Polmic - FB


nasze patronaty

VIII Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej

VIII Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej14 grudnia 2015 o godz. 19.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się VIII edycja Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Wśród wykonawców znajdą się akordeonista Paweł Zagańczyk oraz skrzypaczka Anna Wandtke.

Program tegorocznej edycji został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich odbędą się prawykonania dwóch utworów kompozytora i akordeonisty młodego pokolenia Pawła Sławińskiego. Zabrzmi Bolero na akordeon solo oraz Perludium i Fuga na akordeon i skrzypce. Publiczność będzie miała również okazję usłyszeć dwa polskie prawykonania kompozycji zagranicznych: Und Acht na akordeon i taśmę Niemca Michaela Beila oraz Pāramitā rumuńskiego kompozytora Gabriela Mălăncioiu. W części drugiej odbędzie się performance zatytułowany Symfonia improwizacji, łączący sztukę improwizacji muzycznej z wizualizacjami autorstwa Wiktorii Vysotskiej.

Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej to jeden z nielicznych projektów w Polsce, w ramach którego prezentowane są najnowsze nurty rozwoju muzyki akordeonowej. Obok awangardowych prawykonań muzyki współczesnej prezentowana jest również klasyka literatury akordeonowej, zarówno solowej jak i kameralnej. Dotychczasowe edycje gościły wiele znakomitości muzycznych, wśród nich:  NeoQuartet – zespół specjalizujący się wykonawstwie muzyki współczesnej, Hevelius Brass – kwintet dęty blaszany, Orkiestra Kameralna Progress, Tadeusz Samerek – wiolonczelista, Grażyna Krzanowska – kompozytorka, wdowa po wybitnym twórcy literatury akordeonowej Andrzeju Krzanowskim.

W przeciągu zaledwie siedmiu lat na zamówienie Gdańskiej Sztuki komponowali: Marek Czerniewicz, Krzesimir Dębski, Anna Maria Huszcza, Paweł Kwapiński, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Steäbler czy Maciej Zimka. Niektóre z utworów ukazały się drukiem w Wydawnictwie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Koncerty odbywają się w grudniu każdego roku w nietuzinkowych wnętrzach miast na wybrzeżu, m.in. Ratuszu Staromiejskim i Kościele św. Jana w Gdańsku czy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. Organizatorem wydarzenia jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

W Łodzi startuje międzynarodowy konkurs skrzypcowy

1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz65 skrzypków z 23 krajów świata wystąpi w Łodzi w ramach I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz. W środę 9 grudnia 2015 roku imprezę zainauguruje koncert polskiej i norweskiej muzyki z udziałem trzech jurorów konkursu, który odbdzie się o godz. 18.00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a).  Orkiestrę Smyczkową PRIMUZ łódzkiej Akademii Muzycznej poprowadzą Łukasz Błaszczyk i Lars Erik ter Jung, a jako solista w Koncercie skrzypcowym Andrzeja Panufnika wystąpi Janusz Wawrowski. W programie również Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe.

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi w dniach 9-13 grudnia 2015 roku. Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem skrzypków. Zgłoszenia nadesłało 130 artystów, a do udziału w konkursie zakwalifikowało się 65 muzyków z 23 krajów świata: Armenii, Azerbejdżanu, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Singapuru, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii i Polski. Uczestników oceniać będzie jury, w którym zasiądą uznani skrzypkowie i dyrygenci z Polski, Norwegii i Włoch: Łukasz Błaszczyk (przewodniczący), Bartosz Bryła, Massimiliano Caldi, Lars Erik ter Jung, Robert Kabara i Janusz Wawrowski.

