaplanowano 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych. W tym roku będzie można również wziąć udział w grze miejskiej.

W pierwszym tygodniu festiwalowym, w sobotę 25 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi Kwartet DesOrient 3/7 pod kierownictwem cymbalistki Marty Maślanki. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą od kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego do Wodozbioru zw. Zdrojem Królewskim, czyli spacer ulicą Zakroczymską.

W niedzielę 26 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert polskich pieśni i melodii ludowych w wykonaniu Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Justyny Stępień, Rafała Grozdewa, Marty Maślanki i zespołu Sabionetta Quartet.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty koncerty plenerowe w wykonaniu Foxy Trio (1 sierpnia) oraz Swoją Drogą Trio (8 sierpnia), a także z przewodniczką Karoliną Paczyńską gra miejska (1 sierpnia) i kolejny spacer po Nowym Mieście (8 sierpnia). W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka.

Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” zabrzmią pieśni chóralne polskich kompozytorów od dawnych, aż po współczesnych twórców takich, jak: Wacław z Szamotuł, Karol Szymanowski, Stanisław Wiechowicz, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Romuald Twardowski i Paweł Łukaszewski (2 sierpnia).

Czytaj więcej: Kwartet DesOrient 3/7, Weronika Grozdew-Kołacińska, Justyna Stępień, Rafał Grozdew, Sabionetta...

Energa Varmia Musica - Słowiańska moc

Energa Varmia Musica - Słowiańska mocW Lidzbarku Warmińskim na przełomie lipca i sierpnia spotykają się zawodowi muzycy, studenci, muzykolodzy, budowniczy instrumentow i oczywiście melomani, prezentujący rozmaite, często bardzo odmienne poglądy na budzące tyle emocji hasło "muzyka dawna". Te lidzbarskie spotkania wyrosły z głębokiej potrzeby wspólnego przeżywania rzeczy pięknych, wartościowych, ważnych. Bazą dla tych spotkań były (i są) warsztaty muzyczne, w latach 2005-2014 znane jako Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej, a od tego roku jako Varmia Musica Academia. Przyjemność, bezpretensjonalność i satysfakcja towarzyszące dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i tajnikami muzycznej kuchni z młodszymi muzykami oraz publicznością, przesądzają o niepowtarzalności tego wydarzenia oraz o jego nietypowym klimacie i charakterze.

Druga edycja festiwalu "Energa Varmia Musica" odbędzie się w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2015 roku pod hasłem Słowiańska moc. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę słuchaczy na dorobek kompozytorów pochodzenia słowiańskiego oraz twórców działających w tym właśnie kręgu kulturowym.

- Idea ta pozwala stworzyć nieco mniej konwencjonalny program. Brak wielkich, powszechnie znanych i szanowanych nazwisk takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel, czy Antonio Vivaldi, nie powinien wadzić publiczności, która będzie miała okazję poznać spuściznę twórców przez nieubłagane prawa rynku spychaną w stopniowe zapomnienie i znaną tylko wąskiemu gronu specjalistów. – wyjaśnia dyrektor artystyczny Festiwalu, Marek Niewiedział. - Wierzę, że ta koncepcja przypadnie słuchaczom oraz samym muzykom do gustu, dla wielu stanowiąc źródło inspiracji oraz powód do dumy lub może pogłębionej refleksji dotyczącej wpływu Słowian na dziedzictwo kultury europejskiej.

Czytaj więcej: Energa Varmia Musica - Słowiańska moc

Wieczór alpejski z prawykonaniem kwartetu Krzysztofa Dobosiewicza

Carlo Torlontano W ostatni weekend lipca Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejny koncert organizowany w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. W sobotę, 25 lipca 2015 roku pierwszy raz w Toruniu wystąpi nietuzinkowy artysta z Włoch – Carlo Torlontano, z niemniej ciekawym instrumentem – rogiem alpejskim (na zdjęciu).

Alphorn, należący do rodziny rogów, to instrument znacznej długości (3,5-4 m), który składa się z 2-3 części łączonych ze sobą i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów. Carlo Torlontano od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Artysta jest profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym Domenico Ceccarossi International Horn Competition.

W I części koncertu zabrzmią trzy kompozycje stworzone specjalnie na róg alpejski i kwartet smyczkowy (Giovanni D’Aquila - The great Horn of Helm, Antonio Iafigliola - Un suono notturno, Leopold Mozart - Sinfonia Pastorella). Włoskiemu artyście na scenie towarzyszyć będzie, obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia pracy artystycznej, Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Po przerwie swoje umiejętności zaprezentują już tylko muzycy kwartetu smyczkowego, którzy zmierzą się z kompozycjami polskiej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz (Kwartet smyczkowy nr 4) i mistrza tanga - Astora Piazzolli (miniatury - Libertango, Oblivion, Adios Nonino, Muerte del Angel). Całość dopełni światowe prawykonanie dzieła dyrygenta i kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza - Kwartet Zero.

Patronat medialny nad Festiwalem „Nova Muzyka i Architektura” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Drugi weekend warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta

Foxy Trio Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka, Foxy Trio (na zdjęciu) i gra miejska pod kierownictwem Karoliny Paczyńskiej, czyli drugi weekend warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia znów będzie można wspaniale spędzić czas na warszawskim Nowym Mieście. Tym razem w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 11:30 gościem koncertu plenerowego w ogrodzie Fundacji Sto Pociech będzie Foxy Trio, które tworzą trzy instrumentalistki: Aneta Mścisz – trąbka, Paula Lis – waltornia i Ewa Harasimiuk – puzon. Po koncercie o godz. 12:30 warto wziąć udział w grze miejskiej, prowadzonej przez Karolinę Paczyńską. Na uczestników czeka wiele pytań i zadań, związanych zarówno z historią i zabytkami Nowego Miasta, jak i z muzyką polską, która brzmi podczas festiwalu. Dla najlepszych będą oczywiście nagrody.

Niedzielny poranek dla najmłodszych to jak zawsze muzyczna zabawa z Filharmonią Przedszkolaka, ponownie w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech.

2 sierpnia 2015 roku o godz. 13:00 w nowomiejskim kościele p.w. św. Jacka zabrzmi polska muzyka chóralna w interpretacji Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów od tych najdawniejszych, aż po współczesnych, m.in.: jak: Wacława z Szamotuł, Stanisława Wiechowicza, Edwarda Pałłasza, Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Mariana Borkowskiego, Miłosza Bembinowa i Pawła Łukaszewskiego.

Czytaj więcej: Drugi weekend warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta

Nova Muzyka i Architektura - w Toruniu

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”Już po raz dziewiętnasty w Toruniu, lecz tym razem pod nową nazwą, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Sponsorem tytularnym tej edycji została toruńska firma Nova Trading.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 28 czerwca – 29 sierpnia 2015 roku, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu „Wieczór Trzech Tenorów” wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów takich, jak: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Czytaj więcej: Nova Muzyka i Architektura - w Toruniu