Polmic - FB


nasze patronaty

Niemieckie i francuskie spojrzenie na romantyzm

Niemieckie i francuskie spojrzenie na romantyzm Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi w sobotę 24 października 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Solistą koncertu będzie wybitny wiolonczelista i kameralista Rafał Kwiatkowski, którego talent docenił sam Krzysztof Penderecki. Dyrygować będzie znany holenderski dyrygent Ernst van Tiel, kierujący na co dzień Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie Uwertura do opery Euryanthe Carla Marii von Webera, Koncert wiolonczelowy a-moll Camille’a Saint-Saënsa oraz III Symfonia Es-dur „Reńska” Roberta Schumanna.

„Od samego początku znamionowała Webera czystość linii melodycznej i wyrazistość rytmiczna, nawet w dziełach instrumentalnych. Był oryginalny, choć w zupełnie innym sensie niż Beethoven: miał swego rodzaju własną manierę, nie będąc przy tym wcale manierystą” – tak Alfred Einstein w swojej słynnej książce Muzyka w epoce romantyzmu określił styl Carla Marii von Webera. Założeniem twórcy przy komponowaniu Euryanthe (1823) było stworzenie wielkiej opery romantycznej, nawiązującej do reformatorskich idei Glucka. W uwerturze Weber zawarł nie tylko główne wątki opery i powiązał ją ściśle z tkanką muzyczną całości, ale także wspaniale odmalował klimat dzieła. Stąd słuchając Uwertury do Euryanthe, słuchamy tak naprawdę „opery w pigułce” jednego z pierwszych niemieckich kompozytorów romantycznych, który wywarł ogromny wpływ na samego Richarda Wagnera.

Czytaj więcej: Niemieckie i francuskie spojrzenie na romantyzm

Jubileuszowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

XXV Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów MuzycznychW dniach 11-25 października 2015 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zaprasza na koncerty jubileuszowego XXV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Najwięcej z nich odbędzie się w Katowicach, ale jak zawsze zaplanowane zostały również wielu miastach Polski i poza jej granicami.

Festiwal w sposób szczególny dedykowany jest mieszkańcom Katowic. Jego koncerty odbywają się nie tylko w Sali Kameralnej NOSPR, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej, ale wędrują docierając do dzielnic oddalonych od centrum miasta do miejskich domów kultury i kościołów. Śląscy artyści udają się również w podróż do innych miast Polski – Zakopanego, Słupska, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, koncertują w miastach partnerskich Katowic - Ostrawie, Koszycach i Saint-Etienne. Z perspektywy 25 lat historii tego wydarzenia trzeba przypomnieć, że w jego kalendarzu pojawiały się Lwów, Kijów, Kirowograd, Łuck, Bratysława, Bardejov, Michalovce, Wilno, Kowno, Druskienniki, Turku, Lyon i Monachium.

W tym roku Katowice gościć będą zdobywców głównych nagród wszystkich kategorii zakończonego przed kilkoma tygodniami 64. Konkursu ARD w Monachium. Wystąpi również wielu innych utytułowanych młodych artystów, laureatów najważniejszych polskich konkursów, na których wytypowani przez jury laureaci otrzymują nagrody Silesii. To m.in. Estrada Młodych w Słupsku, Śląska Jesień Gitarowa, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Młodzi artyści będą mieli możliwość zaprezentować się nie tylko w występach solowych, ale również u boku renomowanych orkiestr – Orkiestry Kameralnej AUKSO pod dyr. Marka Mosia i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Roberta Kabary.

W koncercie inauguracyjnym po raz pierwszy wykonany zostanie Koncert na flet i orkiestrę smyczkową „Co zostało rozświetlone, światłem się staje” Justyny Kowalskiej-Lasoń (zrealizowane w programie „Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Czytaj więcej: Jubileuszowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

aXes - Triduum Muzyki Nowej: Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka

aXes: Triduum Muzyki Nowej / Dźwięk. Przestrzeń. AkustykaMiędzynarodowa konferencja naukowa „aXes: Triduum Muzyki Nowej / Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka” odbędzie się w Akademii Muzycznej w Krakowie w dniach 15-18 października 2015 roku. Program tegorocznej edycji, której towarzyszyć będą liczne koncerty, koncentruje się na aspekcie przestrzennym i akustycznym muzyki. Konferencji towarzyszyć będą liczne koncerty, m.in. polsko-ukraińskiego zespołu NeoTemporis Group, Spółdzielni Muzycznej, kwartetu Kwartludium oraz grupy electronic ID z Kolonii.