Konkurs został zorganizowany z myślą o promowaniu młodych artystów i propagowaniu na arenie międzynarodowej dokonań Grażyny Bacewicz – kompozytorki i skrzypaczki urodzonej w Łodzi. W I etapie uczestnicy obowiązkowo zagrają dowolną miniaturę na skrzypce i fortepian Bacewiczówny, w II etapie muzyka patronki konkursu nie jest obowiązkowa, ale za najlepsze wykonanie jej kompozycji przewidziana jest nagroda. Poza tym w I etapie każdy uczestnik musi zagrać wybrany kaprys Niccolo Paganiniego bądź Henryka Wieniawskiego. W II etapie należy zagrać 30-minutowy program, w którym obowiązkowy jest tylko utwór na skrzypce solo Sławomira Kaczorowskiego zatytułowany Wahanie, napisany specjalnie na konkurs.

Przesłuchania I etapu konkursu zaplanowano na 10, 11 i 12 grudnia w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi (al. 1 Maja 4), początek zawsze o godz. 10.00. W niedzielę 13 grudnia w Sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) zostanie rozegrany II etap konkursu, a wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się koncert laureatów z wręczeniem nagród. Do zdobycia są trzy nagrody i wyróżnienia, główny laur to 10 tysięcy złotych. Na uczestników czekają jeszcze nagrody pozaregulaminowe: koncert na festiwalu „Emanacje” – nagroda dla zwycięzcy od Międzynarodowego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, nagroda pieniężna Rektora łódzkiej Akademii Muzycznej dla najlepszego studenta tej uczelni, który zagra w II etapie, oraz wysokiej klasy smyczek lutniczy od Pracowni Lutniczej Marcina Mazura dla najlepszego łodzianina w II etapie.

Konkurs skrzypcowy jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grażyny Bacewicz, który rozpoczął się w Łodzi 27 listopada. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Łodzi.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/aktualnosci/61-2015/149957-i-miedzynarodowy-konkurs-skrzypcowy-im-grazyny-bacewicz/

ZOBACZ: zapowiedź konkursu - YouTube

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: W Łodzi startuje międzynarodowy konkurs skrzypcowy

1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”

Mundus Cantat Sopot 2015W dniach 10-13 grudnia 2015 roku w Sopocie zabrzmią kolędy z różnych stron świata w ramach 1. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat Sopot”. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Fundacja „Mundus Cantat” to organizacja kulturalna mająca ponad 11-letnie doświadczenie w organizacji festiwali. Tym razem zaproponuje słuchaczom wyjątkowy Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej. To wyjątkowe wydarzenie pachnące piernikiem, cynamonem i choinką wprowadzi trójmiejską społeczność w radosny nastrój oczekiwania na przyjście świąt Bożego Narodzenia. Będzie to wyjątkowo okazja, żeby jeszcze przed świętami posłuchać kolęd z całego świata w wykonaniu międzynarodowych chórów.

Współorganizatorem przedsięwzięcia będzie Bałtycka Agencja Artystyczna BART oraz Miasto Sopot. Kolędowanie w różnych językach świata będzie można usłyszeć zarówno w Sali PFK na terenie Opery Leśnej, jak i w Kościele Chrystusowym, mieszącym się przy urokliwej ulicy Obrońców Westerplatte 21. Chóry zaprezentują się również podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie – osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Festiwal będzie okazją do budowania „pomostów sztuki”, które umożliwią realizację partnerskich, niebanalnych projektów kulturalnych, festiwali, koncertów, interakcji między pokoleniami. Spotkania będą doskonałym przykładem na to, jak muzyka łączy pokolenia, ponieważ do wspólnego śpiewania przystąpią chór dziecięcy z Murowanej Gośliny, młodzieżowy chór z Gniewu, akademickie chóry z Wilna oraz chóry dorosłe z Łotwy, Finlandii oraz Chełmna, Warlubia i Szczecina. Zespoły będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego będą wchodzić wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki, dyrygenci symfoniczni z kraju i zagranicy, współpracujący z wieloma festiwalami i konkursami na świecie.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: 1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

40. Nagroda im. Oskara Kolberga11 grudnia 2015 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 40. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 roku. Przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, 2. dla twórców za pisarstwo ludowe, 3. dla kapel ludowych, 4. dla zespołów folklorystycznych, 5. dla badaczy, naukowców i animatorów, 6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizacją konkursu zajmują się obecnie: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddział – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Muzeum im. Oskara Kolberga, jako Oddział Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowało stronę internetową www.nagrodakolberg.pl, zawierającą obszerny zasób informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2015. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Partnerami nagrody są Program 2 Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Patronat medialny: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, MuzykaTradycyjna.pl oraz Folk24.pl.