Wydarzenie muzyczne w swej nazwie nawiązuje do idei krzyżujących się osi, symbolizujących koncepcje twórcze i ich artystyczne owoce. W ramach czwartej edycji przedsięwzięcia Akademia Muzyczna nawiązała współpracę z Laboratorium Akustyki Technicznej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wynikiem tej współpracy jest seria unikatowych koncertów, podczas których słuchacze będą mogli doświadczać muzyki w laboratoryjnie przygotowanych warunkach akustycznych.

15 października 2015 roku te same utwory zabrzmią najpierw w komorze bezechowej, a następnie w komorze pogłosowej. Dzień później odbędzie się natomiast pierwszy w Polsce koncert z muzyką graną na żywo i transmitowaną pod powierzchnię wody – by wysłuchać koncertu publiczność będzie musiała zanurzyć uszy pod wodę i doświadczać muzyki poprzez narząd słuchu i całą powierzchnią ciała.

17 października 2015 roku przeniesiemy się w postindustrialną przestrzeń Starego Browaru Lubicz, gdzie w odrestaurowanych wnętrzach Maszynowni będziemy mieli okazję posłuchać instrumentów w różnych układach przestrzennych. Wędrująca publiczność będzie podążać za muzykami lub swobodnie przemieszczać się względem instrumentów.

Jak co roku na uczestników czeka również seria koncertów w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie w wykonaniu młodych, energicznych i wyspecjalizowanych w muzyce współczesnej zespołów: NeoTemporis Group, Spółdzielnii Muzycznej, electronic ID oraz zespołu Kwartludium. Projektowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Urbanrythm Marty Ankiersztejn, poświęcona muzykom w przestrzeni miejskiej.

Wstęp na koncerty wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowy program – na stronie: www.amuz.krakow.pl

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert promujący debiutancki album Pawła Wszołka

Paweł Wszołek QuartetPaweł Wszołek Quartet zagra 14 października 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Domu Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18). Koncert promujący debiutancki album młodego kompozytora pt. Choice, który ukazał się w lipcu tego roku, odbędzie się w ramach cyklu Music+. Wstęp wolny.

Młodzi, zdolni, bezkompromisowi – tymi słowami można określić członków zespołu Paweł Wszołek Quartet, w skład którego wchodzą: kontrabasista Paweł Wszołek, gitarzysta Łukasz Kokoszko, pianista Sebastian Zawadzki oraz perkusista Szymon Madej.

Lider zespołu to muzyk obdarzony niezwykłą muzykalnością i dojrzałością artystyczną – zdobywca  Grand Prix  na Festiwalu Jazz Juniors z zespołem Darek Dobroszczyk Trio oraz laureat festiwalu Azoty Jazz Contest z zespołem Apprentice w 2014 roku. Na stałe współpracuje z zespołem Choice, Teatrem Słowackiego w Krakowie, wokalistą Michałem Łanuszką oraz pianistą Mateuszem Sobiechowskim.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” - Kraków 2015

VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” 2015VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” odbędzie się w Krakowie w dniach od 24 września do 2 grudnia 2015 roku. Tegoroczna edycja organizowana jest w roku jubileuszu 5-lecia krakowskiego Towarzystwa Muzyczno-Artystycznego „Sfogato”.

Festiwal zainauguruje koncert Chopin Soirée: Hommage à Chopin (24 września 2015, godz. 18, Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1), który będzie hołdem złożonym Fryderykowi Chopinowi w 205. rocznicę urodzin kompozytora, w przededniu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jego imienia. W programie wieczoru znajdą się m. in. dzieła Jubilata oraz utwory inspirowane jego twórczością. Wystąpią artyści z Polski, Rosji oraz Japonii. W ramach VI Festiwalu „Sfogato” odbywać się będzie także Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sfogato” na Dzwonek i Sygnał, projekcja multimedialna Światło-cień oraz warsztat fortepianowy organizowany wspólnie z portalem pianistycznym MartAtelier.co, a także Konferencja Naukowa Muzyka – Sztuka – Media, której przewodniczyć będzie prof. Helena Wrona-Polańska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Czytaj więcej: VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny „Sfogato” - Kraków 2015

1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Sakralnej Mundus Cantat Gdańsk im. Jana Pawła II

Mundus Cantat Gdańsk 2015Fundacja Mundus Cantat od dziesięciu lat zaprasza śpiewaków z całego świata do uczestnictwa w barwnym festiwalu chóralnym, jakim jest „Mundus Cantat”. W dniach 9-11 października 2015 roku odbędzie się nowa odsłona festiwalu w Gdańsku, w której zaproszone chóry zaprezentują wyłącznie repertuar sakralny, dedykowany pamięci Jana Pawła II.

Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata(…). Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje” – czytamy w uchwale. Fundacja Mundus Cantat wraz Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki oraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury podjęła trud wpisania się w to dzieło.

„Mundus Cantat Gdańsk”, Festiwal Muzyki Sakralnej im. Jana Pawła II to koncerty, warsztaty wokalne oraz spotkania chóralne. Do Gdańska przyjadą śpiewacy z Litwy, Kolumbii, Niemiec i Węgier, którzy wraz z polskimi chórami włączą się do wspólnej modlitwy o pokój na świecie. Spróbują śpiewem zatrzymać przemoc i pokazać światu głos w sprawie międzynarodowych konfliktów zbrojnych.

Gościem festiwalu będzie Chór Młodzieżowy Choralchor z parafii Św. Jana z Rostocku, który 9 października 2015 roku o godz.19.00 wystąpi w koncercie Da Pacem Domine w kościele św. Jana w Gdańsku. Dzień później, 10 października połączone chóry „Sacra Mundus Cantat Gdańsk” podczas koncertu finałowego Musicie być mocni mocą miłości zaśpiewają m.in. specjalnie skomponowaną przez młodą utalentowaną kompozytorkę z Wejherowa - Annę Rocławską-Musialczyk, pieśń na cześć Jana Pawła II.

Czytaj więcej: 1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Sakralnej Mundus Cantat Gdańsk im. Jana Pawła II

Neo Arte - Spektrum Muzyki Nowej po raz 4. w Gdańsku

Neo Arte 2015Czwarta edycja Festiwalu „Neo Arte - Spektrum Muzyki Nowej” odbędzie się w Gdańsku w dniach 8-11 października 2015 roku pod honorowym patronatem Pawła Mykietyna.

Festiwal prezentuje najciekawsze trendy w muzyce współczesnej - to platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowe dające szansę na kontakt z muzyką pobudzającą nowe obszary naszych zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Tegoroczna edycja festiwalu skupia się na prezentacji muzyki współczesnej z trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Południowej. Inauguracja imprezy to koncert pod nazwą Chiny – Polska – Argentyna, podczas którego zaprezentowane zostaną dwie premierowe kompozycje wybitnych twórców z Chin (Xiaogang Ye) i Argentyny (Gabriel Paiuk) oraz wykonane zostanie najnowsze dzieło kameralne Pawła Szymańskiego. Kolejny dzień festiwalu to występ Distractfold Ensemble, brytyjskiego zespołu należącego do ścisłej czołówki światowej sceny muzyki współczesnej. Trzeci dzień to monograficzny koncert patrona tegorocznej edycji festiwalu Pawła Mykietyna, który dzięki kooperacji muzyków, reżysera teatralnego oraz artysty z gdańskiego ASP zamieni się w spektakl audiowizualny prezentowany w przestrzeniach Nowej Synagogi. Na ostatnim koncercie tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy kompozycję powstałą podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży, wykonaną przez uczestników zajęć. Następnie wystąpi znakomity ukraiński Ensemble Nostri Temporis, prezentując najnowszą muzykę z Ukrainy, Rosji i Polski.

Występy artystów dopełni część edukacyjna imprezy, zawierająca warsztaty dla kompozytorów, w tym prowadzone po raz pierwszy w Polsce Reading Session oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem festiwalu jest trójmiejski NeoQuartet oraz Stowarzyszenie NeoArte.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Czytaj więcej: Neo Arte - Spektrum Muzyki Nowej po raz 4. w Gdańsku

Probówka, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście sie zapytać

Probówka 20158 października 2015 roku rusza druga edycja przyspieszonego kursu muzyki współczesnej Probówka, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście sie zapytać. Otwarty program edukacyjno-muzyczny adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, niezwiązanych zawodowo z muzyką, organizowany jest przez Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Fundację f.o.r.t.e.

Nieważne czy grasz na instrumencie, śpiewasz czy jesteś teoretykiem lub kompozytorem. Wykłady, warsztaty, spotkania, otwarte próby i koncerty poruszają takie tematy, jak: nowe media, elektronika, multimedia, wpływ środków masowego przekazu na muzykę współczesną, rola twórcy i odtwórcy w sztuce współczesnej, improwizacja w nowej muzyce, interdyscyplinarność, zapis muzyki współczesnej, rola muzyki dawnej, tradycyjnej i rozrywkowej w życiu współczesnego człowieka, praca nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym i orkiestrze.

Tematem tegorocznej edycji warsztatów jest Dawna i niedawna muzyka współczesna (czyli od chorału do XXI wieku). Podczas spotkań odbywających się w dniach 8-10 października 2015 roku w Budynku Laboratorium CSW uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co łączy chorał gregoriański z muzyką współczesną, co kryje się pod pojęciem kompozycji dynamistatycznej oraz jak stworzyć schemat utworu bez zapisu nutowego i tradycyjnego instrumentarium. Zajęcia poprowadzą: Maciej Kaziński, Tadeusz Wielecki oraz Jerzy Kornowicz. Uwieńczeniem kursu będzie koncert w wykonaniu prowadzących i uczestników warsztatów, który odbędzie się w tej samej lokalizacji, 10 października 2015 roku o godz. 19.00.

Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 5 października 2015 roku. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Probówka, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej, ale baliście sie zapytać

Opowiedz mi bajkę czyli warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci będą uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 10 października 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Październikowe zajęcia odbędą się pod kierunkiem cenionej wokalistki Izy Kowalewskiej i unikatowego Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz.

Uczestnicy warsztatów prócz ćwiczeń wokalnych, wezmą udział w teatralizowaniu zdarzeń muzycznych i wykonaniu niektórych utworów wspólnie z Izą Kowalewską. Pojawią się instrumenty, które są często spotykane podczas tradycyjnych koncertów, czyli skrzypce i kontrabas. Będzie również można posłuchać niezwykłych brzmień mis dźwiękowych, muszli morskich, dzwonków i in. Dzięki temu dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę czyli warsztaty improwizacji dla dzieci

Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych w Krakowie

Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych w KrakowieKoncert Prawykonań Utworów Akordeonowych odbędzie się 2 października 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9). Wydarzenie ma na celu prezentację wysokiej jakości artystycznych kompozycji z udziałem akordeonu jeszcze nie prezentowanych publicznie, stworzonych przez młodych krakowskich kompozytorów.

W drugiej edycji koncertu zostaną wykonane utwory krakowskich kompozytorów, zdobywców nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich. Szymona Stanisława Strzelca Stadia Lazuru w czerni i bieli na akordeon, wiolonczelę i warstwę elektroakustyczną (2013-2014), Macieja Zimki Schwarzer Weg na wiolonczelę i akordeon (2013), Sonata na akordeon (2015) i Between Paths na akordeon (2015), Juliana Gołosza Dissoi logoi na dwa akordeony i niemuzyka (2015) oraz Bożeny Boba-Dygi Kształty na głos, wiolonczelę i dwa akordeony (2015). Wykonawcami koncertu będą: Wiesław Ochwat (akordeonista, obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie), Maciej Zimka (akordeonista i kompozytor, stypendysta Stypendium Twórczego Miasta Krakowa), Bożena Boba-Dyga (artystka polisensoryczna: śpiewaczka, poeta, konserwator dzieł sztuki i designer) oraz Aleksandra Lelek (wiolonczelistka, obecnie doktorantka w Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy miejskiej Kraków.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych w Krakowie

Kolejny koncert cyklu Warsaw Camerata à la carte!

Warsaw Camerata à la carte!W niedzielę, 27 września 2015 roku o godz. 18:45 w warszawskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbędzie się kolejny koncert czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”. Znów publiczność w drodze głosowania ułożyła program wieczoru. Faworytami głosujących okazali się J. Haydn, L. v. Beethoven, F. Mendelssohn-Bartoldy i ich muzyka.

Obok kompozycji orkiestrowych zabrzmi Koncert skrzypcowy G-dur J. Haydna, w którym solistką będzie Katarzyna Duda. Wystąpi jak zawsze orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Tradycyjnie podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po muzyce organizatorzy zapraszają na spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce w niezwykłej atmosferze.

Koncert otworzy festiwal „Praska Jesień w Świątyniach”.

Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Magazyn muzyczny Presto, In Your Pocket, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl
Projekt realizowany dzięki dotacji m.st. Warszawy w latach 2014-2016

Profesor Wanda Wiłkomirska - skrzypaczka, pedagog, przyjaciel... - spotkanie na Saskiej Kępie

Profesor Wanda Wiłkomirska – skrzypaczka, pedagog, przyjaciel27 września 2015 roku o godz. 18.00 w Promie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie odbędzie się dwudzieste ósme spotkanie z cyklu „Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie”, zatytułowane Profesor Wanda Wiłkomirska – skrzypaczka, pedagog, przyjaciel. Honorowy Patronat nad cyklem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski.

Wieczór dedykowany będzie Profesor Wandzie Wiłkomirskiej, uważanej za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek XX wieku rozsławiającej imię Polski na świecie. Koncertującej z najwspanialszymi orkiestrami pod batutami takich osobistości, jak m.in. Pierre Boulez, Otto Klemperer, Leonard Bernstein, Carlo Marii Giullinie, John Barbirolli, Kurt Masur, Wolfganag Sawallisch, Zubin Mehta, Witold Rowicki, Erich Leinsdorf. Mistrzyni pochodzącej z zacnej rodziny muzycznej, grającej nie tylko z zespołem „Trio Wiłkomirskich”, a także z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskim. Wieczór dedykowany cenionej na świecie Profesor wykładającej na uczelniach w Niemczech i Australii, prowadzącej kursy mistrzowskie w wielu krajach. Autorytetowi zasiadającemu w jury najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów skrzypcowych: Jacques’a Thibaud w Paryżu, Karla Flescha w Londynie, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, ARD w Monachium, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Hanowerze oraz Tokio.

Podczas rozmowy Profesor Wandy Wiłkomirskiej z gośćmi: rodziną, osobistościami ze świata muzyki, przyjaciółmi, publicznością poruszone zostaną m.in. wątki Ród Wiłkomirskich i muzyka, która w rodzinie była od zawsze - życiowe wybory, inspiracje, Czas wielkich scen świata, dyrygenci, orkiestry, ludzie. Misja muzyka w latach powojennych do momentu zmian ustrojowych w Europie a dzisiejsze czasy. Mistrz ... Uczeń... Autorytet... Respekt…, Powołanie pedagogiczne – przekazywanie wiedzy o sztuce wiolinistycznej na świecie. Siła przyjaźni w życiu Mistrzyni. Spotkanie przeplatane będzie fragmentami filmów, ilustrowane zdjęciami.

Autorką, inicjatorką i organizatorką projektu „Polska Szkoła Mistrzów” - pierwszy element „Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie” jest Jadwiga Teresa Stępień.

Patronat medialny nad spotkaniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Płockie Chopiniana 2015

Chopiniana 2015Trzynaste„Chopiniana” odbędą się w tajemniczej atmosferze nocy. Wszystko za sprawą nokturnu, formy muzycznej nastrojem nocy inspirowanej, która będzie tematem tegorocznej edycji festiwalu. Podczas dwóch weekendów września 11–13 oraz 19–20 w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku usłyszymy nie tylko utwory Chopina, ale także m.in. Bacha, Mozarta, Schumanna, Liszta czy Barbera. Jak zawsze nie zabraknie światowej sławy muzyków. Zagrają Ewa Pobłocka, Karol Radziwonowicz czy Marcin Zdunik. Na młodych odbiorców czekają muzyczne emocje edukacyjnej gry miejskiej „Muzyka nocy”.

„Chopiniana” już po raz czwarty odbędą się w Płocku. Poprzednie edycje pokazały, że festiwal ma już swoją wierną publiczność. Nic dziwnego – rokrocznie w pieczołowicie dobranym repertuarze słuchacze mają szansę spotkać się z doskonałymi muzykami, wykonującymi dzieła naszego największego kompozytora. Tak będzie i tym razem. Choć Chopin nie jest twórcą formy nokturnu, doprowadził ją jednak do największego rozkwitu. Po nokturn sięgali chętnie również kompozytorzy kolejnych pokoleń, aż po wiek XX. Nokturny Chopina będą zatem pretekstem do przyjrzenia się historii i ewolucji tej wyjątkowo nastrojowej, ekspresyjnej i melodyjnej formy.