Czytaj więcej: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na utwór do wiersza księdza Jana Twardowskiego

ks. Jan TwardowskiZ okazji 100-lecia urodzin księdza Jana Twardowskiego Zakład Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza młodych kompozytorów do udziału w konkursie na utwór muzyczny do wybranego wiersza poety.

Konkurs adresowany jest do młodych twórców w wieku do 35 lat. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: piosenka, utwór chóralny a cappella, utwór wokalno-instrumentalny (na głos solowy lub głosy solowe i chór z orkiestrą). Pula nagród wynosi 15 tysięcy zł. W Jury konkursu zasiądą między innymi: Krzysztof Herdzin, wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Mietek Szcześniak, Fryderyk Stankiewicz) oraz dyrektor Filharmonii Kaliskiej – Adam Klocek.

Termin zgłoszeń konkursowych upływa 10 grudnia 2015 roku. Koncert finałowy, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień, planowany jest na 29 stycznia 2016 roku. Konkurs jest prestiżowym przedsięwzięciem zarówno dla Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jak i władz Kalisza – unikalnym ze względu na połączenie twórczości muzycznej z odczytaniem poezji ks. Jana Twardowskiego.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Jego Magnificencja prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Sapiński. Współorganizatorem jest Filharmonia Kaliska. Patronat medialny nad konkursem objęły: TVP Kultura, Radio Merkury Poznań oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wpa.amu.edu.pl/strona-glowna/ycie-wydziau/konkurs-kompozytorski

Artsemble w cyklu „Music +”

Artsemble9 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +”. Wystąpi zespół Artsemble w składzie: Błażej Kociuban – skrzypce, Ewa Szczepańska-Chwast – altówka, Krzysztof Sadłowski – wiolonczela, Piotr Kosiński – fortepian.

Artsemble to nie trio czy oktet, kwartet czy kwintet, ale tworzona przez młodych artystów grupa, która w założeniu ma się odnajdywać w różnych składach kameralnych. To wzajemne inspirowanie się w poszukiwaniu różnorodności na każdym kolejnym koncercie. To soliści-kameraliści pragnący dążyć do wyzwalania tkwiącej w partyturach istoty muzyki. To zespół muzyki kameralnej, który przede wszystkim chce czerpać radość ze wspólnego grania i przekazywania jej słuchaczom. W programie grudniowego koncertu znajdzie się Kwartet fortepianowy c-moll op. 61 Władysława Żeleńskiego oraz utwory solowe.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

25. Portrety Kompozytorów

25. Portrety KompozytorówW roku jubileuszu swojego 70-lecia  Związek Kompozytorów Polskich zaprasza na 25. Portrety Kompozytorów. Podczas koncertów w dniach 7-8 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Elektoralna 12) zaprezentowane zostaną muzyczne sylwetki Piotra Komorowskiego i Sławomira Zamuszko.

Wystąpią znakomici soliści i kameraliści, m.in. Stanisław Miłek (akordeon), Julia Samojło (fortepian), Tomasz Strahl (wiolonczela), Łucja Szablewska-Borzykowska (mezzosopran) oraz duet Flute O’Clock i Kwartet Opium. W repertuarze znajdą się kompozycje, które udowadniają, że muzyka to sztuka zaangażowana, a potrzebę grania i słuchania dźwięków da się wytłumaczyć ważnymi względami społecznymi.

Six Persons, mimo pozornie ścisłych założeń formalnych, to w rzeczywistości odważny esej o masowym dostępie do kultury, ujętym w aspekcie kondycji mediów publicznych. Powiększające się rozwarstwienie dochodów obrazuje z kolei Europejczyk w Meksyku – mała fantazja na temat indiańskich melodii ludowych. Próbę zdefiniowania obszarów percepcji wspólnoty pokoleniowej podejmują aż dwie kompozycje na kwartet smyczkowy: Stroboskop oraz Rozkojarzenia. Natomiast Nasha Shkapa, z niemal wzorcowo dobranym parytetem gatunków (KotNosorożecDróbKrowaŚwinia), porusza bolesny problem wykluczenia (Żmija, Która Jest Innego Autorstwa, Ale Koniecznie Chciała Też Wystąpić).

Koncerty zostały zorganizowane we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów


Koncert mikołajkowy Aleksandra Dębicza

Cinematic Piano6 grudnia 2015 roku o godz. 18.15 w Muzeum Narodowym w Warszawie wystąpi Aleksander Dębicz, nazywany czarodziejem fortepianu i porównywany do Ludovico Einaudiego, Leszka Możdżera czy Ólafura Arnaldsa. W programie znajdą się kompozycje pochodzące z jego bestsellerowego albumu Cinematic Piano, a także aranżacje pozostające w nastroju świąt Bożego Narodzenia.

Dwa lata temu Dębicz stał się czarnym koniem jednego z najbardziej niezwykłych konkursów muzycznych na świecie – Transatlantyk Instant Composition Contest (w którym artyści improwizują ad hoc przed publicznością muzykę do filmu prezentowanego przed nimi na ekranie) – i zwyciężył deklasując konkurencję. Wygrana otworzyła mu drzwi do wydania debiutanckiej płyty Cinematic Piano. Album szybko stał się bestsellerem i do dziś utrzymuje się w pierwszej trójce sprzedaży płyt z muzyką poważną. Repertuar grudniowego koncertu obejmie kompozycje pochodzące ze wspomnianego albumu oraz aranżacje utworów świątecznych. W programie usłyszymy m.in.: A Letter to Mr. Desplat, The Temple, Fun in The Park, Prometheus, A Letter to Mr. Newman, Noir, The Wannabe Spy, The Island, The Thief in Persia, Song of Destiny, Find Your Neverland.

Urodzony we Wrocławiu Aleksander Dębicz jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, będąc większości z nich laureatem, zdobywcą nagród specjalnych lub finalistą. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów. Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współpracuje w wyróżniającymi się artystami młodego pokolenia, bierze również udział w projektach pozostających w stylistyce muzyki jazzowej oraz popowej m.in. z Kasią Stankiewicz.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


X Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego

X Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego20 listopada 2015 roku zostanie zainaugurowana „multijubileuszowa” X edycja śląskiego Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, celebrująca okrągłe rocznice urodzin mistrzów baroku – Bacha, Haendla, Scarlattiego oraz samego patrona festiwalu. W programie aż szesnaście różnorodnych repertuarowo koncertów z udziałem wybitnych gości z kraju i ze świata. Festiwal potrwa do 6 grudnia 2015 roku.

Tegoroczna edycja śląskiego festiwalu zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a wszystko za sprawą zbiegających się w roku 2015 rocznic urodzin: 330. w przypadku Bacha, Haendla i Scarlattiego oraz 350. jeśli chodzi o Gorczyckiego. Podkreślając tę niebywałą zbieżność organizatorzy nadali wydarzeniu podtytuł „Jubileusz Baroku – Baroque Jubilee”. Pomimo postawienia baroku oraz czterech ówczesnych „muzycznych wieszczów” w centrum zainteresowania, program nie ogranicza się do wykonań historycznych, a wręcz kipi mnogością kontekstów i powiązań, niejednokrotnie przekraczając granice czasu i przestrzeni.

Muzyka czterech głównych bohaterów tegorocznego festiwalu styka się z twórczością klasyków wiedeńskich, Debussy’ego, Góreckiego, Pendereckiego, a nawet Możdżera. Na scenach Śląska i Krakowa spotykają się znakomici soliści i zespoły: Richard Galliano, Concerto Köln, German Brass, Rainer Honeck, London Baroque, Paul Goodwin, Patrick Gallois, Iwona Sobotka, Camerata Silesia, Octava Ensemble oraz orkiestry: AUKSO, Capella Cracoviensis, NOSPR czy współorganizator tegorocznego festiwalu – Sinfonietta Cracovia.