Zabrzmią jednak nie tylko nokturny, ale również kompozycje, które w taki czy inny sposób są z nocą związane. Usłyszymy m.in. Wariacje Goldbergowskie Bacha, które, jak wieść głosi, napisane były by umilić bezsenne noce Johanna Gottlieba Goldberga; Nachtstücke Roberta Schumanna, który uwielbiał twórczość Chopina (podobno z umiarkowaną wzajemnością); nocne serenady Mozarta ze zbiorów Eine kleine Nachtmusik i Nacht Musique, nokturny i utrzymane w charakterze nokturnów utwory Griega, Skriabina, Fauré’go, Barbera, Liszta, Dvořaka.

Czytaj więcej: Płockie Chopiniana 2015

25-lecie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

25-lecie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia - Festiwal JubileuszowyJedna z najlepszych grup wokalnych w Europie – Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia obchodzi w 2015 roku swoje 25-lecie.

Ansambl utworzony przez dyrygentkę Annę Szostakw 1990 roku, z czasem stał się wyjątkowy poprzez swoje możliwości, na które złożyły się brzmienie i doskonała technika wykonawcza. Katowiccy śpiewacy, zaskakując słuchaczy na festiwalach całego świata, wykonują arcytrudne kompozycje często pisane specjalnie dla nich. We wrześniu będziemy mogli ich usłyszeć na salach koncertowych niedawno wybudowanej, nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), podczas Festiwalu Jubileuszowego.

- Trzy koncerty, a każdy z nich ukazuje inną szatę naszej działalności – mówi Anna Szostak. - Śpiewacy zaprezentują swoje umiejętności w interpretacjach dzieł muzyki współczesnej, rozrywkowej oraz dawnej.

5 września 2015 roku na dużej sali koncertowej zabrzmią utwory dedykowane Cameracie Silesii, które zostały napisane przez polskich twórców, a wśród nich m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego. W drugiej części koncertu wokaliści wystąpią w jazzowej odsłonie, towarzysząc światowej sławy pianiście Leszkowi Możdżerowi oraz muzykom na stałe z nim współpracującym – Zoharemu Fresco, Olo Walickiemu i Adamowi Pierończykowi.

Podczas kolejnego koncertu jubileuszowego - 12 września - będzie naprawdę gorąco. Paco Peña, uważany za najlepszego na świecie gitarzystę flamenco, wraz ze swoim Flamenco Dance Company oraz Cameratą Silesią przedstawią Misa Flamenca. Tego wieczoru zabrzmi również utwór napisany przez Paco Peña na 150-lecie miasta Katowice oraz 25-lecie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Ostatni festiwalowy koncert to rarytas dla tych, którzy doceniają interpretacje dzieł muzyki dawnej. 26 września śpiewacy wystąpią z London Baroque, zespołem złożonym z czterech muzyków instrumentalistów, wśród znawców uważanym za jeden z czołowych propagatorów kameralnej muzyki barokowej.

Wszystkimi koncertami zadyryguje założycielkai dyrygentka Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia – Anna Szostak.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Czytaj więcej: 25-lecie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia

Recitale polskich uczestników Konkursu Chopinowskiego

Recitale polskich uczestników Konkursu ChopinowskiegoMuzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza w każdą sobotę od 29 sierpnia do 19 września 2015 roku na recitale polskich uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

1 października 2015 roku rozpocznie się w Warszawie jedna z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych na świecie – XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wśród 84 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie, znalazło się 15 Polaków. Pruszkowskie Muzeum pragnąc, aby to nadzwyczajne święto muzyki Chopina stało się udziałem jak najszerszego grona melomanów, przygotowało cykl 4 koncertów. Dzięki zaplanowanej formule – dwóch półrecitali – poszczególne wieczory staną się okazją do spotkania ze znaczną częścią artystów z polskiej ekipy (8 pianistów) oraz do zetknięcia się z różnorodnymi osobowościami artystycznymi i ich interpretacjami muzyki Chopina. Dodatkową wartością cyklu pozostaje możliwość bezpośredniego kontaktu z wykonawcą i muzyką, jaką daje jedynie kameralna sala koncertowa.

Recitale odbywać się będą w każdą sobotę od 29 sierpnia do 19 września 2015 roku o godz. 19.00 w oranżerii pruszkowskiego Muzeum.

Koncerty są jednocześnie częścią projektu „Młoda Polska”, którego ideą przewodnią jest prezentacja na scenie Muzeum najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum od 1 sierpnia. Więcej informacji – na stronie: www.mshm.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: harmonogram koncertów