W ramach festiwalu kontynuowane jest także zapoczątkowane rok temu przedsięwzięcie rejestracji dzieł wszystkich patrona festiwalu – Gorczycki in extenso. Głównym celem tej inicjatywy jest promocja spuścizny kompozytora w wymiarze europejskim, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, oraz włączenie jego dzieł do globalnego repertuaru. W tym roku do grona popularyzatorów Gorczyckiego dołączą tacy wykonawcy jak: Concerto Köln, London Baroque, Capella Cracoviensis, Camerata Silesia i Octava Ensemble.

Więcej informacji – na stronie: www.gorczycki.pl

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: Program Festiwalu - Plik PDF

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ W dniach 21 listopada – 5 grudnia 2015 roku odbędzie się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”, w ramach którego publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w pięciu koncertach: w Sali Kameralnej NOSPR – 21 i 25 listopada o godz. 19.30, a następnie w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – 29 listopada o godz. 18.00 oraz 2 i 5 grudnia o godz. 19.00.

Idea tegorocznej edycji Festiwalu to Mistrz i uczeń, a wraz z nią pytanie, czy ta relacja to wyzwanie czy anachronizm? Czy mentoring to innowacja, trend czy może znak naszych czasów? Artyści spróbują to prześledzić – w różnych epokach, stylach i kierunkach. W takiej formule mieści się twórczość kompozytorów pochodzących z bliskich i odległych kręgów kulturowych i stylistycznych, począwszy od Polski, przez Rosję, Francję i Anglię, po Amerykę Południową. Tegoroczny festiwal składa się z przykładów tej relacji w osobach i utworach takich kompozytorów, jak: Ginastera – Piazzolla, Voughan-Williams – Ravel, Mendelssohn – Gade, Bridge – Britten, MaliszewskiLutosławski, Gliére – Prokofiew i Miaskowski. W niektórych jednak przypadkach okazuje się, że to uczeń stał się mistrzem, że przerósł nauczyciela. Nazwisko tego drugiego popadłoby w zapomnienie, gdyby nie jego fenomenalny student. A zatem Mistrz i uczeń, nauczyciel – mistrz jest chyba słusznym rozwinięciem tytułu tegorocznej edycji Festiwalu.

W obsadzie wykonawczej młodość również zderzy się z doświadczeniem. Na jednym z koncertów studenci wystąpią razem z nauczycielami. Do grona tegorocznych gości zaproszeni zostali zarówno młodzi artyści, laureaci licznych konkursów i przesłuchań (Szczepan Kończal - pianista, Julia Łopuszańska – studentka w klasie harfy katowickiej AM), jak i akademickich profesorów o imponującym dorobku estradowym i dydaktycznym (Maria Szwajger-Kułakowska, Tomasz Miczka, Tomasz Strahl). Spośród dwóch Oktetów, które znalazły się w programie – Nielsa Gade i Rheinholda Gliére’a – pierwszy wykonany zostanie przez Kwartet Śląski z młodym angielskim Kwartetem Jubilee, w drugim natomiast z gospodarzami wystąpi Kwartet Camerata.

ZOBACZ: program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
 

Koncert laureatów 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Grażyny BacewiczW piątek 27 listopada 2015 roku w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Koncert Laureatów 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. W programie Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję Grażyny Bacewicz oraz prawykonania nagrodzonych utworów Manuela Martineza Burgosa (I nagroda), FarangisNurulla-Khoja (II nagroda) i Johna Weeksa (III nagroda). Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz soliści: Agata Piotrowska-Bartoszek (obój), Dagna Sadkowska (skrzypce) i Manuel Blanco (trąbka).

Po raz pierwszy podczas koncertu zabrzmią utwory nagrodzone w ramach 5. edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Będą to: Dung-Chen na trąbkę solo i orkiestrę smyczkową Manuela Martineza Burgosa z Hiszpanii (I nagroda), Daidu na skrzypce solo, 3 perkusistów i smyczki tadżycko-kanadyjskiej kompozytorki FarangisNurulla-Khoja (II nagroda) oraz ...intothatgoodnight na obój miłosny, perkusję i orkiestrę smyczkową Brytyjczyka Johna Weeksa (III nagroda). Wszyscy laureaci przyjadą do Łodzi, aby usłyszeć prawykonania swoich utworów i odebrać nagrody. Nagrodzone kompozycje zostały wyłonione spośród 94 partytur nadesłanych na konkurs z niemal całego świata – z wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Oceniało je międzynarodowe jury, które obradowało pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauzego w łódzkiej Akademii we wrześniu tego roku.

Koncert jest artystyczną inauguracją Międzynarodowego Festiwalu im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, na który składają się również Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Grażyna Bacewicz – interpersonalnie i kontekstualnie” (27-28 listopada 2015) oraz 1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz (9-13 grudnia 2015).

 

Patronat medialny nad wydarzeniami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Koncert laureatów 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz

Kwartet kwartetów – współczesna muzyka polsko-włoska

altKoncerty współczesnej muzyki polsko-włoskiej zatytułowane Kwartet Kwartetów odbędą się 15 listopada 2015 roku w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny na warszawskiej Pradze (ul. Otwocka 14) oraz 2 grudnia 2015 roku w Mediatece Start-Meta w Warszawie (ul. Szegedyńska 13A).

Wydarzenie organizowane jest dzięki współpracy Fundacji Ensemblage oraz włoskiego stowarzyszenia kompozytorow Cluster. Oba ugrupowania promują muzykę współczesną (kameralną, operową, teatr instrumentalny) oraz powiązanych z nią utalentowanych wykonawców. Współpraca między Cluster i Ensemblage zaowocowała już koncertami z polską muzyką w takich włoskich miastach jak Lucca czy Genua, a prezentowana była przez włoskie zespoły kameralne.

Podczas koncertów wykonane zostaną utwory czterech kompozytorów młodego pokolenia: Girolamo Deraco (Citta Fantastica), Claudio Jose Boncampagni (Cordes), a także Marcina Piotra Łopackiego (Kwartet smyczkowy op. 45) i Andrzeja Karałowa (Kwartet smyczkowy). Kompozycje prezentują szeroki wachlarz stylistyczny: od ekspresjonizmu przez sonoryzm, aż po punktualizm. Repertuar zostanie wykonany przez Two plus 2 Quartet, złożony z młodych, ale doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych instrumentalistów związanych z Ensemblage.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

IV. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Neofonia” i Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski

Neofonia 2015W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2015 roku w siedzibie Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Neofonia, której towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski.

Temat tegorocznej edycji konferencji: Etno- i techno- w muzyce XX i XXI wieku. Poszukiwanie źródeł czy pościg za nowością II stanowi kontynuację ubiegłorocznych rozważań nad inspiracjami dla twórców muzyki nowej oraz dalszymi kierunkami rozwoju muzyki najnowszej. W czasie dwudniowych obrad studenci z uczelni muzycznych z Gdańska, Krakowa, Lublina, Wrocławia i Poznania debatować będą nad zagadnieniami dotyczącymi: źródeł inspiracji w muzyce nowej, współczesnych technik kompozytorskich, indywidualizacji środków stylistycznych, poszukiwania wyrazu artystycznego, kontekstualności dzieła muzycznego, różnorodności kategorii estetycznych oraz problematyki recepcji muzyki nowej. Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń młodych badaczy wywodzących się z różnych ośrodków akademickich. Ponadto pierwszego dnia konferencji wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Krzysztof Moraczewski z Instytuty Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast drugiego dnia mgr Tomasz Kozieł, dyrektor T&M Music wygłosi wykład na temat: O muzycznej „kampanii reklamowej” – jak się reklamujemy, co powinniśmy brać pod uwagę i jakie częste błędy popełniamy?

Dnia 30 listopada o godzinie 19.00 w Auli Nova w poznańskiej Akademii Muzycznej odbędzie się Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski towarzyszący konferencji, podczas którego wykonane zostaną utwory kameralne twórców młodego pokolenia, reprezentujących polskie uczelnie muzyczne z Bydgoszczy (Paweł Sławiński, Ryszard Lubieniecki, Stanisław Zdrojewski), Gdańska (Piotr Jędrzejczyk, Jakub Nikiel), Katowic (Tomasz Kozieł) i Poznania (Paulina Zujewska, Paweł Michałowski, Filip Grześkowiak, Tomasz Citak, Przemysław Jan Kowalski, Karol Klugowski, Mateusz Matysek, Michał Janocha, Aleksandra Słyż, Dominik Puk). Oba wydarzenia zostały zorganizowane z inicjatywy Koła Artystyczno-Naukowego Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Patronat medialny nad wydarzeniami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program konferencji – plik PDFprogram koncertu – plik PDF

Zespół Bez Zobowiązań w cyklu „Music +”

Bez Zobowiązań2 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +”. Wystąpi zespół Bez Zobowiązań w składzie: Robert Marcinkowski (gitara, śpiew), Grzegorz Śmiałowski (gitara, śpiew), Marco Trimboli (perkusja). Wstęp wolny.

Ścieżki Roberta i Grzegorza zetknęły się w 1995 roku w chatce na Niemcowej w Beskidzie Sądeckim i jak do tej pory nierozerwalnie przeplatają się muzycznie, tworząc nieformalną grupę Bez Zobowiązań. W 2004 roku nagrali płytę Szałosolot z towarzyszeniem innych muzyków, łącznie w siedmioosobowym składzie. W 2014 roku dołączył do nich Marco, który od razu zdobył sympatię publiczności. Zespół ma na swym koncie utwory poezji śpiewanej do tekstów własnych, jak i innych, mniej lub bardziej znanych poetów. Podczas grudniowego koncertu zabrzmią między innymi takie piosenki, jak: Landrowerowa serenada, Uwielbiam przełęcze, Kocham Cię Zimo, Czekaj mnie, Wieczorna chandra, Szałosolot, Niewiele drogi już w nas.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Zespół Bez Zobowiązań w cyklu „Music +”

Muzyka i metafizyka

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi w sobotę 28 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespołem Muzyka i metafizykapokieruje Michał Maciaszczyk, dyrygent i skrzypek mieszkający na stałe w Wiedniu. W programie koncertu znajdą się Passacaglia op. 1 Antona Weberna oraz Poemat symfoniczny „Życie bohatera” op. 40 Richarda Straussa.

Przeznaczona na orkiestrę Passacaglia Antona Weberna pochodzi z pierwszego opusu austriackiego kompozytora. Chociaż skomponowany w 1908 roku utwór utrzymany jest jeszcze w systemie tonalnym i słychać w nim wpływy muzyki Arnolda Schönberga (u którego Webern się uczył), to jednocześnie zawiera on wiele oryginalnych cech stylu kompozytorskiego jednego z ojców muzyki XX wieku. Z kolei kompozycja Richarda Straussa reprezentuje gatuenk poematu symfonicznego, który twórca doprowadził do perfekcji. Dzieła takie jak Śmierć i wyzwolenie, Dyl Sowizdrzał, Tako rzecze Zaratustra czy Don Kichot są majstersztykami muzyki orkiestrowej. Należy do nich również nieco rzadziej wykonywany poemat Życie bohatera op. 40, skomponowany w 1898 roku. Utrzymany w tonacji Es-dur utwór w metaforyczny sposób opowiada historię kluczowych momentów z życia tytułowego bohatera. Poszczególne części poematu obrazują kolejno m.in. bohatera, jego adwersarzy, kompanów, bitwę i w końcu pożegnanie bohatera ze światem.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz www.sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.